آداب معاشرت در زندگی مشترک

آداب معاشرت در زندگی مشترک

شنبه 13 آبان 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

آداب معاشرت در زندگی مشترک

آداب معاشرت در زندگی مشترک چگونه می باشد؟

بدون شک یکی از عوامل در دوام زندگی زناشویی، توانایی برقراری ارتباط کلامی صحیح و داشتن آداب معاشرت و رفتار مناسب با همسر است. هم مرد و هم زن باید بتوانند از جملات درست برای بیان منظور خود استفاده کنند تا راه را برای بروز سوء تفاهمات ببندند. از طریق فراگیری نکات مهم در برقراری ارتباط و هم چنین آگاهی به صفات و ویژگی های شخصی همسر می توان، به این مهم دست یافت. مردان مایل هستند در نظر همسر خود توانمند جلوه کنند. هر مردی دوست دارد تمام توجه همسرش به وی معطوف باشد. این ها بخشی از صفات مشترک در میان مردان هستند که آگاهی از آن ها می تواند در جلوگیری از بروز اختلافات موثر باشد.

 

آداب معاشرت آغاز زندگی مشترک

در آغاز زندگی مشترک، به دلیل تازه بودن شکل گیری روابط و وجود شور و شوق فراوان در میان زن و شوهر، روابط صمیمی میان زوجین برقرار است. اما به مرور که بر عمر رابطه زناشویی افزوده شده و میزان ناملایمات در زندگی هم افزایش می یابد، زمینه برای از میان رفتن عشق روزهای نخست هم فراهم می شود. در این جاست که زن و مرد می توانند با پروراندن مهارت های همسرداری در خود، زمینه سازش و تدوام عشق را در زندگی مشترکشان فراهم بیاروند.

 

آداب معاشرت بین زوجین و جملاتی که همسرتان را از شما دور می کند :

1- شبیه مادرت هستی.

با بیان این جمله در آن واحد هم به مادر همسر خود و هم به همسر خود توهین کرده اید. اگر قصد بیان ناراحتی و دلخوری خود را از همسرتان دارید، بهتر است با کنترل خود و انتخاب جملات مناسب صرفا وی را مخاطب جملات خویش قرار دهید. با بیان جملاتی در مورد خانواده همسرتان، راه را برای گله گشایی و حرف های بی ارزش در زندگی مشترک باز خواهید کرد. این موضوعات به ظاهر ساده، به مشکلات بزرگ تبدیل خواهند شد.

2- گریه نکن.

بیان این جمله از طرف شوهر، برای زن بار منفی بسیار زیادی به همراه دارد. زن با گمان این که مرد نسبت به احساس غم و اندوه او بی تفاوت است دارای سوء تفاهماتی در ذهن خود خواهد شد، که پاسخ معقولی برای آن نمی یابد. برخی از مردان با دیدن اشک و گریه همسر، گاه واکنش نامطلوبی نشان داده و عبارات منفی دیگری هم در این رابطه به کار می برند که زمینه را برای بروز اختلافات و ناراحتی های عمیق در ذهن زن فراهم می آورد.

3- باید این طور باشی؛ اگر نمی خواهی برو.

این جمله و جملات مشابه آن؛ مفهومی غیر از عدم علاقه را منتقل نمی کند. عدم علاقه به زندگی مشترک و دوام آن در این جمله، دلسردی در همسر را ایجاد خواهد کرد. اگر قصد دارید راجع به موضوعی که برای تان مهم است سخن بگویید به جای این عبارت می توان جملات بهتری را انتخاب کنید. مثلا هنگامی که راجع به نحوه مهمانداری به توافق هایی رسیده اید اما در بدو ورود مهمانان اتفاقی افتاده که مطابق توافقات نبوده، بهتر است علت را جویا شوید. به این ترتیب می توانید به جای عصبانیت و کاربرد عبارات نارحت کننده، از دلیل امر واقع شده، مطلع گشته و رفتار مناسب تری داشته باشید.

4- خیلی حساس هستی.

این جمله با وجود زن که سرشار از احساس است تناقض داشته و باعث برهم خوردن معادلات ذهنی همسر شما در مورد خودش خواهد شد. احساس این که دیگر شبیه بقیه زنان نیست و دارای تفاوت های فاحش و آزاردهنده نسبت به سایرین است، به مرور زمان از میزان عشق و علاقه وی به زندگی مشترک، خواهد کاست.

زنان هم می توانند از نقاط ضعف همسران خود آگاه شده و از کاربرد عبارتی که ناراحتی همسران را در پی خواهد داشت؛ اجتناب کنند. اهم این جملات عبارتند از :

1- مقایسه کردن همسر خود با سایر مردان.

مردان دوست دارند در نظر همسر خود، زیبا و توانمند جلوه کنند. مردان از مقایسه شدن بیزار هستند . به خصوص اگر معیار مقایسه شوهر خواهر شما یا حتی بردار خود او باشد. کاربرد عباراتی مثل بردارت برای همسرش ارزش قائل است، برای او خرید می کند و … در این رابطه مخل رابطه سالم شما با همسرتان خواهد بود.

2- عدم تمایل به همکاری با شوهر.

زنانی که مستقل بوده و تمامی کارها را به تنهایی انجام می دهند، از نظر شوهرانشان چندان مقبول نیستند. مردان دوست دارند، همسرانشان در انجام کارها نیاز به حمایت و کمک از جانب آن ها داشته باشند. روح حمایت گر و مراقب در مردان است که چنین ویژگی های رفتاری را برای آن ها ایجاد کرده است. حتی زنانی که شاغل هستند هم باید به این نکته توجه کنند که صرفا داشتن درآمد را به عنوان منبع قدرت و استقلال تلقی نکنند. زیرا این امر ناراحتی هایی را برای مردان و نوع نگرش آن ها به همسرانشان ایجاد خواهد کرد.

3- از زندگی با تو خسته شدم.

با این جمله شوهر شما گمان خواهد کرد شما از او و شرایط زندگی مشترکتان خسته شده  اید و تمایلی به داشتن رابطه گرم و صمیمی با وی نخواهید داشت. فارغ از این نکته ، آن ها باور می کنند در تمام سال ها و ماه های زندگی مشترکتان، عمیقا از کنار هم بودن لذت نبرده اید.

4- برای زندگی چه کاری کردی.

این جمله سوالی، به سخره گرفتن تمام زحماتی است که همسر شما در طول زندگی مشترک متحمل شده است. یقینا زندگی مشترک امری است که هر دو طرف موظف به پذیرش مسئولیت های مختلف هستند. اما این سوال تمام کارهای خرد و کلان شوهرتان را زیر سوال برده و گلایه مندی از عدم تحرک و کوشش وی را مطرح می کند. مردان با شنیدن این جمله، بسیار کلی موضوع را بررسی می کنند. آن ها این گونه تحلیل خواهند کرد که، “هنگامی که تلاش های من را برای زندگی نمی بیند؛ پس لزومی به انجام آن کارها نیست”.

5- بچه همیشه از تو کارهای غلط رو یاد می گیرد.

بعد از فرزنددار شدن مادران حساسیت زیادی روی فرزند خود دارند. برخی زنان پا را فراتر گذاشته و روی رفتار و برخورد پدر با فرزند هم اعمال نفوذ می کنند. با این کار مرد گمان خواهد کرد، بعد از تولد فرزند، عشق و علاقه قبل را نسبت به او ندارید. در نتیجه فاصله میان شما و همسرتان افزایش خواهد یافت.

 

آداب معاشرت و چگونگی صحبت کردن با همسر

مسئولیت پذیری از جمله ویژگی هایی که در کودکی در انسان شکل می گیرد. والدین در شکل گیری این خصیصه در فرزندان نقش بزرگی دارند. در صورت عدم آگاهی والدین از روش های صحیحی که بر مسئولیت پذیری فرزندان می افزاید؛ نوجوانان و جوانانی مسئولیت گریز خواهند داشت.

کودکان بی مسئولیت قد کشیده، بزرگ می شوند، به سن ازدواج می رسند و خانواده کوچک خود را شکل می دهند، فارغ از آن که ازدواج و تشکیل خانواده سالم، بدون مسئولیت پذیری زن و شوهر، زیبایی و دوام نخواهد داشت. زنی که توانایی انجام کارهای منزل را نداشته و تلاشی برای فراگیری آن ها نمی کند، خانواده را در دراز مدت به سایرین، نظیر مادر خود، وابسته کرده است. مردی که در کسب درآمد برای امرار معاش، از توانایی خود به درستی استفاده نکرده و دائما به والدین خود وابسته باشد، ناخود آگاه اجازه بروز بسیاری از مشکلات را میان خود و خانواده اش موجب شده است.

مسئولیت پذیری در آداب معاشرت

همه مطالب ذکر شده در بالا، نشان دهنده اهمیت واژه مسئولیت در زندگی مشترک است. زندگی زناشویی و تشکیل خانواده، نیاز به آگاهی از مسائل بی شماری دارد که در بهبود کیفیت زندگی نقش حیاتی دارند. دختران و پسران پیش از ازدواج باید به خود آگاهی از خود دست یافته باشند، توانایی شناسایی نقاط ضعف خود را داشته باشند و درصدد رفع آن ها برآیند.

 

راه کارهایی درباره آداب معاشرت برای مقابله با بی مسئولیتی همسران

زمان کافی برای تغییر در رفتار را در نظر بگیرید. از آن جا که عدم پذیرش مسئولیت از جانب فرد؛ ممکن است ریشه در گذشته و کودکی اوداشته باشد، لذا برای تغییر در رفتار نیاز به زمانی طولانی خواهد داشت. لذا باید صبور باشید؛ و وی را در روندی تغییر رفتار تشویق کنید.

1- یکی از دلایلی که سبب می شود همسر شما بی مسئولیت باشد را باید در رفتار خود جست و جو کنید. گاهی همسران با مداخله در کارهای طرف مقابل و انجام کارهای او، مجال برعهده گرفتن مسئولیت در همسرشان، را از بین می برند. لذا فرد خاطی از طریق تغییر در رفتار خودش می تواند به بهبود رفتار همسر خود کمک کند.

2- از روش هایی استفاده کنید تا وظایف هر فرد را به دقت مشخص کند. شناختن خطوط و مرزهایی که روابط و مسئولیت ها را تعیین می کند از بروز بی مسئولیتی طرفین خواهد کاست.

3- سعی در پذیرش مسئولیت های طرف مقابل نداشته باشید. زنان به دلیل برخی از ویژگی ها، توانایی انجام کارهای سنگین و مردانه را ندارند. حتی برخی از زنان که به دلیل توانایی بالای جسمی قادر به انجام کارهای مردانه هستند، در دراز مدت از این که از زنانگی خود فاصله گرفته اند، اعلام عدم رضایت می کنند.

4- می توانید از خانواده همسر خود بخواهید که در روند کاهش بی مسئولیت با شما، هم گام شوند. خانواده ها با قطع کردن حمایت های بسیار خود از فرزندان، زمینه را برای پذیرش مسئولیت از جانب فرزندانشان مهیا می کنند. این کار طعم شیرین استقلال را هم به فرد خواهد چشاند.

5- هرگز زندگی را به صحنه لج بازی تبدیل نکنید. عدم مسئولیت پذیری را در همسر خود، با بی مسئولیت خود پاسخ ندهید.

6- خواسته های خود را برای همسرانتان بازگو کنید. گاهی زن یا شوهر بدون بیان دیدگاه و نظر خود به همسرش، توقعاتی از او دارد. در نتیجه عدم آگاهی طرف مقابل از این خواسته ها، عدم اجابت آن ها را منجر شده و نارضایتی زوجین را سبب می شود. با بیان تقاضاها و خواسته های خود از همسرتان، می توانید، وی را با انتظارات خود آشنا کنید.

7- استفاده از متخصصان مشاوره و روان شناسی هم برای زوجین مفید خواهد بود. راه کارهای توصیه شده توسط کارشناسان می تواند از بروز رفتارهای ناشی از بی مسئولیتی کاسته و در عین حال لذت از زندگی مشترک را هم برای همسران فراهم کند.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *