افزایش تمرکز در مطالعه

افزایش تمرکز در مطالعه

افزایش تمرکز در مطالعه

افزایش تمرکز در مطالعه

تمرکز در لغت یعنی تراکم و فشردگی و در اصطلاح یعنی حفظ و نگه داشتن توجه حواس روی یک موضوع معین. بدون تمرکز در مطالعه یادگیری موثر نیست. همه توانایی تمرکز دارن چون تمرکز یک ویژگی نسبی است و هیچ کس نمی تونه ادعا بکنه که کاملا تمرکز حواس نداره یا این که کاملا تمرکز حواس داره.

حواس پرتی هیچی نیست جز تمایل ذاتی ذهن ما به درگیری و فعالیت.

اگر چیزی که الان داریم انجامش میدیم ذهنمون رو کاملا درگیر خودش نکنه در نتیجه ذهنمون به جای دیگه میره و اون جا خودش رو مشغول می کنه به این میگن حواس پرتی.

تمرکز یک ویژگی اکتسابیه که باید هر روز پرورش و جهت بهش بدیم و هرکس با هوش عادی خودش هم میتونه به تمرکز برسه پس هرکس بگه که ((من ذاتا آدم حواس پرتیم)) کاملا غلط است و همین ذهنیت است که باعث میشه آدم نتونه به تمرکز عالی برسه و تمرکز داشته باشه.

تمرکز در مطالعه کلید اصلی و اساسی درک و فهم مطلب است و کلید اصلی تمرکز استفاده از روش هایی که باعث تقویت و پرورش مهارت لازم برای تمرکز حواس میشه است.

بدون تمرکز حواس امکان داره خوندن و درک و فهم یک مطلب که یک ساعت وقت میخواد چند ساعت وقت بگیره به خاطره نداشتن تمرکز در مطالعه بعد تازه خوب هم اون مطلب رو نفهمیم و هیچ تاثیری نداشته باشه پس استفاده از روش ها و فن هایی که کمک کنه به ما تا وقتی که مطالعه می کنیم ذهنمون فعال باشه تمرکز حواس رو تقویت می کنه و تمرکز در مطالعه رو افزایش میده.

روش های افزایش تمرکز در مطالعه به ترتیب زیر است:

1- طرح سوال

قبل از مطالعه باعث میشه شما به صورت فعالانه و با تمرکز و دقت کافی شروع به مطالعه کنید. طرح سوال یکی از روش هایی است که شما رو فعال و به طور عمیق درگیر مطالعه می کنه و باعث میشه شما با جدیت و تلاش شروع به مطالعه کنید.

برای نوشتن سوال می تونید از سوالات هفت گانه گانیه کمک بگیرید:

سوالات حافظه ایی: این سوالات خیلی کم اهمیتند و هدفشون یادآوری اطلاعاته.

سوالات ترجمه ایی: از سوالات حافظه ایی قوی ترند و هدفشون گفتن یک مفهوم پیچیده یا یه مطلب سخت به زبون ساده.

سوالات تفسیری: این سوالا واسه پیدا کردن رابطه بین دو تا مفهومه مثلا تفاوت یا تشابه.

سوالات کاربردی: این سوالا واسه برقرار کردن یه رابطه بین یه مفهوم علمی با اتفاق هایی که تو اطراف ما داره می افته.

سوالات تحلیلی: این جور سوالا از چهار نوع سوال بالایی ارزشش بیشتره و واسه تمرکز کردن تو نقش جمله ها، کلمه ها یا فرمولاست.

سوالات ترکیبی: این جور سوالات ربط به خلاقیت شما داره و از سوال های تحلیلی هم قویتره و واسه اینه که از همه مفهوم هایی که یاد گرفتید واسه حل مسئله کمک بگیرید.

سوالات ارزش نگاری: این سوالا دیگه قوی ترین نوع سوال هاس هدفشون این که یه راه حل تازه و مفید تر و سریع تر برای حل یک مسئله پیدا کنید.

توجه کنید که اگه علامت سوال و بر عکس کنیم میشه یه قلاب یه قلابی که باهاش میتونیم مفهوم هایی که یاد گرفتیم و از مغزمون بکشیم بیرون.

2- تند خوانی

تند خوانی باعث توجه و تمرکز بیشتر میشه و باعث فهم مطلب و در نتیجه یادگیری اون میشه خواندن سریع فرصت اضافی به مغز نمیده که دنبال موضوع دیگه ای بگرده در نتیجه تمرکز حواس در مطالعه به شما میده.

3- خواندن اجمالی

یعنی به طور کلی نگاه کنیم ببینیم چی می خواییم بخونیم، چه قدر وقت میبره، چند تا فصل داره، چند تا مبحث مهم داره، چی می خواییم یاد بگیریم و هدفمون از مطالعه چیه.

4- جدیت در مطالعه

یعنی وقتی نشستید پشت میز مطالعتون مستقیم برید سراغ مطالعه و فرصت به مغزتون ندیدن که مشغول چیز دیگه ای بشه یک زمانی را مشخص کنید واسه مطالعتون و تو اون زمان فقط مطالعه کنید و سراغ چیز دیگه ای نرید تا زمانی که مطالعتون تموم نشده.

5- استفاده از راهنما به هنگام مطالعه

یعنی با انگشت یا خودکار یا مداد یا…. مطلبی رو که دارید میخونید خط ببرید باعث میشه که خط های کتابو قاطی نکنید و از دوباره خواندن جلوگیری میکنه.

6- خط کشیدن زیر مطالب مهم

وقتی دارید مطالعه می کنید با یه مداد زیر مطالب مهم خط بکشید و مشخصشون کنید.

7- داشتن علاقه به مطالعه

اگه شما به موضوعی که دارین مطالعه می کنین علاقه داشته باشید تمرکز حواس دارید و خیلی راحت مطلب و یاد می گیرید و خیلی راحت هم به یاد میاریدش پس سعی کنید با مشخص کردن هدف هاتون نسبت به مطالعه اون موضوع علاقه پیدا کنید.

8- تعیین زمان و مکان مطالعه

یکی از راه های برای ایجاد تمرکز حواس این است که شما تو یک ساعت مشخص که عادت به مطالعه دارین و در مکانی که دوست دارین مطالعه کنین.

9- یاد بگیرید بگویید ((نه))

وقتی که تصمیم گرفتین مطالعه کنین اگه دوستاتون گفتند که با هم بریم بیرون یا دور هم جمع بشیم یاد بگیرید بگید نه حالا اگه نتونستید بگید میتونید بنویسید ((لطفا مزاحم نشوید)) و بچسبونید بالا میزه مطالعتون اگه اینم جواب نداد جوری رفتار کنید که بفهمن دوست ندارید مزاحمتون بشن.

10- ترک افکار منفی و داشتن افکار مثبت برای افزایش تمرکز در مطالعه

وقتی شما می تونید یک مطالعه عمیق و خوب داشته باشید که تفکر مثبتی نسبت به خودتون داشته باشین چون که اعتماد به نفس باعث میشه که مهارت و نیروتون افزایش پیدا کنه و مغزتون سالم تر بشه وقتی میخواید کاری کنید از کلمه های نمیخوام و نمیدونم و نمی تونم استفاده نکنید تا باعث نشن که تمرکز حواس وقت مطالعه نداشته باشین.

11- عدم هماهنگی اراده و تخیل خواننده مانع تمرکز میشه

قدرت تخیل از قدرت اراده قوی تر است و اگه شما تخیلتون با کتاب یا مطلبی که دارید می خونید هماهنگ نباشه نمی تونید مطالعه کنید وقتی شما یک کتابیو جلوتون باز می کنید یک سری افکار به ذهنتون میاد مثلا برید بیرون با دوستاتون باشید یا یه فیلمی او ببینید و آخرش منصرف میشید از خوندن و میرید سراغ کاره دیگه، پس وقتی که یه کتابی رو دارید میخونید خودتونو تو حال و هوای همون موضوع کتاب قرار بدید مثلا اگه یه کتاب پزشکی میخونید فکر کنید که یه پزشکین.

12- کاستن حواس پرتی های ناشی از شرایط بدنی

خواب نامنظم و فعالیت ها و عادت های غذایی اشتباه از علامت ها و مشکلاتیه که مربوط به تمرکز میشن مثلا سیری بیش از حد باعث عدم تمرکز میشه پس باید غذاهای سبک و کم حجم بخوریم و معده مون و بیش تر از اندازه پر نکنیم.

13- یادداشت برداری در هنگام مطالعه برای افزایش تمرکز در مطالعه

یادداشت برداشتن یه جور تکرار درست که هم باعث تمرکز حواس میشه و هم باعث بیشتر به خاطر سپردن مطلبی که می خونیم هماهنگی چشم و مغز با نوشتن یک عامل بی نظیر واسه این که تمرکز حواس رو تقویت کنید و فهم مطلب و سرعت یاد گرفتنتون رو زیاد کنید.

14- برای تمرکز حواس به دنبال سکوت مطلق نباشید

یکی از باورهای اشتباه اینه که فکر می کنیم تو سکوت مطلق تمرکز حواس پیدا می کنیم واقعیتش اینه که هر چقدر صدا کمتر باشه ما تمرکزمون بالاتر میره پس به جایی این که دنباله یه سکوت مطلق باشیم جای مطالعه مون و جایی انتخاب باشه که نسبت به همه جاهای دیگه سر و صدای کمتری داشته باشه.

15- نظم مکانی تمرکز حواس را تقویت میکنه

میزان بازدهی مطالعه و میزان به خاطر سپردن و تمرکز با میزان نظم و ترتیب اتاق مطالعه رابطه متناسب داره یعنی هر چه قدر وسایل کمتری و منظم تری تو محل مطالعمون باشه بازدهی کمی و کیفی بیشتری مطالعمون داره پس قبل از این که مطالعه رو شروع کنید دو سه دقیقه وقت بزارید واسه مرتب کردن اتاقتون.

16- بهره برداری از تکنیک ((حالا اینجا باش))

این فن ساده خیلی موثر است یعنی هر وقتی که فهمیدید حواستون از موضوع اصلی پرت شده به خودتون بگید حالا اینجا باش و دوباره برگردید سره موضوع اصلی.

17- تسلیم حواس پرتی های بیرونی نشید

وقتی دارید مطالعه میکنید و یکی با صدای بلند در و بست سریع بر نگردید نگاه کنید یا اگه کسی اومد تو نگاه نکنید که ببینید کی اومد تو این روش و میتونید سره کلاس تمرین کنید مثلا تو کلاس اگه کسی سرفه کرد یا حرف زد یا رفت بیرون توجه نکنید انگار که کسی نیست توی کلاس و تمام تمرکزتون رو بزارید رو حرفا معلمتون.

18- یادداشت عوامل حواس پرتی

شما حتی اگه تو بهترین شرایط باشید و همه این عوامل رو واسه داشتن تمرکز انجام بدید باز حواس پرتی تون صفر نمیشه فقط به کمترین میزان ممکن میرسه امکان داره وسط مطالعتون یادتون بیاد که قرار به دوستتون تلفن کنید این فکر باعث حواس پرتی تون میشه و همش به این توجه می کنید که یادتون نره که به دوستتون تلفن کنید این جور موقعه ها سریع اون کار و اون فکر و رو یه کاغذ کوچیک بنویسید و بزارید کنار و با خیال راحت دوباره به خواندنتون برسید.

19- کنترل صحبت کردن با خود

ما تو کارامون یه جورایی با خودمون صحبت می کنیم این صحبت کردن با خودمون بد نیست اما اگه خیلی بهش توجه کنیم و کنترلش نکنیم میشه یه انتقاد از خودمون امکان داره حتی نوشتن یه کار و خیلی سخت بگیرید کلی طول بکشه تا انجامش بدید یا منصرف بشید کلا از اون کار پس باید این صحبت کردن با خودمون و کنترل کنیم تا مخل تمرکزمون هم نشه.

20- انتخاب زمان مناسب برای افزایش تمرکز در مطالعه

پس از استراحت به ویژه صبح ها بهترین حالت تمرکز است و ساعت هایی که کسل و خسته ایم بد ترین حالت برای تمرکز است البته صبح ها لازم است یکمی ورزش کنیم تا بدنمون آمادگی لازم و بدست بیاره.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *