افت درسی فرزندان شما علت دارد

افت درسی فرزندان شما علت دارد

افت درسی فرزندان شما علت دارد

به دلیل شیوه زندگی تکنولوژی که امروزه درگیر آن هستیم و راحت شدن زندگی در این دوره، نسل امروز کمتر از گذشته به دنبال هدف و آرزوهای خود است. حتی می توان گفت که هدف خود را گم کرده است و زندگی ماشینی که امروزه بر جامعه حاکم شده است دلیل آن است.

در سال های اخیر شاهد افت تحصیلی در بین نوجوانان بودیم. خصوصا پسرها دوست دارند زودتر وارد بازار کار شوند و به همین دلیل تحصیل را رها می کنند.

دکتر امیری، روان پزشک کودک و نوجوان در پاسخ به برخی سوالات پیرامون حل این مسئله نکته هایی را عنوان می کند.

آیا افسردگی می تواند از دلایل مهم ترک تحصیل نوجوانان باشد؟

بله، متاسفانه برخی دانش آموزان در ادامه مسیر تحصیلی دست از درس خواندن می کشند و دیگر شور و شوقی برای درس خواندن ندارند و یکی از دلایل این موضوع افسردگی است. این دانش آموزان به دلیل افسردگی دیگر مانند قبل شوق رسیدن به چیزهایی را که می خواستند ندارند. به همین دلیل آینده آن ها دچار مشکل می شود.

فکر می کنید علت این اتفاق چه باشد؟

به دلیل زندگی ماشینی که امروزه ایجاد شده است نسل امروز کمتر به دنبال هدف ها و آرزوهای خود می رود. در واقعا هدف خود را گم کرده است و یکی از دلایل آن تکنولوژی حاکم بر جامعه امروزی است. اگر در بین نوجوانان دقت کنید مشاهده می کنید که این نسل کمتر از زندگی خود احساس رضایت دارد.

محیط های آموزشی و برخورد معلمان و اولیای مدرسه تا چه حد روی ترک تحصیل نوجوانان اثر دارد؟

خیلی زیاد. بسیاری از مراکز آموزشی کشور محیط شادی ندارند و اکثر چیزها در آن ها تحمیلی است. نه تنها در درس و آموزش بلکه در باقی موارد نیز محیط شاد و رضایت بخشی را برای دانش آموزان فراهم نمی کنند و ارتباط خوبی هم بین دانش آموزان و اولیای مدرسه وجود ندارد. به این دلیل که برخی از کارکنان مدارس تصور می کنند هر چه در کار خود جدی تر باشند مدیریت آن ها نیز بهتر است. در صورتی که عکس این عمل باید باشد. مهربانی و رفتار خوب همیشه بیشتر روی آدم ها جواب می دهد تا رفتاری جدی و همراه با خشونت.

آیا افسردگی والدین نیز روی بچه ها تاثیر می گذارد؟

قطعا. به همین دلیل توصیه می شود که مادران در دوران بارداری خود از هر گونه غصه و غمی دور بمانند زیرا این قضیه روی جنین اثر می گذارد و بعدها تاثیر خود را روی فرزندشان نشان می دهد.

آیا جابجایی دانش آموز و انتقال او به مدرسه ای دیگر می تواند به بازگشتش به تحصیل کمک کند؟

گاهی بله و گاهی نه. ابتدا باید سعی کنیم تا افسردگی این دسته از دانش آموزان را درمان کنیم تا بعد خودشان با خوشحالی و رضایت مسیرشان را انتخاب کنند، وگرنه بعد از مدتی دوباره احساس نارضایتی می کنند و تصمیم به ترک تحصیل می گیرند.

والدین در این شرایط چطورمی توانند به فرزندشان نزدیک شوند؟

بهتر است وقت گذاشته و با فرزندشان صحبت کنند. البته باید حواسشان باشد که صحبتشان حالت نصیحت کردن نداشته باشد زیرا نوجوانان از نصیحت شنیدن بیزارند و با این کار تنها حالت تدافعی به خود می گیرند. می توانند با ایجاد برنامه های تفریحی به صورت خانوادگی و بودن در جمع های دوستانه حالت روحی فرزند خود را بهبود ببخشند. می توانند برای کمک گرفتن نزد مشاور نیز بروند.

آیا معرفی افرادی که ترک تحصیل کردند و بعدها پشیمان شدند می تواند راه حل مناسبی باشد؟

البته. خیلی از افرادی که ترک تحصیل کرده اند و بعد از مدتی مجدد تصمیم به ادامه تحصیل گرفته اند بعد ها آدم ها موفقی شدند. مانند آلبرت انیشتین. باید در صورت چنین تصمیمی حامی آن ها بود و از آن ها حمایت کرد. با چنین مثال هایی می توانید انگیزه ادامه تحصیل و بازگشت به درس و مدرسه را در فرزند خود افزایش دهید.

ترک تحصیل نوجوانان یک مسئله چند عاملی است

روانپزشکی به نام دکتر خدایی می گوید: ترک تحصیل نوجوانان تنها به یک دلیل نیست. عوامل زیادی باعث می شوند که نوجوان تصمیم به ترک تحصیل بگیرد. برای این که بتوانید مشکل ترک تحصیل فرزندتان را حل کنید باید ابتدا دلیل آن را بشناسید تا به راحتی بتوانید آن را حل کنید. برخی از علت ها فردی است زیرا نوجوانی دوره حساسی است و نوجوان در این ایام به دنبال فردیت و هویت خود می گردد.

در این دوران نوجوان گاهی شتاب زده عمل می کند و ممکن است بعدها از تصمیمی که گرفته است پشیمان شود. از طرفی انجام برخی از اعمال قابل جبران نیست و ممکن است نوجوان به دلیل سرخوردگی که در این ایام دارد به سراغ مسائلی مانند اعتیاد نیز برود. به همین دلیل در ابتدا باید به نوجوان خود کمک کنید تا از مرحله بحران شناخت هویت خود عبور کند.

یکی دیگر از دلایلی که باعث ترک تحصیل در نوجوانان می شود اختلاف های خانوادگی، فقر فرهنگی و یا خانوادگی است که در این مواقع می توان با کمک گرفتن از اولیای مدرسه این موضوع را حل کرد. باید به این موضوع هم اشاره کرد که گاهی اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی، اوتیسم می تواند مانع ادامه تحصیل نوجوان شود.

توصیه ما به والدین این است که حتما قبل از رسیدن فرزندنشان به دوره نوجوانی سعی کنند با او ارتباط نزدیک و دوستانه ای داشته باشند تا بتوانند در صورت بروز مشکل با رفتن نزد مشاور آن را حل کنند.

رابطه سلامت روان و عملکرد تحصیلی

دکتر شوشتری، فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان می گوید: بیشتر ما وقتی به کودک یا نوجوانی بر می خوریم، اولین سوالمان این است که کلاس چند است و معدلش چند است؟ در واقع عملکرد تحصیلی یکی از مهم ترین شاخص هایی است که موفقیت بچه ها را نشان می دهد. وقتی هم که افت تحصیلی اتفاق می افتد یکی از مشکلاتی که ایجاد می شود این است که روابط اجتماعی فرزندان کاهش می یابد. کسانی که در تحصیل موفق نیستند دچار گوشه گیری شده و روابط اجتماعی بسیاری محدودی دارند.

این قبیل بچه ها دچار تنش های زیادی می شوند و در مدرسه نیز به احتمال زیادی درگیر قلدری می شوند یعنی یا زور می گویند یا زور می شنوند. بنابراین عملکرد تحصیلی پایین می تواند زمینه شکل گیری بدرفتاری و اعتماد به نفس پایین در بچه ها باشد.

به دلیل این که نظام آموزشی نمی تواند از مقایسه بچه ها دست بردارد و توانمندی های هر کودک را تنها با خود مقایسه کند به همین دلیل دانش آموزان با عملکرد پایین تر در مدارس آسیب می بینند. گاهی هم این آسیب به اندازه ای است که کودک تصمیم به ترک تحصیل می کند.

مدرسه تنها محیطی برای یادگیری محفوظات نیست.، بلکه دانش آموزان در آن جا مهارت های لازم برای زندگی و رویایی با جامعه را یاد می گیرند. بنابراین بچه هایی که با ترک مدرسه به یک باره وارد اجتماع و محیط کار می شوند در معرض انواع آسیب ها قرار می گیرند. بنابراین والدین باید به عملکرد تحصیلی فرزند خود توجه کنند و دلیل افت تحصیلی فرزند خود را بیابند.

توجه به مشکلات روان پزشکی دانش آموزان نیز از مواردی است که باید به آن توجه شود. یکی از دلایل شایع این مشکل ها اختلال بیش فعالی نقص توجه است.

کودکانی که به این مشکل دچار هستند در انجام کارهایی که نیازمند فعالیت ذهنی است دچار مشکلند که از جمله این کارها درس خواندن است. کودکان باید برای درس خواندن مهارت های مختلفی داشته باشند مانند مهارت در اولویت بندی، برنامه ریزی، استدلال و مدیریت زمان.  چنین مهارت هایی در کودکان دارای این اختلال شکل نمی گیرد و همین موضوع درس خواندن آن ها را با مشکل مواجهه می سازد.

از دیگر مشکلاتی که باعث می شد کودکان به خوبی درس های خود را یاد نگیرند اختلال در یادگیری است. در این گونه اختلال کودکان قادر به خواندن، نوشتن و یا یادگیری نیستند و به دلیل این که این مهارت ها برای درس خواندن ضروری است این دانش آموزان به تدریج با مشکل در یادگیری رو به رو می شوند و شکست های مداوم آن ها را از درس خواندن زده می کند.

والدین باید سعی کنند تا به موقع متوجه افت تحصیلی فرزندشان شوند و قبل از این که این موضوع باعث دلزدگی آن ها از درس و مدرسه شود دلیل آن را یافته و آن را درمان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *