اهمیت اختلاف سن در ازدواج

اهمیت اختلاف سن در ازدواج

شنبه 29 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

اهمیت اختلاف سن در ازدواج

آیا موضوع اهمیت اختلاف سن در ازدواج مهم است؟ 

اختلاف سنی برای ازدواج یکی از دغدغه های اصلی افراد محسوب می شود و گاهی تصمیم گیری و انتخاب را دشوار می کند و تحت تاثیر خود قرار می دهد. این که چه مقدار اختلاف سنی بین زن و مرد مناسب است، فسلفه آن چیست و اختلاف سنی نامتعارف چه پیامدهای بدی بر زندگی مشترک می گذارد؛ سوالاتی هستند که سعی کردیم در ادامه مطلب به آن ها پاسخ دهیم.

چند سال فاصله سنی، برای ازدواج مناسب است؟

در پاسخ کوتاه به این سوال می توان گفت، منابع روانشناختی غالبا فاصله سنی زوجین را 2 تا 4 سال و گاهی 4 تا 7 در نظر می گیرند. البته این موضوع به آن معنا نیست که اگر این اختلاف سنی 2 سال کمتر یا بیشتر شود، ازدواج موفقی در پیش نخواهد بود.

اغلب توصیه می شود که اگر تمام جوانب بررسی شد و اختلاف و مشکل جدی چشمگیری رویت نگردید، می توان از فاصله سنی تا حدی صرف نظر کرد. البته واضح است که اگر اختلاف سنی در بهترین و مناسب ترین وضعیت خود یعنی 2 تا 4 باشد، اما در سایر شروط، اشکالات بارزی مشاهده شود، نمی توان انتظار ازدواج پایدار و مطلوبی داشت.

فلسفه اختلاف سنی چیست؟

این که توصیه می شود، زنان از مردان کوچکتر باشند و به عبارتی زودتر از آنان ازدواج کنند به دو دلیل است، علت اول این که زنان نسبت به مردان، زودتر به بلوغ عقلی و جسمانی می رسند و سریع تر به پختگی های روانی و رفتاری دست می یابند و دوم آن که، سن بلوغ جنسی در بانوان پایین تر است و هم چنین نیازهای جنسی در آنان زودتر فروکش می شود، بنابراین بهتر است، از آن جایی که آنان در سنین پایین تری آمادگی ازدواج و ورود به اجتماع را کسب می کنند، زودتر نیازهایشان برطرف شود و ازدواج نمایند.

اختلاف سنی نامتعارف چه پیامد هایی را به دنبال دارد ؟

1- عدم وجود اشتراکات فکری متقابل

اولین پیامد فاصله نامعقول سنی که قصد داریم به آن بپردازیم این است که هرچه سن بالاتر می رود، رفته رفته انعطاف پذیری و پذیرش تغییرات، در فرد کاسته می شود. لذا عواقبی در پی آن خواهد آمد که آینده زندگی مشترک را به قهقرا خواهد برد. تصور کنید اگر خانمی از همسر خود چند سال بزرگتر باشد، از آن جایی که آگاهی و تجربه بیشتری دارد، گمان می کند که باید دائما به همسرش تذکر دهد و رفتارهای او را تصحیح نماید؛ به طوری که نظر مرد برای تصمیم گیری امور به حاشیه خواهد رفت. نتیجه چنین رفتاری، “زن سالاری”، سرکوب شدن مرد، عدم درک متقابل و مهم تر از همه الگو دهی نامناسب به فرزندان است. البته در نقطه مقابل خانواده ای را در نظر بگیرید که مرد 20 سال بزرگتر است. در چنین وضعیتی، بدیهی است که زمینه ای فراهم شود تا مرد تصور کند چون تجارب بیشتری را چشیده است، لزومی ندارد به نظرات همسر خود توجه نشان دهد و زن دچار نگرانی، ناراحتی و احساس سرافکندگی می گردد.

2- مشکلات زناشویی

ازدواج به عنوان پدیده ای که زمینه ساز برطرف نمودن نیازهای انسان است، عامل مهم و پر رنگی در پایداری خانواده محسوب می شود. یکی از نیازهای اصلی بدن انسان، نیاز جنسی است که هر چه سن بالاتر می رود، شدت و میزان آن کاسته می شود. بنابراین اگر اختلاف سنی زیادی بین زن و مرد حاکم باشد، دو طرف نمی توانند موجبات رضایت همدیگر را فراهم آورند و عواقبی چون درگیری، تشویش، سلب آرامش از محیط خانه، افسردگی، انحراف، چند همسری و … پیش رو خواهد بود. برای نمونه فرض کنید زنی 18 ساله با مردی 35 ساله ازدواج نموده است، یعنی زن در اوج جوانی و مرد در آستانه میانسالی قرار دارد. این زوج در دو دوره مختلف زندگی با دو احساس نیاز جنسی کاملا متفاوت زندگی می کنند، بنابراین نمی توانند یکدیگر را به خوبی ارضا نمایند و حاصلی جز پریشانی، بهانه گیری، عدم احساس رضایت نخواهد داشت.

3- شک و سوء ظن

شواهد گواه آن است که اختلاف سنی زیاد می تواند سبب بروز شک و سوء ظن هایی در زوجین شوند، که حتی اگر از آن ها علت این احساس پرسیده شود، ممکن است پاسخ قانع کننده ای برای آن نداشته باشند.

4- دستور دادن مداوم

معمولا در این گونه خانواده ها، شخص بزرگتر، گمان می کند که به دلیل آگاهی و تجارب بیشتر باید به طور مداوم به همسر خود دستور بدهد و بر جزییات کارها و رفتارهای او نظارت داشته باشد. البته بسیاری از اوقات این امر و نهی کردن، بر اساس سلیقه است و چندان ارتباطی با تجربه و دانش ندارد. این شرایط چیزی شبیه به تربیت کردن و فرو رفتن در نقش والدینی برای همسر است که می تواند منجر به ایجاد احساس ناراحتی در طرف مقابل گردد. هرچند تذکر به همدیگر و امر به معروف و نهی از منکر، در جهت رسیدن به کمال، امری پسندیده است، اما افراط در آن جایز نیست.

اهمیت اختلاف سن در ازدواج
5- ترس از دست دادن

یکی دیگر از مشکلاتی که می خواهیم به آن بپردازیم این است که گاهی همسر بزرگتر برای تداوم بخشی به زندگی و جذب فرد کوچکتر به او امتیازاتی می دهد تا او را حفظ نماید. این امتیاز دهی دائمی موجب می شود که ترس از دست دادن در فرد بزرگ تر ریشه دواند و زندگی را برای او غیر قابل تحمل کند، از طرفی، فرد مقابل با اطلاع یافتن از نقطه ضعف همسر خود، از این ترس به نفع خود سو استفاده می کند. نتیجه آن که اختلافات گسترده و تشدید می شود و محیط خانه را به فضایی تنش زا و نا امن مبدل می نماید که ارزش والدین در دید فرزندان افول می یابد و ادامه زندگی را برای همه اعضای خانواده ناممکن می سازد.

اهمیت اختلاف سن در ازدواج
6- افزایش احتمال طلاق

و در آخر متاسفانه، اتفاقی که گاهی در خانواده ها با اختلاف سنی زیاد مشاهده می شود این است دو طرف نمی توانند یکدیگر را تحمل کنند و فرجام وصال، به فراغ می رسد. یکی از بررسی هایی که بر روی 2167 مورد طلاق صورت گرفت، نشان داد که یکی از اصلی ترین دلایل جدایی، همین فاصله سنی نامتناسب (به ویژه بزرگ تر بودن زن از مرد) می باشد. واقعیت این است که بزرگتر بودن همسر زن از مرد، در جامعه ما از نظر فرهنگی و اجتماعی مرسوم و پذیرفته شده نیست و حتی ممکن است گاهی که این گونه ازدواج ها نیز که به طلاق ختم نمی شوند، با ندامت و مشاجره دائمی و تاثیرات منفی بر فرزندان همراه باشد که همین موضوع می تواند بستر بزهکاری را بیش از پیش فراهم نماید.

نکات پایانی :
اهمیت اختلاف سن در ازدواج

الف) فاصله سنی زن و مرد آن قدر نباید زیاد باشد که دوره رشد آن ها را در دو فاز مجزا قرار دهد و در علایق، محیط رشد، جهان بینی، انرژی های روانی و بینش ها اختلاف نظرهای جدی وجود داشته باشد. برای مثال زوجی را در نظر بگیرید که دختر در آغاز راه جوانی و پر شور و نشاط و مملو از احساسات و هیجانات است و علاقه مند به ریسک کردن و فعالیت های جدید می باشد  و در طرف مقابل با شخصی ازدواج کرده است که تمایل دارد بیشتر زمان خود را با کار، مطالعه و تفکر سپری کند و خواهان آرامش و سکوت است و هم چنین تصمیمات خود را با احتیاط و با طمانینه اخذ می نماید.

اهمیت اختلاف سن در ازدواج

ب) بهترین و رایج ترین موقعیت ازدواج این گونه است که مرد کمی از زن بزرگتر باشد یا دست کم هم سن باشند. علت این موضوع آن است که توانایی باروری در آقایان بدون محدودیت است اما در بانوان زمان محدودی دارد و پس از یک سنی پایان می پذیرد و البته باید توجه داشت که زودتر نیز شکل می گیرد. همچنین لازمه شروع زندگی مشترک این است که مردان ضمن رسیدن به بلوغ فکری و جسمی به استقلال مالی نیز دست پیدا کرده باشند؛ که این امر ممکن است مدت زمانی به طول بیانجامد.

اهمیت اختلاف سن در ازدواج

ج) شخصی که باید برای ازدواج گزینش شود، در مجموع باید نمره خوبی را در معیارهای اصلی شما به دست بیاورد. مثلا ممکن است، مرد و خانومی هم سن باشند و در بسیاری از معیارهای مهم و کلیدی با یکدیگر اتفاق نظر داشته باشند، آن گاه می توان قضاوت کرد که چنین فردی برای شروع یک زندگی مشترک، مورد خوبی محسوب می شود. اما مثلا تصور کنید که سن دختر بسیار بیشتر از پسر باشد، هر چند که این دو نفر اشتراکات قابل قبولی داشته باشند، اما می توان گفت ازدواج این دو نفر می تواند، مسیری ناهموار و پر دست انداز باشد و در نهایت به جدایی منتهی گردد.

اهمیت اختلاف سن در ازدواج

د) برای جمع بندی این مقاله لازم است بگوییم، که رسانه های جمعی و روانشناسان، باید به دختران و پسران پیشنهاد بدهند که برای ازدواج به سراغ اختلاف سنی مناسب 2 تا 7 سال بروند و بدانند که اختلاف سنی کمتر، اختلافات کمتری را نیز در زندگی مشترک در پی خواهد داشت. البته مجددا تاکید می کنیم که این تنها یک جنبه گزینشی است و باید تمام جوانب سنجیده شود تا ان شا الله ازدواج موفقی صورت بگیرد.

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *