آشنایی با رفتار افراد غیر عادی

آشنایی با رفتار افراد غیر عادی

چهارشنبه 17 آبان 1396 سمانه الکایی دسته ها

آشنایی با رفتار افراد غیر عادی

رفتار افراد غیر عادی

آیا تا به حال اسم روان شناسی مرضی به گوشتان خورده است؟ در واقع این روانشناسی یکی از شاخه های پیچیده علم روانشناسی است و سالیان سال طول می کشد تا کسی بتواند در آن خبره شود. ولی جالب است بدانید که همه ما به نوعی خود را در این روانشناسی، متخصص می دانیم و اظهار نظرهای عالمانه زیادی نیز می کنیم. تصور می کنم الان احساس می کنید که گیج شده اید و چیزی نفهمیده اید. خوب بگذارید ابتدا بگوییم که روان شناسی مرضی در واقع چه چیزی است. در این نوع روانشناسی، متخصصان به بررسی رفتارهای یک فرد می پردازند تا بتوانند اثبات کنند که آیا این رفتارها غیر عادی است و آن فرد جزو دسته انسان های غیر عادی قرار می گیرد یا نه. این مطلب که بتوان رفتار افراد غیر عادی را تشخیص داد بسیار سخت و زمان بر است ولی ما به راحتی در مورد رفتار مردم قضاوت می کنیم و بر چسب غیر عادی بودن به آن ها می زنیم.

توضیح مطلب

بیایید از نقطه ای دیگر به مسئله نگاه کنیم. همه ما فردی را که موز را با پوست می خورد را غیر عادی می نامیم و یا کسی که از چمشانش غذا می خورد. خوب نظر شما در مورد فردی که روز ها ساعت 5 صبح بیدار می شود چیست ؟ آیا او فردی غیر عادی است یا شما که ساعت 10 از خواب بلند می شوید؟

معنای تحت الفظی غیر عادی بودن یعنی: منحرف شدن از مسیر عادی. خوب با این اوصاف تمام افرادی که قد بلند دارد یا قد کوتاه دارند افرادی غیر عادی محسوب می شوند چون که از مسیر عادی طول قد خارج شده اند.

در واقع از نظر روانشناسان رفتاری که باعث بوجود آمدن ناهنجاری شود و به فرد یا دیگران آسیب وارد کند، رفتاری غیر عادی است.

 

حال می خواهیم به توضیح چندین تعریف در مورد رفتارهای غیر عادی بپردازیم

 

تعریف ذهنی

در این تعریف همه چیز به ذهن ما بستگی دارد. ما در ذهن خود مجموعه رفتارها و مرزهایی را ایجاد کرده ایم که تعریف عادی بودن را برای ما دارد. حال اگر کسی در این دسته بندی ما جای نگیرد ما او را فردی غیر عادی می نامیم. مثلا اگر ما روی دست راه رفتن را در ذهن خود رفتاری عادی ثبت کنیم، تمام افرادی که روی دو پا راه می روند در نظرمان افرادی غیر عادی جلوه می کنند.

 

تعریف هنجاری

از نظر این دیدگاه ما باید دقیقا هم چون الگوها و ایده آل هایی که در مقاطع بالاتر مشخص شده است باشیم. این دیدگاه عقیده دارد که همه ما باید به کمال برسیم ( ایده پردازان دینی ) از نظر آنها کسی که به این کمال نرسد فردی غیر عادی است .

در نقد این دیدگاه می توانیم بگوییم که با تعریف های آنها تقریبا هیچ فرد عادی وجود ندارد چون هیچ کس کامل نیست .

 

تعریف فرهنگی

از این دیدگاه ما باید در چارچوب رفتارهایی که در فرهنگ ما پسندیده هستند رفتار کنیم تا عادی باشیم در غیر این صورت در دسته غیر عادی ها قرار می گیریم. به عنوان مثال در جزیره که مردمش آدمخوار هستند، فردی که از این قضیه پیروی نکند، غیر عادی است .

 

تعریف مبتنی بر معیار

روانشناسان در دنیای امروز تعریفی بوجود آورده اند که دارای چهار مؤلفه است: پریشانی, انحراف، اختلال عملکرد و ایجاد خطر. اگر رفتار شما با هر یک از این چهار مؤلفه مغایرت داشته باشد شما فردی غیر عادی تلقی می شوید .

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *