اشتباهات رایج در مطالعه

اشتباهات رایج در مطالعه

اشتباهات رایج در مطالعه

بررسی و چگونگی اشتباهات رایج در مطالعه

اگر در واژه نامه دهخدا کلمه مطالعه را جست و جو کنیم به این معنا می رسیم: ”نگریستن به هر چیزی برای واقف شدن به آن و تأمل و تفکر و اندیشه”. بدیهی است که بقای آدمی جز با مطالعه پیرامون موضوعات اطرافش و کشف و بررسی آن ها ممکن نبود. با مطالعه ما توانستیم حوادث ناگواری را پیش بینی کنیم و به بشریت کمک کنیم. برای کسانی که قصد دارند مطالعه کنند ضروری است که شیوه های صحیح آن را بلد باشند و بتوانند با استفاده از آن ها به نتیجه خود که قبولی در دانشگاه مورد نظر است دست پیدا کنند.

 

برای این که این ترفندها و روش ها را دریابید با ما همراه باشد

1 – ذهن خود را قبل مطالعه آماده کنید

قبل از شروع مطالعه باید ذهنی باز و آماده داشته باشید و نمی توان با ماشین بدون بنزین سفر کرد.

2 – از جو گیری بپرهیزید 

دانش آموزان بسیاری بودند که بعد از تلنگری یک شبه متنبه شده و در راستای جبران خبط های گذشته اقدام به مطالعه کردند، آن هم از نوع سنگین و وقت گیر. باید دانست که ذهنی که چند وقت از درس و مطالعه دور بوده نمی تواند یک شبه خود را به این همه سختی عادت دهد.

3 – باید بدانید که میزان استراحت و تایم خواب شما نیز به اندازه خود مطالعه مهم است

واقع بین باشید، منطقی است که بدن بعد از یک ساعت مطالعه کردن به یک ربع استراحت نیاز دارد. بهتر است خود را عادت دهید که در هنگام مطالعه میز خود را ترک نکنید.

4 – به اندازه خوابیدن را دست کم نگیرید

مطالعات نشان داده است که هر انسان به طور میانگین به 6 تا 8 ساعت مطالعه نیاز دارد. ولی باید بدانید این که بدن شما چه میزان با این مقدارها نزدیک است که مسئله ای کاملا شخصیست و خودتان باید آن را دریابید.

5 – استرس را فراموش کنید

بعضی از آدم ها وجود دارند که قصد دارند با پز دادن و فخر فروختن درباره این که چقدر درس خواندن یا چقدر تست زدن حواس شما را پرت کنند و عذابتان بدهند. بهتر است از این گونه افراد دوری کنید.

6 – برنامه واحد داشته باشید و مدام آن را تغییر ندهید

ابراهام لینکلن می گوید: به من اگر 1 تبر دهید و 10 ساعت وقت بدهید یک درخت را قطع کنم، نه ساعت تبرم را تیز می کنم و بعد درخت را قطع می کنم. پس بهتر است قبل از انتخاب برنامه، حسابی تحقیق کنید. چون بعد از این که آن را انتخاب کردید حق ندارید آن را تغییر دهید.

7 – اصلا اعتقادی به آزمون و خطا نداشته باشید

شما تنها یک سال مهلت دارید پس اصلا به فکر این نباشد که بخواهید چیزی را تجربی یاد بگیرید. باید از تجربیات کنکوری های موفق استفاده کنید.

8 – مثل طوطی تقلید نکنید

این درست است که باید از تجربه انسان های موفق استفاده کنید، ولی با کمی تأمل در می یابیم که هر چیزی را هم نباید طوطی وار تکرار کنیم. باید توانایی های خود را در نظر بگیریم.

9 – خودتان را دست کم نگیرید

مهم ترین چیز در هر هدفی اعتماد به خود است، عیسی مسیح می گوید: به اعتماد به خود می توانید جهانی را تغییر دهید.

10 – به کم قانع نباشید 

این رفتار بی خود و اشتباه را که ما از پدر و مادرهایمان یاد گرفتیم را رها کنید. کسی که به کم قانع باشد نمی تواند فرد موفقی شود. افراد قانع زیر دست افراد حریص هستند.

11 – از سماجت لذت ببرید 

طبیعی است که باید از شکست ها درس گرفت چرا اگر که چنین نبود ژولیوس سزار هیچ وقت نمی توانست بزرگترین امپراطوری روم را ایجاد کند. چرا که او از هر 3 نبردش یکی را باخته است. ولی از تلاش نا امید نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *