اهمیت هدفمند بودن در کنکور سراسری

اهمیت هدفمند بودن در کنکور سراسری

اهمیت هدفمند بودن در کنکور سراسری

هدف داشتن برای کنکور چه سودی دارد

خیلی از داوطلبان به امید بهترین رتبه، شروع به درس خواندن می کنند بدون آن که هدفی برای خود تعیین کنند، البته علت این عدم تعیین هدف برای موفقیت در کنکوری مانند کنکور ۹۵ این است که داوطب کنکور می ترسد با تعیین نام دانشگاه خود به آن نرسد در حالی که ما هدف می چینیم تا به آن برسیم و برخی هم می گویند نباید برای رتبه درس خواند، وقتی که رتبه تعیین می کند شما باید در کجا قبول شوید پس باید در اولین قدم هدف خود را تعیین کنید تمام شاگردان بنده و دکتر اسلامی و دکتر پور امیدی در همان جلسه اول با توجه به هدف خود برنامه خود را از ما دریافت می کنند و از همان روز اول می دانند که باید به چه درصدهایی برسند که در کنکور ۹۵ به رشته مورد علاقه خود در دانشگاه مورد نظرشان باشند.

اگر می خواهید به هدف خود برسید باید آن هدف را حق خود بدانید 

وقتی کسی می گوید من پزشکی دانشگاه تهران را می خواهم باید به این باور برسد که بتواند با جرات بگوید که صندلی دانشگاه تهران در رشته پزشکی حق من است و حق دادنی نیست و حق گرفتنی است و من باید حق خود را بگیریم و هر عملی برای دستیابی به این موفقیت را انجام خواهد داد. اگر می ترسید بهتر است که کنکور ۹۵ را رها کنید زیرا انسان های شجاع لایق پیروزی و موفقیت هستند و آن ها هستند که می توانند جای شما را بگیرند.

ویژگی های هدف مناسب 

۱- در حد توانایی ها و مهارت های شما باشد

دانستن قوت ها و ضعف های شما به شما در تنظیم اهدافی که می توانید تکمیل شان بکنید کمک خواهد کرد.

 

۲- واقع بینانه باشد

تنظیم هدفی مبنی بر یادگیری املای ۳ لغت جدید در هر روز واقع بینانه است. تلاش برای یادگیری املای ۵۰ لغت جدید در یک روز غیر واقع بینانه است.

 

۳- انعطاف پذیر باشید

برخی مواقع اوضاع آن طوری که شما پیش بینی می کنید، پیش نمی رود و شاید برای شما لازم شود، اهداف خود را تغییر دهید. باید آن قدر انعطاف پذیر باشید که وقتی تشخیص دادید تغییری نیاز است، آماده شوید تا تغییر را اعمال کنید.

 

۴- تحت کنترل شما باشد

به غیر از وقتی که به عنوان بخشی از یک گروه کار می کنید، به انجام رساندن هدفتان نباید به دیگر دانش آموزان بستگی داشته باشد. شما می توانید آن چه را که انجام می دهید، کنترل کنید، اما برای کاری که دیگران انجام می دهند کنترل کمی دارید یا اصلا کنترلی ندارید. شما ممکن است کاری را که باید انجام دهید را به پایان برسانید و انجامش دهید، اما اگر دیگران انجام ندهند، شما هم هدفتان را به انجام نمی رسانید.
خیلی مواقع، معلمان شما، پدر و مادرتان و مشاورانتان برای شما هدف تنظیم می کنند. وقتی چنین کاری می کنند، حرفشان را قبول کنید. آن ها می دانند که چه چیزی برای شما مهم است و نگران موفقیت شما هستند. هم چنین می توانند به شما کمک کنند که اهدافی را که برایتان تنظیم می کنند، به انجام برسانید البته فراموش نکنید چنین کاری تا قبل از دانشگاه نهایتاً جواب می دهد. تنظیم هدف کلی زندگی به عهده خود شماست. برای هدف درسی می توانید از افراد امین به خصوص مشاوران کمک بگیرید. اهدافی را در مدرسه تنظیم کنید که به شما جهت درست را بدهد و شما را به سمت موفقیت هدایت کند.

راه های رسیدن به هدف:

۱-داشتن پشتکار و انگیزه

۲-داشتن برنامه مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *