اصول و شرایط لازم برای مطالعه کردن

اصول و شرایط لازم برای مطالعه کردن

اصول و شرایط لازم برای مطالعه کردن

 

شرایط لازم برای مطالعه کردن چیست

ممکن است تا کنون علی رغم رعایت و اجرای اصول و شیوه های صحیح مطالعه، نتیجه دلخواهتان را دریافت نکرده باشید. پس باید بدانیم که یکی از پایه های مهم در یادگیری مطالب، فراهم بودن شرایط درس خواندن است که به اندازه اصول مطالعه حائز اهمیت هستند.

در این مقاله قصد داریم که شرایط مناسب جهت مطالعه را در سه وضعیت قبل از مطالعه، حین مطالعه و بعد از آن مورد بررسی قرار دهیم. البته لازم است که توجه داشته باشید برای رعایت این شرایط، لازم به خرج هزینه های گزاف نداریم و به راحتی قابل تامین و برآورده کردن می باشند.

 

شرایط مناسب جهت درس خواندن

قبل از مطالعه

در این زمان مهمترین اعمال برای ایجاد شرایط مناسب جهت مطالعه انجام می گیرد. بنابراین رعایت اصول و اعمال زیر، بر افزایش بازده یادگیری بسیار تاثیر گذار خواهند بود.

 • برقراری نظم در اتاق مطالعه

در یکی از تحقیقاتی که به بررسی اثر محیط بر میزان یادگیری پرداخته شده بود، نمونه قابل توجهی مشاهده گردید. از دو فرد که تقریبا دارای ضریب هوشی و توانایی یادگیری مشابهی بودند خواسته شد که یک مطلب را مطالعه نمایند. هر کدام از آن ها در یک اتاق جداگانه ای قرار گرفتند، که یکی از اتاق ها مرتب و دیگری نامرتب بود. در نهایت فردی که در اتاق منظم مشغول به مطالعه شده بود، بهتر و سریع تر مطلب را فرا گرفته بود و بازده یادگیری بالاتری را از خود نشان داده بود.

در نتیجه منظم بودن محیط مطالعه، سبب افزایش بازده و کیفیت مطالعه خواهد شد و در یادگیری سریع تر مطالب کمک بسزایی خواهد کرد.

 

 • برقراری آرامش در مکان مطالعه

وجود سر و صداهای آزار دهنده و مزاحم، مخل یادگیری می شوند و سرعت و کیفیت مطالعه را پایین می آورند. لذا برای داشتن مطالعه ای سودمند و پربازده، در مکانی مطالعه کنید که عاری از صداهای بلند باشد، هم چنین توجه نمایید که مطالعه کردن در محیط کاملا ساکت نیز سبب می شود که  به کمترین صداها حساسیت پیدا کنید و نتوانید در جلسه آزمون های آزمایشی و کنکور سراسری فکر خود را متمرکز کنید؛ لذا سعی نمایید خود را به مطالعه در محیطی کاملا آرام عادت ندهید.

 

 • نبود عوامل بر هم زننده تمرکز در اتاق مطالعه

مکان خاصی را برای مطالعه کردن در نظر داشته باشید و آن را از هر گونه وسایل و ابزار آلاتی که سبب حواس پرتی می گردد خالی نمایید. بدین منظور اتاقی ساده، بدون کنسول های بازی، کامپیوتر، موبایل، پوستر و … تعبیه کنید.

 

 • وجود نور کافی در اتاق مطالعه

چشم، عضوی از بدن است که به وسیله آن می توان اطلاعات مکتوب را به مغز منتقل کرد. از آن جایی که چشم برای دیدن به نور کافی احتیاج دارد، پس میزان نور موجود در مکان مطالعه یکی از مهمترین عوامل در یادگیری محسوب می شود. اگر شدت نور در اتاق کم باشد، چشم به مرور خسته و ضعیف می گردد و انگیزه و اشتیاق برای ادامه مطالعه را از فرد سلب می کند و به همین ترتیب کیفیت آموزشی نیز پایین می آید.

 

 • اهمیت تغذیه مناسب

یکی دیگر از موارد فراهم نمودن شرایط پیش از مطالعه توجه به رژیم غذایی می باشد. رژیم غذایی باید سرشار از مواد مغذی و مفید باشد و مجموعه مواد غذایی ضروری برای بدن را نیز تامین کند تا انرژی لازم برای مغز فراهم گردد، هم چنین از طرفی پرخوری و زیاده روی در غذا خوردن موجب بی حالی و خواب آلودگی می گردد و رغبت فرد را برای مطالعه نمودن می کاهد.

 

 • در دسترس بودن وسایل مورد نیاز برای مطالعه

پیش از مطالعه کلیه وسایل و جزواتی را که برای مطالعه نیاز دارید را بر روی میز خود قرار دهید تا در هنگام مطالعه برای تهیه هر کدام، مجبور به قطع درس خواندن و برخاستن از جای خود نشوید. با این کار تمرکز و دقت بیشتری برای مطالعه خواهید داشت و زمان از دست رفته کمتری را تجربه خواهید کرد.

 

 • حین مطالعه
 • فکر خود را کنترل کنید

سعی کنید در هنگام مطالعه به هیچ چیز جز مطلبی که می خوانید، فکر نکنید. برای مثال می دانید که همه گوشی های هوشمند، دارای حافظه اجرایی یا رم هستند. وقتی برنامه ای در موبایل باز می شود ابتدا دستوری به رم فرستاده می شود تا برنامه اجرا گردد. اما اگر تعداد زیادی برنامه به طور همزمان با هم باز شوند، از آن جایی که حجم محدود رم، پر می گردد؛ وضعیتی پیش می آید که به آن Hang  گفته می شود، در این حالت موبایل قادر به انجام کار نخواهد بود. مغز انسان نیز چنین حالتی را تجربه خواهد کرد اگر که بطور همزمان بر روی چند موضوع فکر کند، نمی تواند روی هیچ کدام تمرکز لازم و کافی را داشته باشد. لذا توصیه می گردد در هنگام درس خواندن حداکثر انرژی خود را برای متمرکز شدن روی یک مطلب قرار دهید.

پرسش : گاهی نمی توان فکر خود را کنترل کرد و تمرکز بر هم می خورد، در این مواقع چه باید کرد؟

راه حل این مشکل نیز در مقالات پیشین ذکر شده است. بهتر است پیش از مطالعه در کنار دست خود یک برگه کاغذ قرار دهید تا در هنگام مطالعه هرگاه افکار متفرقه تمرکز شما را معطوف خود کردند، موقتا از درس خواندن دست بکشید و بر روی کاغذ، موضوعی که به ذهنتان خطور کرده را یادداشت نمایید؛ هم چنین با خودتان تکرار کنید که “بعدا بر روی این موضوع فکرخواهم کرد.” پس از چند بار انجام این عمل، مغز رفته رفته به متمرکز شدن بر روی یک موضوع عادت می کند و نتیجه معجزه آسای آن را مشاهده خواهید کرد.

 • مطالعه بر روی میز

حتما بارها شنیده و خوانده اید که بهترین وضعیت و مکان برای درس خواندن، میز مخصوص به مطالعه است. نشستن بر روی زمین منجر به ایجاد احساس خستگی و کسالت می گردد و در دراز مدت تاثیراتی منفی بر ستون فقرات خواهند گذاشت. هم چنین درس خواندن بر روی تخت و به حالت دراز کش بی فایده خواهد بود و بازده بسیار کمی دارد.

 • پس از مطالعه
 • به اندازه ی کافی استراحت کنید

بعد از درس خواندن به خودتان استراحت بدهید و چند دقیقه ای را دراز بکشید. این عمل منجر به افزایش خون رسانی به مغز می شود و مطالب خوانده شده را در حافظه تثبیت می کند. بنابراین بهتر است پس از مطالعه دراز بکشید و پاهای خود را به صورت شیب دار قرار دهید و فکر خود را آزاد کنید.

 

 • مصرف مواد غذایی شیرین

مغز برای فعالیت خود به گلوکز نیاز دارد بنابراین پس از مطالعه کردن غلظت قند خون کم می شود لذا جهت بازیابی گلوکز مصرف شده، میان وعده شیرین اما سبک مصرف کنید تا برای یادگیری مطالب بعدی آماده گردید. ممکن است تا کنون بسیاری از این موارد را بارها از زبان مشاور مدرسه، والدین، برنامه های تلویزیونی و … شنیده باشید. اما باید بدانید رعایت کردن این اعمال بسیار آسان است و نیاز به صرف هزینه چندانی ندارد و در عوض تاثیر شگرفی بر یادگیری خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *