استرس زنان و اثرات مخرب آن

استرس زنان و اثرات مخرب آن

سه شنبه 29 آبان 1397 سمانه الکایی دسته ها

استرس زنان و اثرات مخرب آن

10 اثر مخربی که استرس می تواند روی خانم ها به جای بگذارد

مردان و زنان در شرایط استرس زا واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند. عکس العمل خانوم ها در برابر آقایان در شرایط استرس زا با یکدیگر خیلی متفاوت است. هم چنین تاثیری که استرس روی سلامت خانوم ها می گذارد با آقایان تفاوت دارد. تحقیقات نشان داده است پاسخ عاطفی خانم ها به استرس متفاوت است به گونه ای که ممکن است عوارض استرس های حاد و مزمن روی سلامت جسمی و روانی آن ها عمیق تر باشد.

وقتی تحت شرایط استرس قرار می گیریم برخی هورمون ها در بدن شروع به ترشح می کنند. مانند هورمون کورتیزول. این هورمون روی سیستم ایمنی، دستگاه گوارش، پوست و سایر اعضای بدن ما اثر می گذارد. پژوهش ها نشان داده است که نحوه ترشح کورتیزول نیز در شرایط استرس زا در مردان و زنان متفاوت است. می توان گفت که استرس تقریبا روی تمامی ارگان های بدن تاثیر گذاشته و می تواند آثار مخربی نیز داشته باشد.

بدن در پاسخ به استرس، با ترشح هورمون کورتیزول، سطح انرژی خود را به صورت موقت بالا برده و به دنبال این افزایش انرژی، فعل و انفعالاتی در سیستم گوارشی و ایمنی بدن صورت می گیرد.

به هم خوردن تعادل هورمونی در بدن زنان اثراتی دارد که ممکن است سلامت آن ها را در دراز مدت و یا کوتاه مدت تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه 10 اثری را که استرس از لحاظ فیزیولوژیکی و روانی روی زنان دارد بررسی می کنیم.

  • کاهش میل جنسی

به اعتقاد دکتر گلداستاین، زنان در زمان مواجهه با اتفاقات استرس زا مانند شروع شغلی تازه یا زندگی در یک شهر جدید میل جنسی آن ها کاهش می یابد. علت این موضوع نیز آن است که در شرایط استرس زا با بالا رفتن سطح کورتیزول، سطح هورمون های جنسی کم می شود.

  • قاعدگی های نامنظم

استرس اگر طولانی مدت باشد به شدت می تواند تعادل هورمون ها را بهم بریزد. همین عدم تعادل در هورمون ها می تواند باعث قطع، تاخیر و یا بی نظمی در عادت ماهیانه خانم ها شود. پژوهشگران اعلام کرده اند که زنانی که شغل های پر استرس دارند در مقایسه با سایر زنان قاعدگی های کوتاه مدتی دارند (24 روز).

  • آکنه

افزایش میزان کورتیزول در بدن، باعث افزایش ترشح چربی و در نهایت بروز آکنه خواهد شد. بنابر پژوهشی که در سال 2003 انجام شد، دانشجویان دختر در دوران امتحانات به دلیل بالا بودن استرس بیشتر دچار آکنه می شوند.

  • ریزش مو

یکی از دلایل ریزش مو، عدم تعادل فیزیولوژیکی است که به دلیل استرس شدید عاطفی و روانی رخ می دهد. استرس می تواند چرخه زندگی مو را مختل کرده و باعث شود که مو وارد مرحله ریزش شود. البته در طول دوره استرس زا یا بلافاصله بعد از آن ریزش مو اتفاق نمی افتد. ریزش موی ناشی از استرس 3 تا 6 ماه بعد از گذراندن شرایط استرس زا رخ می دهد.

  • اختلال در هضم غذا

قرار گرفتن طولانی مدت در شرایط استرس زا باعث ترشح اسید معده شده و روی دستگاه گوارش اثر می گذارد. افزایش اسید معده باعث ناراحتی و سوء هاضمه و در موارد شدید تر موجب زخم معده و سندرم روده تحریک پذیر می شود. کاهش و کنترل استرس از عوامل مهم در سلامت دستگاه گوارش می باشد.

  • افسردگی

تحقیقات نشان داده است که زنان دو برابر مردان در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. طبق تحقیقاتی که پیرامون این موضوع و دلیل ابتلای بیشتر زنان به افسردگی در مقایسه با مردان انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که سطح بالای کورتیزول ناشی از استرس بلند مدت، استرس شغلی و یا استرس های شدید در موقعیت های دشوار زندگی مانند مرگ و یا طلاق می تواند علت بروز افسردگی باشد.

  • بی خوابی

تقریبا همه ما گاها با پدیده بی خوابی آشنا شدیم. حتما برای شما نیز پیش آمده که هنگام خواب بارها اتفاقاتی که در طول روز با آن ها مواجه شدید را با خود مرور کرده باشید و این ذهن درگیر و نا آرام مانع خوابیدن شما شود. حتما می دانید که استرس یکی از دلایل اصلی بی خوابی است و بی خوابی نیز مشکلاتی مانند عدم تمرکز، بی حوصلگی و افت انرژی در طول روز را در پی دارد.

  • افزایش وزن

تحقیقات نشان داده است که کورتیزول بیشتر، با نسبت کمتر دور کمر به دور باسن مرتبط است. (برای مثال چاقی اطراف ناحیه شکم) قرار گرفتن تحت استرس زیاد باعث افزایش اشتها و تمایل زیاد به مصرف مواد قندی و شیرینی و در نهایت بالا رفتن وزن می شود.

  • کاهش باروری

طبق تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است، مشخص شد که سطح بالای آنزیم آلفا آمیلاز (آنزیمی که مرتبط با استرس است) در بدن زنان باعث مشکل و تاخیر در بارداری می شود. البته اثبات وجود رابطه بین استرس و ناباروری نیازمند تحقیقات بیشتری در این زمینه است.

  • احتمال افزایش سکته مغزی و حملات قلبی

بر اساس پژوهشی که در سال 2012 و روی 22 هزار خانم صورت گرفت، احتمال وقوع سکته قلبی در بین زنانی که دارای مشاغل پر استرس هستند، نسبت به خانم هایی که در شغل خود با استرس کمتری مواجه هستند، 40 درصد بیشتر است. هم چنین سکته مغزی نیز در بین افرادی که دارای زندگی پر استرس هستند بالا است. احتمال بارور شدن در زنانی که بیشترین سطح آنزیم آلفا آمیلاز در بدن آن ها وجود دارد،12 درصد کمتر از زنانی است که کمترین میزان این آنزیم را در دوران قاعدگی خود دارند.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *