افراد کینه جو | توصیه و نحوه برخورد با آن ها

افراد کینه جو | توصیه و نحوه برخورد با آن ها

چهارشنبه 10 آبان 1396 سمانه الکایی دسته ها

افراد کینه جو | توصیه و نحوه برخورد با آن ها

چگونه با افراد کینه جو برخورد کنیم؟

از همان کودکی به ما توصیه کرده اند که اگر کسی در حق شما بدی کرد او را ببخشید. تمام تعلیمات دینی و مذهبی هم که گذرانده ایم به مقوله بخشایش پرداخته اند. حتما این جمله معروف را نیز شنیده اید که می گوید: لذتی که در بخشش است در انتقام نیست. ولی همه ما می دانیم کسانی هستند که بر این باور نیستند و تنها با منطق چشم در برابر چشم و خون در برابر خون رفتار می کنند. برای این افراد فقط انتقام و کینه جویی مهم است. برای همه ما هم پیش آمده که در طول زندگی با این گونه افراد رو به رو شویم .

شاید عده ای از ما خاطرات بدی از این گونه تقابل ها داشته باشیم و از آن افراد صدمه دیده باشیم. در این مقاله سعی می کنیم به نکاتی اشاره کنیم که بهتر است در برخورد با افراد کینه جو رعایت کنیم تا از گزند آتش کینه آن ها درامان بمانیم.

 

روان شناسان معتقدند رفتاری به اسم دو پاره سازی معمولا در این گونه افراد دیده می شود. این بدان معنا است که افراد کینه جو نگاهی سیاه و سفید به دنیا دارند. یا شما جزو کسانی هستید که حق با شماست و  یا جزو آن دسته از بیچارگانی هستید که حق با شما نیست. معمولا این گونه از رفتار ریشه در اتفاقات کودکی دارد و به مرور زمان در فرد شکل می گیرد. معمولا افراد کینه جو در بچگی قربانی حادثه ای بوده اند و توانایی دفاع کردن از خود را نداشته اند و همین باعث شده رفته رفته با بزرگ شدن و قدرت گرفتن، رفتاری این چنینی در آن ها ریشه کند.

 

راهکارهای رفتار با افراد کینه جو

 

1- عذر خواهی :

افراد کینه جو معمولا بخاطر رفتاری که باعث ناراحتی آن ها شده کینه به دل می گیرند پس اگر کاری کرده اید که باعث ناراحتی آن ها شده باید عذر خواهی کنید. در بعضی موارد شاید حق با شما باشید و او دچار سو تفاهم شده باشد اگر بعد از توضیح دادن اصل موضوع باز هم ناراحت بود بهتر است عذر خواهی کنید تا در آینده از خطرات این افراد در امان باشید.

 

2- سعی کنید برای بهتر شدن اوضاع جبران کنید :

البته که عذر خواهی مهم است ولی در بعضی موارد به تنهایی کار ساز نیست. اگر بعد از این که عذرخواهی کردید حس کردید که هنوز فرد مقابل از دست شما ناراحت است بهتر است بپرسید که برای بهتر شدن اوضاع چه کاری می توانید برای او بکنید.

 

3- به خود بگویید که همه چیز آن طور که فرد کینه جو فکر می کند سیاه و سفید نیست :

البته نباید این را به فرد کینه جو بگویید چون باعث می شود که بیشتر از شما کینه به دل بگیرد. این را در واقع باید به خود بگویید تا به آرامش شما کمک کند.

 

4- بهتر است فرد کینه ای را درک کنید :

احتمالش زیاد است که فرد کینه ای بخاطر گذشته از شما کینه بگیرد آن هم بدون این که شما مقصر باشید. شاید شما در مدرسه نمره ای بالاتر گرفته اید و همین باعث کینه به دل گرفتن او شده است.

 

5- بعد از معذرت خواهی و دفاع کردن از خودت موضوع را رها کنید :

اگر مدام سعی کنید که با معذرت خواستن و دلیل تراشی ناراحتی فرد کینه جو را از بین ببرید باعث می شود که وی بیشتر از شما عصبی شود و احتمال آسیب رساندن به شما بیشتر بشود. باید بدانید که بیشتر خشم ها لحظه ای هستند بعد از این که شما موضوع را رها کردید احتمالا بعد از چند روز آن فرد هم موضوع را فراموش می کند.

 

6- از پشت سنگرها پشتیبانی مثبت جمع کنید :

شاید شما در محل کار با کارمندی بحث کردید و او از شما کینه به دل گرفت. بهتر است از بقیه کارمندان بپرسید آیا او قبلا با آن ها هم چنین برخوردی داشته است یا نه. اگر جواب مثبت باشد می فهمید که یک جای کار در اخلاق او می لنگد.

 

7- گاهی لازم است تا سیم قرمز را قطع کنید :

گاها پیش می آید که این اختلافات باعث شود که یک رابطه یک همکاری یا شاید یک دوستی از هم بپاشد که اصلا هم چیز بدی نیست و شما با قطع کردن آن رابطه به خود لطف کرده اید.

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *