آثار جبران ناپذیر تمسخر و تحقیر کودکان

آثار جبران ناپذیر تمسخر و تحقیر کودکان

شنبه 6 آبان 1396 سمانه الکایی دسته ها

آثار جبران ناپذیر تمسخر و تحقیر کودکان

تمسخر و تحقیر کودکان چه اثراتی در بردارد ؟

“تو هیچی نمیشی، خاک بر سرت، از بچه های مردم یادبگیر، تو هم آخرش یه بدبختی میشی مثل فلانی”. این ها تنها بخشی از الفاظی است که والدین نثار فرزندانشان می کنند و از آثار جبران ناپذیر تمسخر و تحقیر کودکان خود خبر ندارند.

متاسفانه در بخش تربیت کودکان و پدر و مادری نیز مانند خیلی از بخش های دیگر نیز ایرانیان از دنیا عقب هستند. در عصری که روز به روز سرعت انتقال اطلاعات بیشتر می شود و دنیا در حال پیشرفت است ما هنوز رفتارهای عصر تحجر خود را حفظ کرده ایم. بیایید صادق باشیم. آخرین باری که پدر و مادرتان به سراغ شما آمد از روزی که داشتید سوال کرد و به شما امید داد و در راستای اهدافتان به شما کمک کرده کی بوده است؟ همه ما پدر و مادرهایی داشتیم که فکر می کردند کودک را باید مانند دانه کاشت و منتظر بود تا خود به خود بزرگ شود، همان طور که خودشان بزرگ شدند.

همه ما در دوران کودکی توهین و تمسخر والدین را شنیده ایم و متاسفانه متوجه آثار این کارها نبودیم. این که شما به کودک خود بگویید تو هیچی نمیشی چه تاثیری در روحیه او دارد ؟ چه حسی دارد وقتی شما این لغات را از دهان کسانی بشنوید که عزیزترین کسان شما هستند؟

 

چگونه کودک در معرض آزار کلامی قرار می گیرد ؟

در زیر به مواردی که کودکان مورد آزار کلامی قرار می گیرند اشاره می کنیم :

کودک را با دیگران به منظور تحقیر مقایسه کردند : از فلانی یاد بگیر هم سن توعه چقدر با ادبه.

تهدید به خشونت : صبر کن بابات برسه، بزار بریم خونه من می دونم با تو، الان حسابتو میدم دستت. این جمله ها فقط باعث ایجاد نا امنی در کودک می شود.

تحقیر کودک با نسبت دادن عناوین : چاق، لاغر مردنی، بی عرضه و یا زشت.

متلک انداختن به کودک : وقتی کاری را نتوانسته انجام دهد به او بگوییم چقدر با عرضه ای. یا بعد از گرفتن نمره پایین بگوییم چقدر تو با هوشی.

ایجاد احساس گناه در کودک : اگه این کارو نمی کردی الان خواهرت حالش خوب بود. کاش اصلا تو رو به دنیا نمی آوردم.

این ها از جمله موارد آزار کلامی هستند که ما هم به وفور آن ها را شنیده ایم.

 

تهدیدات آزارهای کلامی

معمولا این کودکان بعد از مدتی از احساس عشق خود نسبت به پدر و مادر می کاهند و دیگر خشنودی آن ها برایشان اهمیت ندارد. برای همین است که کودکانی از این دست روز به روز بدتر می شود. این توهین ها باعث می شود که کودک کم کم باور کند که خنگ زشت یا بی عرضه است و در رفتارش نهادینه شود.

وقتی کودکی در معرض توهین قرار بگیرید رفتاری ضد اجتماعی می گیرد و ناهنجار ها برایش هنجار می شوند. این کودکان معمولا برای پر کردن این عقده سراغ دیگر کودکان می روند و آن ها را اذیت می کنند.

تاثیر خشونت کلامی

ممکن شما وقتی عصبی شدید چند صفت بد به کودکتان نسبت دهید. شما بعد از چند لحظه همه چیز را فراموش می کنید ولی کودک هرگز فراموش نمی کند. تمام توهین های شما مدام در مغزش است و بارها از خود این سوال را می پرسد که چرا من را دوست ندارند؟ بدترین حسی که یک انسان می تواند تجربه کند احساس انزوا و تنها بودن است . آن حس است که باعث می شود شما دست به رفتارهای غیر منطقی بزنید و کارهای عجیب کنید. باعث می شود که شما هنجار شکن شوید و برای انتقام بقیه را آزار دهید. دیگر نظر کسی برایتان مهم نباشد و تمام تلاشتان در راستای تهدید دیگران باشد.

شاید با خود بگویید که کودک ما خیلی بدتر از این چیزها را در کوچه و خیابان می شنود ولی باید بدانید که آن ها انتظار توهین را از جانب پدر و مادر ندارند. برای همین است که رفتار شما تاثیر عمیقی بر شخصیت کودک می گذارد.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *