با انرژی و انگیزه برای کنکور خود هدف سازی کنید

با انرژی و انگیزه برای کنکور خود هدف سازی کنید

با انرژی و انگیزه برای کنکور خود هدف سازی کنید

روند مطالعه کردن و آمادگی برای کنکور روندی طولانی است که برای بسیاری از داوطلبین کنکوری خسته کننده و کسالت بار است. برخی از داوطلبان مدتی که از شروع درس خواندن و مطالعه برای کنکور می گذرد، به دلیل خستگی و پایین آمدن انگیزه در آنان، یا دست از مطالعه می کشند و یا این که نحوه درس خواندن و ساعت مطالعه آن ها افت می کند.

برای این که مطالعه خوب و موثری داشته باشیم داشتن انگیزه و اعتماد به نفس تاثیر زیادی دارد. در این مطلب در مورد این که چگونه در طول خواندن برای کنکور، انگیزه و اعتماد به نفس را در خود نگه دارید صحبت می شود. برای این که تا زمان فرا رسیدن کنکور بتوانید هم چنان با انرژی درس بخوانید به موارد زیر توجه کنید.

 • خدا را نظر داشته باشید

یکی از مهم ترین کارهایی برای نگه داشتن انگیزه لازم است این است خدا را همیشه در نظر داشته باشید و به قدرت بی انتهای او در همه امور ایمان داشته باشید. یعنی این که ایمان داشته باشید که خداوند بهترین سرنوشت را برایتان رقم خواهد زد. بنابراین با خود بگویید: “من در حد توانم تلاش خواهم کرد، درس می خوانم، اما آینده و نتیجه را به خداوند واگذار می کنم و ایمان دارم که خدا قطعا مرا یاری خواهد داد و بهترین ها را برایم خواهد خواست.”

سعی کنید همیشه خدا را به یاد داشته باشید و همیشه قبل از خواب، بعد از نمازهایتان و قبل از درس خواندن دعا کنید. همیشه و در هر زمانی که توانستید با خدا راز و نیاز کنید و از او کمک بخواهید و بدانید که دعا و راز و نیاز باعث آرامش و تقویت روحیه شما خواهد شد. همیشه، به خصوص اکنون که در شرایط آمادگی برای کنکور قرار دارید زمانی را برای راز و نیاز با خداوند اختصاص دهید. اطمینان داشته باشید که انجام این کار زمان زیادی را از شما نخواهد گرفت اما به حفظ انگیزه و تقویت روحیه شما کمک خواهد کرد.

 • همه می توانند

بسیاری از داوطلبین وقتی خود را برای کنکور آماده می کنند، شروع به مقایسه خود با دیگران می کنند. فکر کردن به این موضوع که فلان دوست یا فلان بچه همسایه یا فلان هم کلاسی چقدر درس خوانده و یا چقدر تست زده است و یا در کدام درس قوی است نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه باعث از بین رفتن انرژی و انگیزه شما می شود. بارها مشاهده شده برخی داوطلبان کنکوری انگیزه خود را از دست می دهند، زیرا تصور می کنند دانش آموزانی که می خواهند در کنکور سراسری شرکت کنند آماده تر از داوطلبان پشت کنکوری هستند و یا این که کنکور امسال آن ها مانند سال قبل خواهد بود. همین افکار باعث می شود که نتوانند از تمام انرژی خود برای درس خواندن استفاده کنند. از طرفی برخی دانش آموزان نیز تصور می کنند که نمی توانند همزمان با دروس مدرسه به درس های مربوط به کنکور خود برسند به همین دلیل در آن موفق نخواهند بود. همین افکار جانبی، مانند مقایسه خود با دیگران و یا اعتماد نداشتن به توانایی های خود باعث می شود تا انگیزه داوطلبین برای یک مطالعه مفید و اثر گذار پایین بیاید. این را فراموش نکنید که هر ساله تعداد زیادی دانش آموز، هم چنین داوطلب پشت کنکوری با رتبه های خوب در کنکور موفق می شوند و این موضوع نشان دهنده این است که همه توانایی و شرایط رسیدن به موفقیت را دارند. به شرطی که با انگیزه پیش بروند و با انگیزه نیز ادامه دهند. برای این کار باید ذهن خود را از این که چه مقدار مطالعه کرده اید و در چه سطحی هستید خالی کنید. تنها روی برنامه خود تمرکز کنید و با امید در ادامه مسیر پیش بروید و مطمئن باشید که موفق خواهید شد.

 • هدف سازی کنید

برخی از داوطلبین خصوصا آن هایی که زود انگیزه خود را از دست می دهند هدف خاصی از شرکت در کنکور و یا رفتن به دانشگاه ندارند و یا این که این اهداف آن چنان هم برای آن ها دلچسب و دوست داشتنی نیست و همین که به کوچک ترین مانعی برخورد می کنند انگیزه خود را از دست می دهند و با وجود مشکلات و سختی هایی که در راه می بینند دست از کار و تلاش می کشند.

داشتن هدفی بزرگ یکی از اصلی ترین موارد بالا رفتن انگیزه است. برای کنکور خود هدفسازی کنید و خود را در جایگاه و مکانی که دوست دارید ببینید. برای خودتان اهداف متعالی بسازید و هر روز هم به آن فکر کنید. خود را در حالتی ببینید که به هدفی که داشتید رسیدید و از شرایط خود راضی هستید. این که هدفی از شرکت در کنکور داشته باشید و به آن فکر کنید به شما کمک می کند که هر روز با انگیزه درس بخوانید و جلو بروید. سعی کنید هدف های بزرگی برای خود در نظر بگیرید. هدف های بزرگتر در مقایسه با هدف های کوچک تر انگیزه بیشتری در فرد ایجاد می کنند. هم چنین هدف بزرگ در مقابل هدف کوچک اثر بیشتری دارد و می تواند منشا تولید انگیزه های قوی باشد.

همیشه سعی کنید به جای فکر کردن به شکست ها و ناکامی هایتان به موفقیت هایتان فکر کنید. بهتر است چیزی را که می خواهید به آن برسید و باعث انگیزه تان می شود را در جایی یادداشت کنید و همیشه به آن نگاه کنید. زیرا فراموش کردن هدف خیلی آسان است و گاه گاهی مراجعه به نوشته هایتان باعث می شود انگیزه لازم برای ادامه کار را به دست آورید.

 • مانند یک قهرمان رفتار کنید

زندگی نامه قهرمانان را بخوانید و زندگی و رفتار آن ها را الگو و سرمشق خود قرار دهید. دقت کنید و ببینید که در کار و تلاش و نحوه زندگی آنان چه رفتار و عملکرد متفاوتی وجود داشته که باعث موفقیت آن ها شده است. اما این نکته را به یاد داشته باشید که آن ها نیز مانند سایر انسان ها هستند. بنابراین به جای این که صرفا آن ها را در مقام و جایگاه والایی بنشانید و به تحسینشان بپردازید سعی کنید از آن ها در کار و زندگی خود الگو بگیرید.

به یاد داشته باشید که این قهرمانان تنها نام آور در کارهای خاص نیستند. بلکه در کنکور نیز هر ساله افراد زیادی هستند که با وجود سختی ها و مشکلاتی که پیش رویشان هست می توانند رتبه خوبی کسب کرده و به موفقیت برسند. داوطلبانی که از روستاهای مختلف کشور در کنکور سراسری شرکت می کنند و بدون هیچ گونه کلاس و کتاب کمک درسی، با وجود کار در مزرعه و منزل می توانند نتیجه خوبی به دست بیاورند. این ها همه نشانگر این هست که هر چیزی ممکن است فقط کافی است که دارای انگیزه ،انرژی، کار و تلاش نیز باشید تا بتوانید به آن چه که هدفتان است برسید.

 • سختی ها را تحمل کنید

برخی داوطلبین به محض رو به رو شدن با سختی هایی که در مسیر کنکور آن ها وجود دارد انرژی و انگیزه خود را برای ادامه مسیر از دست می دهند و ناامید می شوند. برای مثال وقتی با مبحث سختی از یک درس رو به رو می شوند و یا تستی را به اشتباه پاسخ می دهند و یا این که در کنکورهای آزمایشی نمی توانند رتبه خوبی کسب کنند ناامید می شوند و دست از تلاش می کشند. باید همیشه این را به یاد داشته باشید که هیچ چیزی به راحتی به دست نمی آید و برای به دست آوردن هر چیزی باید سختی و زحمت زیادی را متحمل شد. شاید دوستان و هم کلاسی های شما با زحمت کمتری پیش بروند اما مطمئن باشید که آنان نیز در زمانی دیگر آن چه را که امروز شما خود را برای یادگیری آن آماده می کنید، برای آن وقت گذاشته و زحمت کشیده اند. بنابراین به دلیل تنبلی و راحت طلبی خود هدفتان را کنار نگذاشته و به سختی های مسیر نیاندیشید. زیرا انجام این کار تنها باعث می شود که شما انرژی و انگیزه لازم برای ادامه مسیر خود را از دست بدهید و یا با مشاهده مشکلات کنار بایستید. به این موضوع نیز فکر کنید که اکثر داوطلبین مانند شما هستند و تنها شما نیستید که چنین شرایطی را برای موفقیت در کنکور تحمل می کنید.

 • کار سخت تر را اول شروع کنید

اکثر اوقات وقتی به کارهایی که قرار است در طول روز انجام دهیم فکر می کنیم با خود می گوییم کی و چگونه این حجم از کار را انجام دهم. برای این که این موضوع باعث اذیت شما نشود سعی کنید از سخت ترین کار شروع کنید. وقتی سخت ترین کار را از فهرست انتخاب کرده و به پایان برسانید حس می کنید بار زیادی از دوشتان برداشته شده است. این گونه آرامش زیادی پیدا می کنید و باقی روز را با اعتماد به نفس بیشتری طی می کنید و نگرانی های روزانه تان کمتر خواهد شد.

وقتی خود را برای کنکور آماده می کنید اغلب با دروسی مواجه می شوید که یادگیری آن از سایر دروس برایتان سخت تر است. معمولا چنین درس هایی و پاسخ اشتباه به تست های آن ها باعث می شود تا داوطلب تصور کند که مطالعه خوبی نداشته و باید وقت زیادی را برای فراگیری آن ها بگذارد و همین موضوع باعث از بین رفتن انگیزه در داوطلب می شود. این را به خاطر داشته باشید که شما تنها کسی نیستید که دارای چنین مشکلی است. بلکه همه داوطلبین حتی قوی ترین آن ها نیز در برخی دروس دارای مشکل هستند. مهم نیست در چه درس یا دروسی مشکل دارید. مهم این است که چه راه کاری را برای رفع آن پیش می گیرید. تصمیم خود را بگیرید که می خواهید چه کنید؟ این که آن مبحث را کلا کنار بگذارید، از دوستان خود کمک بگیرید یا به کمک معلم و جزوه پیش بروید؟ هر کدام از این راه حل ها باعث می شود که شما هم چنان با انگیزه پیش بروید و خود را تشویق کرده و باقی راه را با انرژی قدم به جلو بگذارید.

 • برنامه کاریتان را به چندین برنامه تقسیم کنید

هنگامی که برای هدفی بزرگ قدم برداشتید، آن را به چندین بخش کوچک تقسیم کنید، و بعد با تمرکز روی نخستین بخش فعالیت خود را آغاز کنید و بعد از اتمام آن به سراغ بخش بعدی بروید. موفقیت های کوچکی که در ابتدا با انجام بخش های نخستین به دست میاید انگیزه شما را برای ادامه مسیر افزایش می دهد و از تمرکز روی کل کار که ممکن است باعث دلسرد شدن شما شود جلوگیری می کند. اگر این روش را دنبال کنید خود شما نیز از نتیجه ای که کسب خواهید کرد متعجب خواهید شد.

در کنکور نیز این چنین است. فکر کردن به این که چه مقدار حجم از درس باید خوانده شود باعث دلسردی و از بین رفتن اعتماد به نفس در داوطلب خواهد شد. به خاطر داشته باشید که قرار نیست تمام این دروس را در مدت زمان کمی بخوانید بلکه قرار است آن را در در یک فرصت چند ماهه به اتمام برسانید. بهترین کار برای مطالعه این میزان حجم از درس ها برنامه ریزی طولانی مدت است. یکی از ویژگی های برنامه ریزی خوب این است که حتما آن را به بخش های روزانه، هفتگی و ماهانه تقسیم کنید. آن وقت مشاهده خواهید کرد که به راحتی در دروس پیش خواهید رفت و مشکلی نیز با خواندن دروس ندارید.

 • استراحت کنید

اکثر داوطلبین کنکور فکر می کنند که مطالعه برای کنکور یعنی صرفا درس خواندن بدون هیچ گونه توقفی و در این مدت نباید هیچ کار و فعالیت دیگری انجام داد. اما باید به یاد داشت که مطالعه و درس خواندن اگر در آن استراحتی نباشد سطح یادگیری را پایین خواهد آورد. بنابراین باید بعد از هر 45 یا 50 دقیقه مطالعه حدود 10 الی 15 دقیقه را به استراحت بپردازید. اگر از مطالعه یک درس خسته شدید به سراغ درس دیگری بروید و در مکانی جدای مکان استراحت خود مطالعه کنید. محلی را برای مطالعه انتخاب کنید که دارای هوای مطبوع و نور کافی باشد. هر کدام از ما در زمانی از روز سرحال تر هستیم. بعضی افراد شب زنده دار و برخی نیز صبح ها را زود بیدار می شوند. تمرکز اصلی مطالعه خود را در بازه ای قرار دهید که در آن بازه سر حال تر هستید. ورزش روزانه و عاملی را که باعث سرحال شدن و نشاط شما شود را در برنامه خود جای دهید.

 • ذهنتان را آزاد کنید

ناامیدی واسترس تاثیر زیادی روی افراد خواهد داشت و باعث می شود زمانی را که افراد تحت فشار هستند دچار اشتباهاتی شوند. اگر صبح یا ظهر شلوغی داشتید زمانی را هم به خود اختصاص دهید و از اتاق مطالعه خود خارج شوید. می توانید قدم بزنید و تا آشپزخانه رفته برای خود خوردنی تهیه کنید. انجام چنین کارهایی باعث می شود تا مجدد تمرکز خود را به دست آورید.

گاهی امکان دارد تا فکر کنکور و بایدها و نبایدهای آن ذهن شما را مشغول کند. ممکن است حق با شما نیز باشد و فکر کردن به این که چه برنامه ای بریزید و چه کاری برای موفقیت در کنکور انجام دهید نیز لازم باشد. اما نیاز نیست که مدام نگران باشید و برای اتفاقی که هنوز نیوفتاده است غصه بخورید. این کار باعث تحلیل رفتن توان و انرژی شما می شود و باعث می شود که چندان کاری از پیش نبرید. یادتان باشد که کنکور آزمونی نیست که تنها از شما گرفته شود. بلکه آزمونی است که همه افراد با هم سنجیده می شوند. این موضوع را نیز یقین بدانید که مباحثی که برای شما مشکل است برای بیشتر داوطلبین نیز مشکل است و بیشتر داوطلبین نیز مجبورند این مباحث را در بازه زمانی مانند شما یاد بگیرند. بنابراین وقتی ذهن شما درگیر شد با خود تکرار کنید که دیگران نیز کم و بیش در شرایطی مانند شما هستند و فقط تلاش و کوشش من است که باعث تمایز من از دیگران می شود. بنابراین به جای فکر کردن به چیزی که هنوز اتفاق نیوفتاده است، باید با انگیزه و توان زیاد پیش بروم.

 • محل کارتان را تمیز نگه دارید

یکی از مواردی که باعث می شود توان فرد در هنگام مطالعه تحلیل برود این است که محل مطالعه و دور و اطراف او نامرتب و به هم ریخته باشد. میز کار نامرتب به نوبه خود می تواند باعث شود که انگیزه شما پایین بیاید. بنابراین تلاش کنید که وسایل دور و برتان تمیز و مرتب باشد. با این کار همیشه وسایل شما مرتب و در دسترس خواهد بود.

 • با افراد پر انرژی معاشرت کنید

همه ما در محل کار خود با افرادی روبه رو هستیم که دارای شور و شوق زیادی هستند و می توانند باعث انتقال انرژی مثبت به اطرافیان خود شوند. زمانی که انرژی و انگیزه خود را از دست می دهید با این افراد به صحبت و گفت و گو بپردازید. بودن در کنار افراد فعال باعث می شود که مدام کلمات مثبت و انرژی زا به شما انتقال داده شود و الهام بخش شما باشند. در ضمن با افرادی که مدام انرژی منفی به شما منتقل می کنند و با صحبت ها و کارهای خود باعث سلب آرامش و انگیزه شما می شوند، خصوصا در زمان هایی که روی هدفی متمرکز هستید جدا خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *