با کودک خود چگونه رفتار کنم ؟

با کودک خود چگونه رفتار کنم ؟

یکشنبه 7 آبان 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

با کودک خود چگونه رفتار کنم ؟

دغدغه اصلی هر پدر مادری که برای آینده و شکل گیری شخصیت فرزندش مهم هست، این مورد می باشد که آیا می توانم با او به درستی رفتار کنم؟ چگونه به نیازهایش پاسخ بدهم؟ چگونه با رفتارهای صحیح شخصیتی سالم در او بوجود بیاورم، آیا نیازهای اساسی او را می شناسم؟ و از همین قبیل دغدغه و نگرانی ها که در مطلب زیر به آن ها به صورت جزئی و تخصصی تر بحث خواهیم کرد.

بررسی سوال با کودک خود چگونه رفتار کنم ؟

کودک انسان از بدو تولد در اثر مواجه با جهانی نو و پر از اعجاب در پی کنجکاوی و کشف دنیای پیرامون خود بر می آید. در مرحله نخست از بدو تولد که همان نوزادی است، صرفا از طریق لمس کردن اشیا و حس کردن و بوئیدن؛ قادر به تشخیص مادر و پدر خود است. سپس با بزرگتر شدن؛ به دایره حواس او افزوده شده و از طریق شنیدن صداهای مختلف هم به سوی منبع تولید صدا جذب خواهد شد. این که بعضی از والدین می پرسند که با کودک خود چگونه رفتار کنم ؟ را در قالب چند نکته بیان می کنیم.

در دوران کودکی ( با کودک خود چگونه رفتار کنم ؟ )

آن چه بیش از هر چیز اهمیت دارد پایه ریزی شخصیت کودک است. تمام روانشناسان در خصوص اهمیت دوران کودکی در سراسر زندگی فرد؛ اتفاق نظر دارند. به همین دلیل تاکید زیادی به سپری کردن این دوران بدون تلاطمات و با سیر طبیعی دارند.

والدین هوشیار ( با کودک خود چگونه رفتار کنم ؟ )

از این دوره فرزندان خود بهترین لذت را برده و در ضمن اجازه تجربه مسائل مختلف را هم به فرزندشان می دهند. وظیفه و مسئولیت والدین در دوران کودکی آن است که از طریق اصلاح رفتارهای خود سعی در تربیت کودکانشان داشته باشند. کودکان موجوداتی باهوش و دوست داشتنی هستند که بسیار دقیق روی رفتار والدین خود تمرکز می کنند. در صورتی که والدین رفتار خطایی داشته باشند فرزند به سرعت نسبت به تکرار آن اقدام خواهد کرد. بنابراین اهمیت تغییر رفتار و رویه های غلط والدین در این جا نمود می یابد.

تقسیم بندی دوره های فرزندپروری :

نوزادی و نوباوگی

نوپایی

پیش دبستانی

دسته اول، نوزادی و نوباوگی

در این دوران کودک تازه متولد شده توانایی جسمی بالایی ندارد. تمایل به ارتباط جسمی و پوست با پوست با مادر خود دارد. و این ارتباط در روند شکل گیری شناخت و عاطفه او موثر است. مادر نباید برای مدت طولانی از دسترس فرزند خود خارج شود و تغذیه با شیر مادر در این دوران در اولویت قرار دارد. کودک در این دوران سعی در به کارگیری و متمرکز کردن حواس خود برای بهتر دیدن و شناخت محیط اطراف خود دارد. والدین می توانند در این دوره از روش های زیر استفاده کنند:

حرف زدن با صدای بلند با کودک تا بتوانند توجه او را به سوی منبع صدا جلب کنند.

تکرار صداهایی که کودک از دهان خود خارج می کند او را ترغیب خواهد کرد به تولید اصوات جدید، این کار هم جنبه ی بازی و جنبه ی تقویت هوش دارد.

سعی در تحریک قدرت بینایی او کنید. مثلا با تکان دادن اسباب بازی های مقابل چشمان او، او را وادار به دنبال کردن عروسک کنید. این کار در متمرکز کردن بینایی کودک موثر است.

دسته دوم، نوپایی

دورانی که کودک توانایی حرکت را دارد ؛ آغاز مراحل کنجکاوی در کشفیات جالب برای او خواهد بود. کودک از طریق بررسی کردن محیط خود ؛ می تواند به وسایل مختلف دسترسی داشته باشد. با آنها بازی کند ؛ و یا حتی به پرورش قوه ی خیال خود بپردازد. در این دوران والدین باید از ایجاد موانع کاذب در راه کودک خود جلوگیری کنند؛ در عین حال از بروز خطرات احتمالی که کودک را تهدید می کند هم خودداری کنند.

نکات مهم تربیتی در این دوران عبارتند از :

1-شعر خواندن و آواز خواندن با کودک.

2-تشویق کودک به اکتشاف محیط خود.

3-انجام بازی های مناسب سن کودک.

4-آشنایی با حیوانات و صداهای آنها.

5-آشنایی با اعضای بدن .

6-تقلید کردن صداها و کارهای شما توسط کودک هم در تقویت هوش نوزاد ؛ موثر است.

7-کتاب خواندن با کودک.

8-آموزش شعر های ساده به کودک.

 

دسته سوم، پیش دبستانی

ورود به اوایل دوران کودکی است. کودک توانایی انجام بیشتر کارهای خود را به شکل مستقل دارد. شخصیت او تا حدود زیادی شکل گرفته است و مایل به پرسیدن سوالات بسیار برای کشف دقیق تر دنیای خود است. مهارت های تربیتی توصیه شده در این دوران عبارتند از :

1-تشویق به انجام بازی های گروهی.

2-ثابت قدم بودن در تنبیه و تشویق نوزاد.

3-توصیف دقیق کارهای کودک برای او و استفاده از جملات و کلمات مناسب.

4-هرگز نقش مانع را در انجام مسئولیت های شخصی فرزندتان نداشته باشد. انجام کارهای غلط کودک در تجربه اندوزی وی موثر است و وی خواهد توانست؛ روش صحیح انجام کارهای خویش را بیابد.

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *