اگه از الان برای کنکور درس بخونم میتونم موفق بشم؟

اگه از الان برای کنکور درس بخونم میتونم موفق بشم؟

اگه از الان برای کنکور درس بخونم میتونم موفق بشم؟

الان برای شروع خیلی دیر نیست؟ این همه عقب افتادم از درس، جدی میشه جبرانش کرد؟

این روزها توی دورانی هستیم که این سوالا رو از خیلی کنکوری ها می شنویم. در واقع میشه گفت که کنکوری ها به سه دسته تقسیم میشن:

  • دسته اول کسایی هستن که از همون اول کار خیلی پر انرژی شروع کردن و تا حالا هم جا نزدن و دارن به کارشون ادامه میدن. به این دسته میگن پیشتازان کنکور.
  • دسته دوم از بچه های کنکوری کسایی هستن که تا الان دست و پا شکسته خوندن و نتونستن خیلی خوب انتظارات رو برآورده کنن. خیلی ها شونم امیدشونو از دست دادن.
  • دسته سوم از بچه های کنکوری هم شامل کسایی مشه که تازه یادشون افتاده که بعلهه! امسال کنکوری محسوب میشن و کنکور دارن.

حالا واقعا میشه توی این مدتی که باقی مونده موفق شد؟

در جواب این سوال باید گفت بله. به طور قطع میشه جواب این سوال رو این طور داد که هنوزم فرصت برای موفق شدن هست. تو میتونی در زمانی که باقی مونده نتایج شگفت انگیزی به دست بیاری. باید به خودت ثابت کنی لایق بهترین ها هستی. شرط این موفقیت اینه که کم کاری های گذشته رو فراموش کنی و با انرژی رو به جلو حرکت کنی و به آینده روشنی که برای خودت ترسیم کردی برسی.

یه لحظه فکر کن! بنظرت ارزش نداره مدتی رو که تا کنکور فرصت داری با تمام وجود تلاش کنی و باقی عمرت رو مثل یک قهرمان زندگی کنی؟ تو رشته و دانشگاهی که دوست داری قبول بشی و درس بخونی و هم افتخاری برای خانوادت باشی هم خودت؟

وقتایی میشه که امیدت رو از دست میدی! فکر می کنی که ادامه دادن دیگه فایده ای نداره و هر کاری کنی نمیتونی به چیزی که می خوای برسی!

وقتایی میشه که آرزو و هدفی که داری یادت میره و خودت رو توی هیاهو و درگیری های کنکور گم می کنی!

از خودت و بقیه سوال می کنی: واقعا میشه؟من می تونم؟ میتونم موفق شم؟ اگه تلاش کنم شدنیه؟

منم به طور قطع بهت جواب میدم: آره میتونی. تو هم میتونی مثل خیلی های دیگه به موفقیت برسی و طعم خوب رسیدن بهش و رو حس کنی.

فقط کافیه خودت رو باور داشته باشی. خودت رو باور کن و بدون که فوق العاده ای. فقط کافیه بخوای، اون وقت می بینی که تمام آرزوهات به واقعیت تبدیل می شن.

هر وقت تسلیم شدی و جا زدی و دیگه تلاشی نمی کنی یعنی هدفت رو نمی خوای. نمی خوای زندگی خوبی داشته باشی و تحصیل توی یک دانشگاه خوب رو تجربه کنی.

اگه با تمام وجودت بجنگی، حتی اگه به چیزی که می خواستی هم نرسی حداقل می دونی که تمام تلاشت رو کردی و افسوس نمی خوری. با اعتماد به نفس به خودت میگی که هر کاری که لازم بود کردم اما خدا بهتر میدونه که صلاحم توی چیه.

مطمئن باش این خستگی ها یادت میره و چیزی که می مونه نتیجه کنکوره. نتیجه ای که تمام زندگیت بستگی به اون داره.

می دونی دلیل موفقیت کنکوری هایی که مثل تو این موقع از سال رو نا امید شدن چیه؟ اینه که به این باور رسیدن که زمان باقی مانده تا کنکور زمان مناسبی برای رسیدن به موفقیته و از فرصت باقی مونده استفاده کردن و برای هدفشون جنگیدن. البته خیلی ها هم نتونستند موفق بشند چون باور نداشتن که می تونند تو این زمان موفق بشند و ادامه مسیر رو با سستی و کندی گذروندن و فرصت رو به رقیباشون دادند. رقیب هاشون هم از فرصت استفاده کردن و در آخر هم نتیجه تلاششون رو دیدند. هم میشه موفق شد و هم نه و این بستگی به اراده و تلاش خودت داره و این که چقدر خودت و توانایی هایت رو باور داشته باشی و هدفت برات چقدر ارزش داشته  باشه.

باور کن زمانی که تا کنکور مونده زمان خیلی خوبیه برای جبران کردن. فقط کافیه خودتو باور داشته باشی و ایمان داشته باشی که تو این مدت هم میشه موفق شد. مثل خیلی ها که تونستند موفق بشن. مثل رستگار رحمانی رتبه 1 تجربی سال 88

رستگار رحمانی توی یه خانواده 12 نفره زندگی می کرد و پدرش هم کارگر ساختمون بود. رستگار از بهمن ماه سال 87 با معدل پایین، برای کنکور شروع به خوندن کرد و تونست رتبه 1 تجربی رو به دست بیاره. اینو هم بهتره بدونید تا قبل از بهمن ماه توی سربازی بود. یعنی اونم عملا از همون بهمن تونست شروع به خوندن کنه.

این طوری بعضیا توی کنکور می تونن عالی عمل کنن. بهتره از حالا نق زدن و گلایه رو کنار بزاری و خودتو برای یه رقابت جانانه آماده کنی. فکر کن این آخرین کنکوریه که می تونی توی زندگیت شرکت کنی و باید هر چی می تونی برای همین یه بار تلاش کنی. هیچ وقت یه دونده دو ماراتن توی یه مسابقه 60 کیلومتری وسط مسیر و کیلومتر 30 نا امید نمیشه. چون هنوز 50 درصد مسیر مونده و ممکنه توی ادامه خیلی ها کنار بزنن و خسته بشند و جا بزنن و جا رو به اون بدن.

این حرفا ها که وضعیت تو با بقیه متفاوته، فقط امید دادن الکیه! این حرف ها نه تنها امید دادن الکی نیست بلکه یه واقعیتی که بارها خیلی از کنکوری ها اونو تجربه کردن. واقعیتیه که با یه تغییر شروع شد و با بهترین شدن آخرش تموم شد.

تصور کن به هر چی که بخوای میرسی،  بزار بقیه فک کنند که تو دیوونه ای. بله تو دیوونه ای. دیوونه هدفت و تا وقتی بهش نرسی آرامش نداری.

اگه تا حالا خوب نبودی و فرصت هاتو از دست دادی از حالا به بعد می تونی عالی باشی به شرطی که بتونی از باقی فرصت و زمانی که داری به خوبی استفاده کنی و اشتباهاتی که گذشته داشتی رو تکرار نکنی. باید سعی کنی نسبت به رقیبات تلاش بیشتری داشته باشی تا نه تنها بهشون برسی بلکه بتونی ازشون جلو هم بزنی. تلاشت رو متوقف نکن. مطمئن باش موفقیت توی یه قدمیت قرار داره.

زمان برای هیچ کس نمی ایسته. یک روز 1440 دقیقه است و این دقایق برای تو مثل طلا می مونه. این دقایق سرمایه توئه و آیندت رو می سازه. بنابراین سعی کن به احترام این دقایق سرنوشت ساز برای خودت ارزش قائل بشی و با تمام وجودت تلاش کنی و به تلاشت ادامه بدی.

هر چقدر به کنکور نزدیک میشیم ارزش ساعت مطالعه بالاتر میره. یعنی دو ساعت مطالعه تو این دوران برابره با 8 ساعت مطالعه توی مهرماه. از این زمان باقی مونده نهایت استفاده رو بکن و با برداشتن گام های کوچیک موفقیت بزرگی رو برای خودت بساز.

در آخر این که اگه کاری رو با عشق بهش انجام بدید مطمئن باشید که به نتیجه می رسید. هیچ چیز خوبی نیست که ساده و آسون به دست بیاد پس سعی کنید با عشق درس بخونید. کسایی که موفق هستند کارهاشون رو با جدیت و تلاش زیاد و عشق و اعتماد به خودشون انجام میدن و جلو می برن. بارها هم توی مسیرشون شکست می خورن اما هیچ وقت تسلیم نمیشن.

این تو و این زمانی که برات باقی مونده. مطمئنم میتونی ثابت کنی که لایق بهترین ها هستی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *