اصول عذرخواهی

اصول عذرخواهی

شنبه 6 آبان 1396 سمانه الکایی دسته ها

اصول عذرخواهی

اصول عذرخواهی چیست؟

همه در طول زندگی خواسته و یا حتی ناخواسته کسانی را آزار می دهیم و باعث ناراحتی آن ها می شویم. برای همین پیش می آید که از دیگران عذرخواهی کنیم. اما اگر اصول عذرخواهی را رعایت کنیم این مشکل حل خواهد شد.

مهم ترین قسمت این است که خود ما قبول کنیم که کار اشتباهی کردیم و صرفا برای این که از دل کسی ناراحتی را در بیاوریم عذر خواهی نکنیم. بعد از آن چیزی که تاثیر عذرخواهی را دو چندان می کند این است که در هنگام عذرخواهی به کار غلطی که کردیم اشاره کنیم مثلا : خیلی عذر میخوام که پشتت حرف زدم. من واقعا متاسفم که گلدانت را شکستم. این کار باعث می شود که فرد مقابل هم بفهمد ما از کاری که کردیم واقعا شرمساریم.

یکی دیگر از عناصر مهم در عذرخواهی این است که دلیل کار خود را بگوییم . این کار شبیه به بهانه تراشی می آید ولی در پذیرفتن عذر خواهی موثر است. مثلا بگویید خیلی عذر می خواهم ولی من خسته بودم یا بیمار بودم یا این که ذهنم مشغول فلان مسئله بود.

صداقت نیز یکی دیگر از فاکتورهای یک عذرخواهی خوب است. باید صادقانه همان طور که هستیم از فرد مقابل معذرت خواهی کنیم اگر یکباره رفتارمان عوض شود فرد مقابل فکر می کند که قصد داریم او را فریب بدهیم. پس بهتر است حتی المقدور بیش از اندازه رفتارمان عوض نشود چرا که غیر واقعی به نظر می رسد.

 

عذرخواهی خوب، عذرخواهی بد

در فیلم شکست خورده ساخت جک نیکلسون در سکانسی اسکار برای معذرت خواهی پیش کین می رود و می گوید ” من واقعا بابت آن چه با تو کردم شرمنده ام من تمام تلاشم را کردم تا به دوستی ما صدمه نخورد و از هم نپاشد و قصد و نیتی جز این نداشتم. اگر من رازهای تو را پیش آلیس گفتم می خواستم تو را از وارد شدن به رابطه ای که بنظرم مناسب نبود منع کنم ولی اشتباه می کردم چون اون موقع متوجه علاقه شدید آلیس به تو نشده بودم و فکر می کردم همه این ها بازی است. با این که می دانم رفتارم جبران ناشدنی است فقط می خواهم بدانی که من پشت کارهایم هیچ نیت بدی نداشتم”. این نمونه یک عذر خواهی خوب است.

حال بیاییم به سراغ یک عذر خواهی دیگر برویم، سخنرانی ریچارد نیکسون رییس جمهور آمریکا در سال 1974 میلادی:

” من تصور می کنم که یک عذر خواهی بابت تمام مشکلات پیش آمده به شما بدهکارم ولی باید این را بدانید تمام تصمیماتی که من در آن مقطع گرفتم به صلاح کشور بوده است .” این نمونه یک عذرخواهی بد است. چرا که نه نشانی از پشیمانی در آن دیده می شود و نه به دلیل عذرخواهی اشاره کرده است. بلکه سعی در بهانه تراشی نیز می کند.

 

بزرگ شدن با عذرخواهی

عذرخواهی تنها مشتی از کلمات احساسی برای حل کردن یک بحران نیست. بلکه یک امتحان است، امتحانی برای این که نشان دهیم چقدر توانایی و استحکام داریم. آیا می توانیم به خاطر کاری که کردیم و باعث رنجش دیگری شده است غرور خود را کنار بگذاریم و از دل او در بیاوریم. معذرت خواستن یک هنر است. شما باید شرمی را که در دیگری بوجود آورده اید با کلمات از او بگیرید و به خود منتقل کنید. و به او این قدرت را بدهید که شما را ببخشد یا نه. با هر بار عذرخواهی کردن شخصیت شما بزرگتر می شود.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *