اصول آموزشی برای مشاجره دوستانه با همسر

اصول آموزشی برای مشاجره دوستانه با همسر

شنبه 29 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

اصول آموزشی برای مشاجره دوستانه با همسر

مشاجره دوستانه با همسر

شما هرگز نباید با همسر خود دعوا کنید، مشاجره باعث می شود که پایه های زندگی شما سست شوند، مشاجره به حل هیچ چیزی کمک نمی کند. این ها فقط تعداد انگشت شماری از حرف های کلیشه ای است که در مورد مشاجره می زنند که به جرات می توانم بگویم هیچ کدامشان حقیقت ندارند. مگر می شود هیچ وقت مشاجره نکرد؟ مگر می شود همیشه همه چیز گل و بلبل باشد؟ مگر می شود یک زوج همیشه در مورد همه چیز موافق باشند؟ بگذارید بگویم زندگی بدون مشاجره همان قدر ممکن است که دنیای بدون جنگ واقعی است. خیلی وقت ها این عدم مشاجره است که باعث می شود پایه های زندگی سست شوند. تنها چیزی که باید آن را دانست این است که مشاجره دوستانه با همسر هم حتی اصولی دارند که باید آن ها را رعایت کرد.

 

1- مشاجره دوستانه با همسر خود را بگیرید :

خیلی ها هستند که به خاطر ترس از دست دادن همسر خود هرگز با او مشاجره نمی کنند. این در واقع غلط ترین نوع نگرش به زندگی است خیلی وقت ها می توان با مشاجره باگ های زندگی را پیدا کرد و آن ها را برطرف کرد.

 

2- تمرکز برای حل مسئله باشد نه پیروزی در مشاجره :

اگر هدف ما پیروزی در مشاجره باشد عواقب بدی دارد چرا که انسان ها برای پیروزی دست به هر کاری می زنند. ممکن است برای پیروزی به همسر خود توهین کنید یا او را تحقیر کنید. باید دقت کنید که اولویت حل موضوع باشد نه پیروزی.

 

3- احترام را رعایت کنید :

حتی اگر شما در موضوعی کاملا حق داشته باشد و همه چیز تقصیر همسرت باشد اگر به صورت غیر محترمانه برخورد کنید او هرگز اشتباه را نمی پذیرد و بقیه هم شما را مقصر می دانند چون که محترمانه برخورد نکردید.

 

4- آرام حرف بزنید :

چندین مسئله در این نکته نهفته است. اول این که شما اگر آرام حرف بزنید منظور خود را بهتر می رسانید و دوم این که آرام حرف زدن از تبدیل مشاجره به دعوا جلوگیری می کند.

 

5- موضوع را موشکافانه بررسی کنید نه تدافعی :

اگر شما فقط بخواهید از خود دفاع کنید باعث می شود که از موضوع اصلی دور شود و درضمن این کار باعث می شود که طرف مقابل هم چون شما برخورد کند. به عنوان مثال اگر چیزی همسر شما را ناراحت کرده به جای این که از کار خود دفاع کنید از او بپرسید دقیقا چگونه باعث ناراحتی او شده اید.

 

6- درباره جزئیات سوال بپرسید :

هیچ گاه از کلیات استفاده نکنید. هیچ وقت نگویید تو همیشه فلان کار را می کنی یا تو هرگز فلان کار را نکرده ای. اگر منصفانه تر باشیم می بینیم که همیشه و هرگز واژه های درستی نیستند و بهتر است به ذکر روز دقیق و واقعه بپردازیم.

 

7- دنبال نکات توافقی باشید :

همیشه موضوعاتی هستند که مورد توافق دو طرف مشاجره باشند. بهتر است دنبال هم چنین نکاتی بگردیم و از آن ها برای پایان دادن مشاجره استفاده کنیم. دنبال این نباشیم که مشاجره را آن قدر طول دهیم که ما در آن پیروز شویم.

 

8- دنبال راه حل باشید :

هرگز فراموش نکنید که نکته مهم در مشاجره پیدا کردن راه حل است. فرض کنید که شما در یک مشاجره برنده شدید. خب بعدش چه ؟ باید به دنبال خروجی بگردیم باید سعی کنیم که بعد از مشاجره دنبال راهکارهایی بگردیم که از آن به بعد مشکل دوباره رخ ندهد.

 

9- امتیازاتی به طرف مقابل بدهید :

سیاستمدارانه برخورد کنید. نمی توان با دیکتاتوری برای همیشه زندگی کرد. گاهی برای این که به موفقیت برسید باید امتیازاتی به همسر خود بدهید تا او آرام شود و فکر کند که او برنده واقعی است ولی بعد شما می توانید از مزایای بیشتری استقاده کنید.

 

10- به دنبال صلح باشید :

شما در حال جنگ نیستید. این را همیشه به خود بگویید. اگر شما برنده مشاجره شوید کسی به شما مدال نمی دهد. حتی هیچ کس نمی فهمد که شما برنده شده اید. حتی خودتان نیز بعد از چند روز آن موفقیت را فراموش می کنید. سعی کنید که تمام تلاشتان در راستای برقراری صلح باشد.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *