بالا بردن کیفیت مطالعه

بالا بردن کیفیت مطالعه

بالا بردن کیفیت مطالعه

چگونه کیفیت مطالعه را بالا ببریم؟

کیفیت مطالعه شامل دو عامل مهم است: تعادل داشتن + راه و روش مشخص

منظور ما از تعادل داشتن در فرد یعنی، داشتن تعادل در همه زمینه های شروع و پایان مطالعه. سطح و میزان تعادل های مطالعاتی شما و هر شخصی دیگه متناسب با ویژگی های شخصیت آموزشی خودش می باشد و اهدافی را هم اگر که دارید با سایر داوطلب های کنکوری متفاوت خواهید دید؛ اما باید اشاره کرد که نکات شبیه به هم در بین افراد وجود دارد. در این میان لازم هست که شما این توانایی را داشته باشید که شخصیت آموزشی و پایه های کمک کننده به افزایش کیفیت مطالعه شما رو پیدا بکنید و تمرکزتون رو روی اون موضوع بذارید و تلاش کنید.

چند مثال عینی از ایجاد تعادل‌ مطالعاتی :

● ایجاد تعادل میان دروس اختصاصی و عمومی.

● ایجاد تعادل میان میزان مطالعه و تمرین و مرور و حل کردن مسائل.

● ایجاد تعادل میان زمان های اختصاصی برای حل مسائل تشریحی و تمرین های تستی یا فرمولی تحلیلی.

● ایجاد تعادل میان حجم مطالعه کتاب درسی و کتاب آموزشی یا جزوات دبیرهای مدرسه یا نت برداری های کلاسی.

● ایجاد تعادل میان وقت های صرف شده برای کلاس رفتن و میزان مطالعه کردن خودتان.

● ایجاد تعادل میان مدت زمان مختص مطالعه درس های پایه و پیش دانشگاهی و تقسیم عادلانه وقت برای همه دروس.

● ایجاد تعادل میان مطالعه یک به یک همه درس ها، از یاد نبردن هیچ درسی و زیاده روی نکردن در مطالعه باقی دروس.

● تعادل در توجه به نقاط قوت و نیازها و چالش ها این فهرست را می توان ادامه داد، اما افزودن بر این مجموعه ممکن است سبب آشفتگی شود. شما می توانید از این فهرست چند مورد را که از نظر شما مهم تر است را انتخاب کنید یا یکی دو مورد بر آن بیفزایید.

روش‌های مطالعه‌ هر درس

دومین روش افزایش کیفیت میزان مطالعه این است که بدانیم در هر یک از دورس کدام یک از روش ها تاثیرگذاری بیشتری دارد. روش های متناسب با شرایط خود را از بالاترین نمره درسی ای که می گیرید بسنجید. بعد از هر آزمون یا تست زنی یا مطالعه کردن، نتایج خود را با میزان ساعاتی که برای هر درسی که مطالعه کردید مقایسه و سطح بندی بکنید. اگر حجم درسی متناسب با ساعاتی که مطالعه کرده بودید، نتیجه و بهبودی در وضعیت خودتون دیدید، می توانید این احتمال را بدهید که روش و راهی را که پیش رو گرفتید برای مطالعه کردن خوب بوده و کارساز، اما اگر در هر کدام از دروس نتیجه لازم را نگرفتید معلوم میشه که لازمه روش و میزان و حجم مطالعتون رو تغییر بدید وگرنه همون نتیجه ای رو می گیرید که قبلا می گرفتید و پیشرفتی در خودتون نخواهید دید.

 

روش مطالعه مناسب را با چه ابزاری بسنجیم ؟

2 ابزار اصلی برای سنجش و تشخیص بهترین روش مطالعاتی وجود دارد :

اول : نتایج و کارنامه های شما در آزمون های آزمایشی، امتحانات کلاسی در مدرسه و موسسات و … که همگی نشان دهنده میزان سطح اطلاعاتی شما در مباحث مطالعه شده می باشد که به سادگی نشان دهنده پیشرفت، پس رفت یا در جا زدن شما را در زمان مقایسه نمرات به ما خواهد داد.

دوم : دفترچه یا کتاب کار ثبت ساعات مطالعاتی شما که نشان دهنده میزان مطالعه شما به تفکیک روزها، ساعت ها و جمع بندی آن در هفته و ماه می باشد. هر چقدر میزان و کیفیت مطالعه بیشتر باشد، میزان رضایتمندی شخص و یا افزایش کیفیت آن نیز بالا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *