اطلاعات جامع در مورد آزمون تافل

اطلاعات جامع در مورد آزمون تافل

اطلاعات جامع در مورد آزمون تافل

تافل و آزمون

آزمون تافل برای نخستین بار در سال 2005 میلادی معرفی شد و  به دو صورت “مبتنی بر کامپیوتر یا IBT” و “مبتنی بر دفترچه یا PBT” عرضه گردید. آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و کانادا اولین کشورهایی بودند که این آزمون را برگزار کردند و در سال 2006 به کشورهای دیگر نیز راه یافت.

 

آزمون IBT، آزمونی است که در آن داوطلبین در زمان و مکان از پیش تعیین شده حضور پیدا می کنند و از طریق اینترنت در آزمون شرکت می کنند. از نظر اعتبار، این مدرک با مدرک آزمون کاغذی تافل برابر است ولی در عین حال تفاوت هایی با آن دارد که شامل موارد زیر می باشد:

  • برخلاف آزمون دیگر تافل که بیشترین تمرکز بر بخش های گرامری است، آزمون مبتنی بر اینترنت از تمام مهارت های زبانی (شامل 4 مورد) پرسش هایی را مطرح می کند.
  • پس از شرکت در آزمون حدود 2 هفته بعد، نتایج بر روی سایت قرار می گیرد.
  • ماهی چند بار و در روزهای مختلف این آزمون برگزار می شود (حداکثر هفته ای یکبار) و نسبت به آزمون مبتنی بر دفترچه به داوطلبین حق انتخاب بیشتری در مورد زمان آزمون داده می شود.
  • این آزمون 4 قسمت دارد و برای آن مدت زمان 4 ساعت تعیین شده است. در هر قسمت یک یا چند مهارت سنجیده می شود و گاهی ممکن است از یک بخش بیش تر از حد معمول سوال مطرح گردد.
  • یادداشت برداری در این آزمون برخلاف آزمون کاغذی بلامانع است.

1) Reading

اطلاعات جامع در مورد آزمون تافل ، این قسمت برای سنجش مهارت خواندن در نظر گرفته شده است و شامل 3 تا 5 متن بلند و سوالاتی در رابطه با آن هاست. این متون را معمولا می توان در کتب دانشگاهی یافت و غالبا موضوعاتی آکادمیک دارند. سوالاتی که از این متون مطرح می شوند شامل کلمات هم معنی، برداشت ها، جزییات و … هستند. داوطلب در آزمون مبتنی بر کامپیوتر باید بتواند پیکره اصلی متن را درست متوجه بشود و آن را خلاصه نماید. داشتن پیش زمینه قبلی از متن می تواند به فهم بهتر و پاسخگویی سریع تر به سوالات کمک کند.

 

2) Listening

برای آزمودن مهارت شنیداری، 6 مطلب آماده می شود که در قالب 4 مطلب شبیه سازی شده کلاس درس دانشگاهی و دو متن مکالمه، آورده می شوند.

 

3) Speaking

اطلاعات جامع در مورد آزمون تافل ، بررسی مهارت گفتاری دانشجو در 6 قسمت مختلف صورت می گیرد. در 2 قسمت مستقل پرسش هایی از وضعیت زندگی آکادمیک مطرح می گردند که بایستی دانشجو بصورت شفاهی به آن ها پاسخ دهد. در 4 قسمت دیگر سوالاتی پرسیده می شود که تلفیقی از هر سه مهارت خواندن، شنیدن و گفتاری را مورد آزمون قرار می دهند. در این قسمت ها داوطلب مطلبی را می خواند یا می شوند و سپس ایده های خود را در رابطه با آن بصورت گفتاری مطرح می نماید. پاسخ به سوالات این قسمت باید رسا، نقادانه و دقیق باشد.

 

4) Writing

اطلاعات جامع در مورد آزمون تافل ، آخرین مهارتی که مورد بررسی قرار می گیرد نوشتن است که دو بخش دارد. یک بخش مستقل و یک بخش جمع بندی. در بخش مستقل دانشجو باید پاسخ سوالات را بصورت تشریحی بدهد و در بخش جمع بندی داوطلب پس از شنیدن یک مطلب نظر خود را بصورت یک مقاله نگارش می کند.

نمره نهایی بین 0 تا 120 خواهد بود و در مجموع هر مهارت از 0 تا 30 نمره را می تواند به خود اختصاص دهد. اخذ نمره 80 در آزمون IBT تقریبا معادل نمره 550 در آزمون کاغذی خواهد بود که مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های مختلف است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *