انگیزه چیست و چه انواعی دارد؟

انگیزه چیست و چه انواعی دارد؟

تعریف انگیزه و انواع موارد آن

معرفی انگیزه و انواع

خیلی وقت ها می شود دو نفر که شرایطی کاملا برابر دارند، در یک رقابت قرار می گیرند ولی یکی از آن ها زمین تا آسمان با دیگری فرق دارد و به راحتی برنده می شود. شاید از بعد فیزیکی نیروی دو فرد برای رقابت کاملا برابر باشد ولی چیزی که از فیزیک مهم تر است بعد روانی است. انسان ها برای این که کاری را انجام دهند نیاز به هدف و محرک دارند. این دو عامل به حدی مهم هستند که گاها به مواردی بر می خوریم که از نظر عقلی اصلا منطقی به نظر نمی رسند. به عنوان مثال زنی که 4 روز در بیابان با پای شکسته و بدون آب و غذا حرکت می کند تا خود را نجات دهد.

در این مقاله می خواهیم به بررسی تعریف انگیزه و انواع موارد آن بپردازیم .

تعریف انگیزه‌

انگیزه نیرویی است که ما را در راستای انجام کاری یاری می کند. انگیزه باعث می شود که انسان ها به خاطر موفقیت تلاش کنند، حتی گاها بیشتر از مقداری که در توانشان است. انگیزه انواع مختلفی دارد که هر کدام به نوع مختلفی بر روی ما تاثیر می گذارند. در ادامه این به بررسی انواع انگیزه می پردازیم.

تشویق

این انگیزه به ما قول رسیدن به یک جایزه در صورت موفقیت را می دهد. این انگیزه یکی از رایج ترین انواع است. ترفیع کاری، افزایش حقوق و جایزه از انواع این نوع انگیزه می باشند.

ترس

نقطه مقابل تشویق، ترس است. ما در علم روانشناسی برای تعریف این دو نوع انگیزه از عبارت هویج و چماق استفاده می کنیم. اگر بخواهیم اسبی را حرکت بدهیم، می توانیم با گرفتن هویج او را تشویق کنیم یا اینکه با چماق او را بترسانیم. این نوع انگیزه در واقع به پیامدهای ناگواری که در صورت عدم موفقیت نصیب ما می شود اشاره می کند.

موفقیت

اساسا همه انسان ها دوست دارند در چشم بقیه محترم به نظر برسند و بقیه آن ها را تشویق کنند. رسیدن به موفقیت در سرشت آدمی وجود دارد و آنها برای رسیدن به موفقیت تلاش می کنند. شاید باورش سخت باشد ولی گاهی برای شنیدن یک آفرین ساده، تلاش فراوانی می کنیم.

شکوفایی

ما شدیدا دنبال این هستیم که پیشرفت کنیم و چیزهای جدید یاد بگیریم. همه ما دوست داریم استعدادهای جدیدی را در خود شکوفا کنیم. خیلی وقت تنها بخاطر اینکه مزیتی در ما شکوفا شود تلاش می کنیم و برای خود انگیزه ایجاد می کنیم.

قدرت

یکی از مواردی که شاید علاوه بر ایجاد انگیزه، منجر به بروز رفتارهای منفی در ما شود، اشتیاق برای به دست آوردن قدرت و کنترل دیگران است. در ذات همه ما قسمتی وجود دارد که از کنترل کردن دیگران لذت می برد. این قسمت، گاهی باعث می شود ما دست به رفتارهای منفی و غیر اخلاقی نیز بزنیم ولی اگر تنها در اندازه معقول به آن توجه کنیم، می تواند به یک انگیزه خوب برای ما تبدیل شود.

اجتماع

شاید برای اینکه بخواهیم خود را در دل زنی جا کنیم یا اینکه در جمع خاصی پذیرفته شویم دست به کارهای بسیاری بزنیم. در واقع این پذیرفته شدن در اجتماع باعث ایجاد انگیزه در ما می شود. این نوع انگیزه معمولا از قوی ترین انواع انگیزه به شمار می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *