آیا مطالعه گروهی سودمند است؟

آیا مطالعه گروهی سودمند است؟

آیا مطالعه گروهی سودمند است؟

مطالعه گروهی – فواید و معایب

مطالعه برای آزمون سراسری در بین داوطلبین متفاوت است. هر یک از داوطلبین بر اساس عادت خود، ساعات و زمان های خاصی را برای درس خواندن انتخاب می کنند. با این حال هر فردی، با شیوه ای که راحت است و می تواند نتیجه خوبی بگیرد، باید به درس خواندن خود بپردازد ولی مناسب تر است که در دوره تحصیل داوطلب با شیوه های صحیح مطالعه و یادگیری آشنایی یابد تا بتواند بهترین برنامه ریزی را برای کنکور خود انجام دهد. برای این کار نیز می توانید از والدین، مشاورین و معلمان مدرسه و حتی کنکوری های برتر کمک بگیرید.

یکی از روش هایی که برخی داوطلبین آزمون سراسری برای درس خواندن و آمادگی در آزمون انتخاب می کنند، درس خواندن با دوستان است. این شیوه دارای محاسن و هم چنین مشکلاتی است. اما در این جا سعی بر این است تا شما با بهترین راه های مطالعه با دوستان خود آشنا شوید، تا اگر جزو کسانی هستید که با دوستان و همکلاسی های خود درس می خوانید، بتوانید بهترین بهره را از زمانی که با دوستانتان هستید ببرید.

اما محاسن مطالعه با هم کلاسی و دوستان

1- ایجاد انگیزه بیشتر در مطالعه

معمولا در بیشتر افراد، بودن در جمع دوستان شادی آور است. با این که درس خواندن برای بسیاری تکلیف محسوب می شود نه تفریح، اما وقتی دغدغه و تکلیف یا مشکلات و هدفی برای یک جمعی مشابه باشد، مشکلات راه کمتر به چشم می آید و انگیزه رسیدن به هدف بیشتر خواهد شد. علاوه بر زیاد شدن انگیزه، بودن در جمع دوستان، ایجاد فضایی رقابتی به دلیل وجود رقیبان و هم چنین اطلاع از میزان تلاش آن ها، باعث می شود تا داوطلبی که با دوستان خود مطالعه می کند، رغبت و انگیزه بیشتری برای مطالعه پیدا کند و به این ترتیب سطح مطالعه او بالا خواهد رفت.

2- یادگیری بهتر

گاهی در مطالعه دروس اتفاق می افتد که فردی موضوعی را متوجه نشده و یا در مبحثی با مشکل مواجهه می شود. این مسئله باعث می شود تا زمانی را که داوطلب برای یادگیری موضوع مورد نظر اختصاص داده است از بین برود. از طرفی دیگر اگر داوطلبی در درس خود مدام با اشکال رو به رو شود دلسرد و نا امید می شود. این موضوع به شیوه های متفاوتی قابل حل است مانند: رفتن به کلاس تقویتی، گرفتن معلم خصوصی و …

اما یکی از روش های خوب و کم هزینه درس خواندن در برخی ساعات در جمع دوستان است. بنابراین یکی محاسن مطالعه با دوستان یادگیری بهتر است.

اما مطالعه در جمع دوستان معایبی نیز دارد

1- اتلاف وقت

دوستان و همکلاسی ها، اگر در مورد مسئله ای مانند آزمون سراسری دارای نقطه مشترک باشند، حرف های غیر درسی زیادی نیز در این زمینه با یکدیگر دارند. تصور کنید یکی از بحث هایی که صورت می گیرد این موضوع باشد که ” فلانی با وجود مطالعه زیاد نتوانست نتیجه خوبی در کنکور سراسری کسب کند ” به این ترتیب یک موضوع گفت و گوی یک تا چند ساعته بین دوستان به وجود می آید. علاوه بر صحبت کردن های زیاد، هماهنگ نبودن افراد برای مطالعه، رعایت نکردن وقت شروع یا پایان مطالعه، دیر رسیدن و … باعث می شود زمانی که برای مطالعه اختصاص داده شده تلف شود.

2- نا امیدی و از بین رفتن اعتماد به نفس

وقتی دو یا چندین دوست تصمیم می گیرند که با یکدیگر مطالعه کنند، در بین آن ها ممکن است  فردی یا افرادی در یک یا چندین درس ضعیف باشد و کسانی هم در درس یا دروسی قوی باشند. با این که مطالعه گروهی رفع همین مشکلات و ضعف ها در درس است، اما ممکن است داوطلب ضعیف تر نا امید شده و انگیزه خود را از دست بدهد. با این حال این موضوع تا حد زیادی به خود داوطلب بستگی دارد. در کل توانمندی سایرین می تواند هم نتیجه مثبت و هم نتیجه منفی ایجاد کند.

3- هماهنگ نبودن در مطالعه

یکی از معایب دیگر مطالعه جمعی این است که هماهنگی برای مطالعه مبحثی خاص یا خواندن در ساعتی معین مشکل است. در واقع امکان دارد فردی در درسی که قرار است آن را مطالعه کنند قوی و فردی نیز ضعیف باشد. بنابراین فرد قوی مایل است زودتر این مبحث بسته شود و به مبحث دیگری بپردازند، در حالی که فرد ضعیف تر تمایل دارد تا آن مبحث را به خوبی بیاموزد.

با توجه به معایب و محاسن گفته شده، باز هم عده ای از داوطلبین کنکور سراسری مطالعه گروهی را می پسندند. اگر شما نیز جزو این دسته افراد هستید، برای بازدهی بیشتر و مطالعه بهتر ادامه مطلب را دنبال کنید.

1- در بین اعضا مدیر گروه انتخاب کنید

یکی از مهم ترین اعمالی که برای کارهای گروهی باید انجام شود این است که فردی را به عنوان رهبر و مدیر گروه انتخاب کنید. حتی اگر مطالعه دو نفره باشد. این شخص باید از برنامه ریزی، مدیریت زمان و دروسی که قرار است مطالعه شود مطلع باشد، همه اعضای گروه به صحبت های وی احترام بگذارند و اگر پیشنهادی دارند به او بگویند. مدیر گروه باید علاوه بر توانایی های گفته شده، توانمندی هماهنگی و سنجش نظرات اعضای گروه و استفاده از نظرات آن ها در صورت موافقت همه اعضای گروه را داشته باشد.

2- مطالعه گروهی برای رفع اشکال باشد

باید به این موضوع توجه داشته باشید که اگر اعضای گروه بدون مطالعه اولیه و بدون این که مبحث را از قبل خوانده باشند گرد هم جمع شوند کار به کندی پیش خواهد رفت. بنابراین سعی کنید زمانی شروع به مطالعه گروهی کنید که مطالعه اولیه را انجام داده باشید و مطالعه گروهی برای رفع اشکال و برطرف کردن مشکلات باشد. در واقع بهتر است هر فردی ابتدا به طور جداگانه درس را مطالعه کند و بعد از آن به منظور رفع اشکال در کنار دیگر اعضای گروه به رفع آن بپردازند. انجام این عمل چندین مزیت دارد: اول از همه این که وقت شما بیهوده تلف نمی شود. زیرا ممکن است شما مبحث مورد نظر را بدانید و احتیاج به شرکت در جلسه گروهی را نداشته باشید. مورد دیگر این که ممکن است فردی برای مطالعه اولیه نیازمند 2 ساعت زمان و دیگری نیازمند نیم ساعت زمان باشد و این مدت نباید در جلسه گروهی تلف شود. در آخر این که مطالعه اولیه نیاز به دقت و تمرکز دارد و بهتر است که به تنهایی انجام گیرد.

3- تقسیم کار کنید

بعد از این که بین اعضای گروه در مورد جلسه رفع اشکال بعد توافق نظر شد، باید این نکته را مدنظر قرار دهید که کدام یک از اعضای گروه در آن زمینه توانایی و اطلاعات بیشتری دارد و می تواند در جلسه بعدی به عنوان آموزگار به رفع اشکال اعضا بپردازد. مهم نیست که تعداد افرادی که برای جلسه بعد به عنوان آموزگار هستند چند نفر باشد، مهم این است که تمام نکات، اعم از نکات کنکوری، تستی و مباحث مهم را بدانند و در رفع اشکال آن ها به دوستان خود کمک کنند.

4- ذهنتان را گرم کنید

ذهن نیز مانند جسم، برای این که ورزیده تر باشد و آماده، نیاز به گرم کردن دارد. در 15 دقیقه ابتدای مطالعه، نیروی ما صرف گرم کردن مغز برای تمرکز روی موضوع مورد نظر می شود. بنابراین کارآیی فرد در 15 دقیقه اول کمتر است. حتما تا به حال متوجه این موضوع شده اید که در دقایق اول امتحان، فهم سوالات و پاسخ دادن به آن ها تا حدی مشکل است، اما بعد از صرف این زمان و دقایقی بعد، با سهولت بیشتری به پاسخ سوالات می پردازید. بنابراین چه در مطالعه گروهی و چه در مطالعه فردی گرم کردن مغزتان را فراموش نکنید. بهترین راه گرم کردن ذهن، مرور مطالب گذشته است. انجام این کار علاوه بر این که ذهنتان را آماده می کند باعث می شود که بهتر بین دانسته های قبلی و اطلاعات جدید ارتباط برقرار کنید. برای این که ذهن خود را در مطالعه گروهی گرم کنید، از معلم بخواهید که ابتدا توضیحات مقدماتی و کلی را ارائه دهد و سپس وارد مبحث اشکال و تست شود.

5- جزوه خودتان را داشته باشید

یادتان باشد که در مطالعه گروهی شما نیاز به نکته برداری و یادداشت برداری دارید. از آن جایی که همیشه بهترین خلاصه ها، خلاصه های خود فرد است، بنابراین در مطالعه گروهی حتما نکات را یادداشت کنید و به بهانه این که ” فعلا در حال گوش دادن هستم و بعد از دیگران جزوه می گیرم ” از نوشتن طفره نروید. برای این که بتوانید بیش ترین بهره را از کلاس ببرید مطالب را در کلاس ضبط کنید و مجدد آن ها گوش کنید.

6- از گفتن سخنان نا امید کننده بپرهیزید و به یکدیگر انگیزه بدهید

ممکن است هنگام مطالعه گروهی افراد یا فرد ضعیف احساس ناامیدی کند یا این که صحبتی بین اعضا رد و بدل شود که فردی که ضعیف تر است، انگیزه خود را برای آزمون از دست دهد. تمام اعضای گروه باید دقت کنند که نه تنها نباید چنین بحث هایی مطرح شود بلکه هر زمان که چنین شرایطی ایجاد شد، تمام اعضا به یکدیگر انگیزه بدهند و یکدیگر را در رسیدن به هدف تشویق کنند. جملاتی مانند: “تو می توانی” “می دانم موفق می شوی” “این ها خیلی آسان هستند” می تواند انگیزه خوبی روی شما و دوستانتان ایجاد کند.

7- مکان خوبی برای مطالعه در نظر بگیرید

هم در مطالعه گروهی و هم در مطالعه فردی، مکان مطالعه به دلیل ایجاد تمرکز و داشتن آرامش خیلی مهم است. تا آن جا که امکان دارد مکان مطالعه را جایی انتخاب کنید که ایجاد مزاحمت از سوی دیگران در آن جا کم باشد. سکوت و دور بودن از عواملی که باعث ایجاد حواس پرتی می شود نیز از عوامل انتخاب مکان مناسب است. هر آن چه که برای مطالعه نیاز دارید در کنار خود قرار دهید و هر چیزی را که ممکن از حواس شما را پرت کند از محل مطالعه دور سازید.

اما برای انتخاب مکان مطالعه گروهی باید یک سری موارد را در نظر داشته باشید

  • این مکان در جایی باشد که به منزل همه اعضای گروه نزدیک باشد.
  • در این مکان، امکان صحبت کردن با صدای بلند و مبادله اطلاعات وجود داشته باشد. اگر خانه یکی از اعضای گروه، از جهت مکان مناسب مطالعه و شرایط جوی مناسب باشد، می تواند بهترین مکان برای مطالعه گروهی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *