آیا می شود زیست کنکور را 100 درصد بزنیم ؟

آیا می شود زیست کنکور را 100 درصد بزنیم ؟

آیا می شود زیست کنکور را 100 درصد بزنیم ؟

زیست کنکور را 100 درصد بزنیم

از مهم ترین دغدغه های دانش آموزان با انگیزه کنکور این است چه طور می توان در کنکور به همه سوالات زیست شناسی پاسخ گفت؟ شاید بهتر باشد قبل از پاسخگویی به این سوال، نکات قابل توجهی را بیان کرد. در کنکور سراسری دانشگاه، درس زیست شناسی شاید حیاتی ترین درس در میان دروس کنکوری به دلیل اهمیت از لحاظ ضرایب محسوب گردد. سوالات این درس در کنکور از کتب زیست سال دوم دبیرستان، سوم و چهارم طراحی می گردد. نکته مهم این است کتاب چهارم که دارای فصول مختلف و مرتبط با علوم قارچ شناسی، میکروبیولوژی، ژنتیک، اکولوژی و … سوالات بیشتری را در خود جای داده است.

 

با بررسی و تحلیل کارنامه های افرادی که رتبه های نخست را کسب کرده اند درمیابیم که تنها افراد کمی درس زیست شناسی را به صورت کامل و صحیح در کنکور پاسخ داده اند. باید خاطر نشان کرد که کنکور مانند مسابقات ورزشی بین المللی یک امتحان رقابتی محسوب می گردد و به این معناست که در یک سال و با توجه به سختی و آسانی سوالات می توان با پاسخ گویی به همه سوالات رتبه برتر شد.

 

فردا با فراگیری همه نکات و برای پاسخگویی به همه سوالا درس زیست به این درس در دفترچه کنکور رجوع می کند با سه الی چهار پرسش سخت روبرو می شود. این داوطلب باید فرض کند اگر پرسشی برای او که به درس زیست شناسی تسلط دارد برایش سخت است، برای دیگر داوطلبان رقیب اون نیز سخت و دشوار محسوب می شود پس سعی کند استرسی که در وجودش ایجاد می شود را کنترل کند، پس باید نتیجه گرفت ممکن است یک فرد با پاسخگویی مناسب به نیمی از سوالات و بهبود درصد دیگر دروس نیز به رشته دلخواه خود دست یابد.

 

خیلی از داوطلبان کتب آموزشی خود را در اولویت مطالعه قرار می دهند در حالی که کتاب درسی رفرنس اصلی محسوب می گردد و همه اساتید و مشاوران این نکته را قبول دارند. بقیه کلاس های آموزشی کنکور و کتب در جفت بهبود امر آموزش هستند ولی نمی توانند جایگزین کتاب اصلی شوند. اگر پرسش هایی که در دفترچه آزمون سراسری هستند را بررسی کرده باشید با چهار دسته سوال موجه می شوید.

 

دسته اول

آن پرسش هایی هستند که تنها از منظر حفظ کردن جملات و فیدها مدنظر طراحان پرسش در آزمون سراسری هستند.

دسته دوم

آن پرسش هایی هستند که از مفهوم دروس مدنظر بوده و برای پاسخگویی نیاز به تمرکز و درک مطلوب است. برای مثال در مبحث ساخت پروتئین ها و در مبحث ترجمه که نیاز به تسلط کامل و تصویر سازی فکری است.

دسته سوم

پرسش هایی هستند که میان فصول مختلف ارتباط دارند و به سوالات ترکیبی معروف هستند.

دسته آخر

پرسش هایی هستند مانند مبحث ژنتیک جمعیت پیش دانشگاهی که نیاز به تسلط در امر ریاضی نیز دارند.

 

یکی از راه هایی که به بهبود درس زیست شناسی کمک می کند استفاده از تکنیک خلاصه نویسی و طراحی چرخه ها و جداول مختلف است. برای مثال مبحث چرخه کربس یا چرخه کلوین نمونه هایی از این مباحث هستند:

دسته بندی مطالب زیست شناسی

مثلا فصل هورمون های زیست شناسی سال سوم

یک بخش هورمون های پروتئینی

بخش دیگر هورمون های لیپیدی و استروئیدی

یک بخش ها نکات اضافه و مهم

 

تست زنی یکی از روش های مهم

هنگامی مطالعه درس مربوطه را به پایان رساندید فرض می کنید که درس را به خوبی فرا گرفته اید اما ممکنه است این گونه نباشد. بهتر است به سراغ تکنیک تست زنی بروید. این امر باعث می شود به تسلط کامل نسبت فصل مربوطه دست یابید و دیگر نکات ریز از دست شما خارج نمی شود.

 

استفاده از جعبه لایتنر

ممکن است نکات ریزی را فراموش کنید اما برای رفع این مشکل جعبه لایتنر پیشنهاد می شود، این جعبه از پنج بخش تهیه شده است که نکات را در کاغذ یادداشت کرده مطالعه می کنید و در جعبه اول قرار می دهید فردا آن روز دوباره مطلب را از خود می پرسید اگر توانایی پاسخ داشتید وارد بخش بعدی می شود که دو روز بعد باید مجدد این کار را کنید اگر نتوانسید پاسخ دهید مجدد در بخش شماره یک قرار دهید و فردا دوباره از خود بپرسید.

 

یکی از اشتباهات متداول دانش آموزان این است که فصول که کمی دشوار به نظر می رسند را کنار می گذارند اما این روش به هیچ وجه پیشنهاد نمی گردد چون ممکن است سوالات ترکیبی باشند و یا سوالات مطرح شده به صورت قطع قابل پیش بینی نیستند برای مثال در سال نود و یک در آزمون سراسری سوالات فوق العاده راحتی در فصل ژنتیک مطرح شد. یکی دیگر از خطاهای رایج داوطلبان عجله در مطالعه دقیق سوال است که این امر در درس زیست شناسی توسط داوطلبان به کرات اتفاق افتاده است. در پایان این مقاله یادآور می شود که لازم پاسخگویی و کسب درصد با مطالعه خطی تمامی نکات است و سعی کنید به تصویر سازی فکری مطالب را فرا گیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *