ایجاد انگیزه برای کنکوری ها

ایجاد انگیزه برای کنکوری ها

ایجاد انگیزه برای کنکوری ها

انگیزه خوب برای کنکور

خیلی از دانش آموزای کنکور و داوطلبا از انگیزه و هدفمندی خودشون در ادامه مسیر کنکوری راضی نیستن و گله میکنن. میگن که:

من اصلا حس ندارم، دست و دلم به درس خوندن نمیره و نمیتونم بخونم و هر چقدر می خوام خودمو متقاعد کنم که باید درس بخونم، نمی تونم، خسته شدم دیگه. همه امکانات هم برای درس خوندن فراهمه، چه کنم؟ نمیدونم ایراد کار از کجاس؟

طبق تحقیقات روان شناسی و تجارب متخصصان هر رفتاری که انسان در زندگی خودش انجام می دهد، ناشی از تعامل سه عنصر هدف، انگیزه و نیاز است. چرا وقتی ما تشنه می شویم، سراسیمه به هر طرفی می رویم، تا آب به دست آوریم و رفع عطش کنیم؟ زیرا نیاز به آب داریم و کمبود آب در بدن ما، موجب انگیختگی فیزیولوژیکی ما می شود و ایجاد انگیزه می کند و در نتیجه، برای رسیدن به هدف، یعنی آب، همه سعی و تلاش خود را به کار می گیریم تا به نتیجه برسیم. اگر شما می خواهید انگیزه مطالعه کردن بیشتری پیدا کنید، در مرحله اول باید هدف خود را مشخص کنید و بر اساس اون برید جلو. وقتی مشخص شد که شما چه هدفی دارید، طبعا برای رسیدن به آن هدف، احساس می کنید که نیازمند چیزهایی هستید که از طریق مطالعه و درس خواندن به دست می آیند و در نتیجه، برای دست یابی به آن چیزها، برنامه ریزی می کنید؛ سپس بر اساس آن برنامه، عمل می کنید.

شک نداریم که شما به خاطر هدفی در کنکور سراسری شرکت کردید و گرنه این همه وقت و هزینه نمی کردید که تا به دانشگاه راه پیدا کنید و آینده خودتون رو به بهترین شکل رقم بزنید. حال که وارد دانشگاه شدید، باید توجه داشته باشید که هدف شما چه بود؛ زیرا بعضی از دانشجویان یا هدف نهایی خود را گم می کنند و یا اهداف واسطه ای را به عنوان هدف نهایی، تلقی می کنند که در هر دو صورت، دچار نوعی سر درگمی می شوند و انگیزه ای برای مطالعه ندارند که همین شروعی برای به بیراهه رفتن دانشجویان هست؛ حال آن که وارد دانشگاه شدن در واقع آغاز راه است و برای طی کردن این راه باید شبانه روز تلاش کرد و از همه امکانات بهره جست تا به هدف رسید. موفقیت در تحصیل، به عوامل زیر مرتبط هست :

 • میزان تلاش و کوشش شما برای رسیدن به هدف، به گونه ای که بر اساس برنامه ای منظم صورت گیرد و نتیجه چنین تلاشی، باید متناسب با میزان صرف وقت باشد. به طور مسلم کوشش های منظم و پیگیر برای تسلط بر موضوع درس، نقش مؤثری ایفا می کنند.
 • انگیزه و علاقه که عاملی درونی است و به روشن شدن هدف درس ها بستگی و ارتباط مستقیم دارد.
 • تجربیات قبلی که مفهوم دقیق آن، برخورداری از پیش مطالعه در زمینه درس جدید می باشد که لازمه شروع درس جدید هست (پیش مطالعه).
 • تمرکز و دقت، به گونه ای که ذهن با تمام توانایی و قدرت جذب اطلاعات علمی، در حوزه درس مورد نظر، فعال باشد و تموم توجه و تمرکز فقط بر روی مبحث مطالعاتی باشه.
 • برقراری ارتباط منطقی و معنادار بین بخش های مختلف درس مورد نظر، به گونه ای که «اصل پیوستگی» به عنوان یکی از اصول مهم یادگیری، حفظ شود. اگر مطالب درسی را به صورتی مرتبط با یکدیگر در نظر بگیرد و تأثیر حذف یا اضافه مطلبی را در آن ها بررسی کنید، یادگیری پایدار و پا بر جایی را احراز کرده اید.
 • تلقین مثبت داشتن؛ اگر تحت تأثیر افکار منفی قرار می گیرید و در مقطعی از دوران تحصیل، تصور می کنید که فردی ناموفق و بیهوده هستید، عملاً رفتار و کردار شما متأثر از چنین وضعی خواهد شد و نتیجه مطلوبی به بار نخواهد آمد؛ امّا با تلقین جنبه های مثبت و سازنده، به افکار امید بخش و متعالی دست خواهید یافت و تداوم چنین افکار و حالاتی، در نتیجه کارتان، چشمگیر خواهد بود.
 • توکل به خدا و افزایش روحیات معنوی؛ بلکه در مواقع حساس و دشواری که برایتان پیش می آید، بیشتر از همیشه به نیروی ایمان به خدا و ائمه اطهار تکیه کنید و او را در همه حال ناظر بر خود و پشتیبان واقعی تان بدانید که در چنین صورتی، به یاری خداوند متعال موفقیت در انتظار شما خواهد بود.
 • راهکار اساسی در تحصیل موفق، کسب انگیزه و تقویت نشاط و شادابی درسی است. بنابراین برای افزایش سطح انگیزه، راهکارهای زیر را عملی سازید:

الف) فهرستی از مجموعه توانمندی های خود تهیه کنید، روزی دو یا سه بار با صدای بلند برای خودتان بخوانید؛ مثلا بگویید: من شخص باهوش و توانمند و هدفمند هستم و من (در ادامه هر جمله مثبتی که به ذهنتون میرسه رو بگید) هستم.

ب) بهتره که فهرستی از مزایای مادی، معنوی و موقعیتی درس خواندن و کسب موفقیت تحصیلی خود را تهیه کنید، آن را هر روز مرور کنید و هر روز نیم ساعت بر روی یکی از آن فایده ها، فکر کنید و چند خطی درباره آن بنویسید و این عمل را برای همه فایده ها انجام دهید و بعد هر کدام را که برای شما خوشایندتر بود، گاهی اوقات مطالعه کرده و به لیستتون اضافش کنید، این کار باعث میشه که میزان انگیزتون روز به روز افزایش پیدا بکنه.

ج) فهرستی از پیامدهای منفی درس نخواندن مانند قبول نشدن در کنکور، اخراج از دانشگاه، مشروط شدن و… را تهیه و با فکر کردن در مورد آن ها، این پیامدهای منفی را برای خود تصور کنید و راه های نرسیدن به آن ها را بررسی کنید و پیش بگیرید تا با آن ها روبرو نشید.

 • یکی دیگر از عوامل مهم در کنکوری ها که اصل اساسی هست، شیوه مطالعه کردن است؛ پس خوب است در روش تحصیل خود تجدید نظر کنید و با مطالعه بیشتر، به یک شیوه علمی و کارآمد که بهتر با روحیات شما سازگار هست برسید. در این باره، توجه شما را به چند توصیه مهم درباره شیوه تحصیل جلب می کنیم:

الف) پیشنهاد می کنیم برای حفظ و جلب انگیزه لازم به همراه یکی از دوستان خود مطالعه کنید و یا با او مباحثه و مطالعه رو ادامه بدین (البته نه همیشه و به صورت افراطی).

ب) داوطلب گرامی، دانش آموزش محترم، پشت کنکوری عزیز! شکل درس خواندن، بر اساس ماده درسی، مقطع تحصیلی، زمان و فرصت تحصیلی و توانمندی های فراگیر و موقعیت فراگیر، تفاوت می کند، این رو باید آویزه گوش خودتون بکنید، کنکوری ها با دانشگاهی ها نحوه مطالعشون فرق داره، پس ساعت مطالعاتی خودتون رو با دیگران مقایسه نکنید.

 • بی تردید، شکل تحصیل در دبستان با شکل تحصیل در دانشگاه، یکسان نیست و شما نمی توانید همان گونه که در دبیرستان درس می خواندید در دانشگاه نیز به همان شیوه موفق باشید و یا شکل ارائه درس ریاضی و یاد گرفتن آن با درس فارسی، متفاوت است و بر همین اساس در درس های دانشگاه، بیشتر حجم کار بر دوش فراگیر است و استاد تنها به ارائه مطالبی که دانشجو با تلاش فردی به آن ها نمی رسد، می پردازد. از این رو، دانشجو باید به گونه ای به درس توجه کند که مطالب سهل را خود فراگیر بگیرد و مطالب دشوار را به کمک استاد بیاموزد. از این رو، توصیه می شود به امور زیر توجه کنید:

۱. قبل از شرکت در کلاس درس یا مطالعه یک مبحث مشخص شده، پیش مطالعه (مطالعه قبلی) داشته باشید.

۲. با بر شمردن ثمرات و فواید درس و مجموعه درس ها و اجرای دقیق موارد قبلی، سطح انگیزه و اعتماد به نفس خودتون را افزایش دهید.

۳. به هنگام پیش مطالعه، برخی نکات مهم درس را یادداشت کنید.

۴. رأس ساعت مقرر، در کلاس درس حاضر شوید و بدانید که تأخیر و غیبت (هر چند مجاز)، آفت تحصیل مفید است.

۵. در کلاس درس، به سخنان استاد و ارائه او به صورت دقیق گوش دهید و با تمرین، میزان تمرکز حواس خود را بالا ببرید و برای این کار، از ۵ دقیقه شروع و لحظه به لحظه، آن را زیادتر کنید.

۶. مطالب دشوار درس را یادداشت کنید، خلاصه برداری کنید، هایلات کنید و سایر شیوه های نت برداری.

۷. اگر بین مطالبی که در پیش مطالعه یاد گرفتید و آن چه استاد می گوید، ناسازگاری وجود داشت، سؤال کنید و هر جا که ابهام داشتید، سؤال کنید.

۸. از استاد درخواست کنید که کتاب های دیگری را غیر از متن درسی، به شما معرفی کند. این کتاب ها باید یکی در سطح برتر از متن درسی و یکی در سطحی پایین تر از متن درسی باشد؛ تا اگر مطلب را متوجه نشدید، به کتاب ساده تر مراجعه کنید و اگر مطالب درس را متوجه شدید، برای گسترش و تعمیق آموخته ها، به مطالعه آن بپردازید.

۹. بعد از فرا گرفتن مطالبی رو که مطالعه کردید، مدتی بر روی آن و مطالب آموخته شده قبلی، فکر کنید و تصویرسازیش کنید؛ یعنی فضایی مناسب و آرام برگزیده و حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به میزان ضرورت بر روی کلیه مطلب آموخته شده بیندیشید که این زمان ها وقت تلف کردن نیست بلکه بهتون در میزان یادگیری شما کمک بکنه که خیلی از داوطلبا این موضوع رو نادیده میگیرن.

۱۰. بعد از یادگیری و تفکر، مطالب را به زبان خود در دفتر اصلی درس یادداشت کنید یا به صورت خلاصه وار داشته باشید. اگر به صورت مستمر و منظم، تمام مطالب را این گونه بررسی و یادداشت کنید، در پایان ترم جزوه شما خود یک کتاب و جزوه طلائی هست که هیچ انتشاراتی نداره و برای شما مفید خواهد بود. هم چنین به نکات زیر در مورد شیوه مطالعه دقت کنید:

 • از مطالعه شتاب زده پرهیز کنید، کسی دنبال شما نیفتاده که، خودتونم با ساعت مطالعه کسی مقایسه نکنید که استرس پیدا کنید.
 • وقتی میخواید شروع به مطالعه کنید یا بخش مورد نظر از کتاب را خلاصه کنید، مطالب رو به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید و هر قسمتی را مطالعه کرده، اولا خوب و دقیق بفهمید و بعد به سراغ قسمت بعدی بروید.
 • فضا و مکان مطالعه را برای خود مکانی جذاب و نشاط آفرین بسازید، حتی با تغییر محیط و به کارگیری وسایل نشاط آور.
 • نور کافی, حرارت متناسب, وضعیت نشستن و فضای مناسب برای درس و نیز به کارگیری ابزار کمک آموزشی خوب، در تحصیل و مطالعه بسیار مؤثر می باشند.
 • بعد از این که خواب خوب و به اندازه داشتید و از خواب بیدار شدید، ورزش صبحگاهی را فراموش نکنید و در روز، سه تا چهار نوبت و در هر نوبت، ۵ تا ۶ بار، تنفس عمیق را فراموش نکنید.
 • متن درسی مورد مطالعه را هماهنگ و هم سطح با فهم و میزان آشنایی نسبت به مطالب برای خودتون انتخاب کنید.
 • خود را به رعایت نظم در مطالعه عادت دهید، اوایل سخته با برنامه پیش برید ولی بعد از مدتی عادت می کنید به شرایط حتی سخت؛ مانند شروع در ساعت معین و پایان در ساعت معین. هم چنین مطالعه را قطع نکنید و از انحراف فکر و حواس پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *