برنامه‌ریزی برای مطالعه در ایام عید

برنامه‌ریزی برای مطالعه در ایام عید

همان طور که می دانید ایام عید مدت زمان کوتاهی است، اما به شدت مهم است. این ایام برای شما به عنوان یک شخص کنکوری باید متفاوت از سال های قبل باشد، به نحوی که با برنامه ریزی درست از آن نهایت استفاده را برده و کاستی ها را جبران کرده و در جهت بهبود دانسته های خود تلاش کنید.

برنامه ریزی نقشه راه شماست

اولین کاری که باید برای موفقیت در این دوره انجام دهید این است که نقشه مسیر را داشته باشید و برای این که بتوانید نقشه و مسیر درست را برای خود انتخاب کنید نیاز است تا با نقاط قوت و ضعف خود آشنایی داشته باشید، تا بتوانید زمان مورد نیاز برای مطالب خلاصه نویسی شده و تست های کار شده و مشکل داری که از قبل آن ها را علامت گذاری کردید بگذارید. سعی کنید بدون تعصب به خود در هر درس از لحاظ توانایی و میزان آگاهی نمره دهید. سپس میزان اهمیت آن درس را در گروه آزمایشی خود و هم چنین در زیر گروه هایی که به آن ها علاقه مند هستید نیز بررسی کنید و به خود نمره دهید. از میانگین این نمره ها و برآورد آن ها مشخص کنید که برای آن درس چه مقدار زمان نیاز دارید.

برنامه ریزی به مسیر شما جهت می بخشد و به شما کمک می کند تا با برنامه ای درست مطالعه خود را پیش ببرید. بنابراین دفتری تهیه کنید و برای تمام روزهای عید که قصد مطالعه دارید برنامه ریزی کنید. به خاطر داشته باشید طبق امتیازاتی که به دروس دادید زمان مناسب برای هر درس را قرار دهید.

هیچ درسی را کنار نگذارید

برخی دانش آموزان تصور می کنند چون در نیمسال اول نتوانستند درسی را مطالعه کنند اگر در عید نیز آن را در برنامه خود قرار دهند نمی توانند نتیجه خوبی کسب کرده و آن درس را کلا رها می کنند. ممکن است که در همه مباحث آن درس نتوانید به تسلط کامل برسید اما در برخی مباحث می توانید تسلط خود را افزایش دهید. بنابراین به سراغ بودجه بندی کنکور سراسری رفته و ببینید از کدام مباحث درسی که تاکنون مطالعه نکرده اید بیشتر سوال مطرح می شود. سپس مباحثی را که یادگیری آن ها برایتان سریع تر است را انتخاب کرده و مطالعه کنید.

این بدان معنا نیست که برای هر درسی زمان یکسانی صرف شود بلکه طبق نقاط ضعف و قوت خود زمان مناسبی برای هر درس تعیین کنید و به مطالعه بپردازید. در کل سعی کنید در درس هایی که قوی هستید خود را قوی نگه داشته و در درس هایی که در آن ها ضعف دارید خود را به بالاتر از سطحی که هستید برسانید. حالا با توجه به راهنمایی هایی که تا این جا به شما کردیم، لازم است تا یک برنامه جامع و کاملی را برای خودتان تهیه کنید و با نظم و دقت آن را انجام دهید. آن گاه خواهید دید که در این چند هفته چه جهش بزرگی کرده و تعطیلات نوروز چه ارزش بزرگی برایتان داشته است. هیچ گاه برنامه ریزی که انجام می دهید، مدت تعیین شده آن را بیشتر از چهار هفته و یا کمتر از دو هفته تنظیم نکنید. در آخر نیز میزان کارآیی خود را ارزیابی کنید.

برنامه مقابل دیدتان باشد

این برنامه جایگزین دفتر برنامه ریزی نیست بلکه مکمل آن است. روی یک برگ A4 برنامه هفتگی خود را نوشته و روی مقوای بزرگ نصب کنید. در پایان هفته برگه مربوط به هفته را جدا کرده و با بررسی کارهای انجام شده و نشده برنامه هفته بعد را تنظیم کرده و نصب کنید. برنامه جامع چند ستون را شامل می شود، عنوان آن ها عبارتند از : نام درس، تابلوی آموزشی، تصمیمات و اهداف، منابع مطالعاتی پیشنهادی، سایر منابع اطلاعاتی، زمان برای سه هفته، زمان برای هفته اول، زمان برای هفته دوم، زمان برای هفته سوم.

در ستون تصمیمات و اهداف، با توجه به وضعیت درسیتان در هر درس تصمیم مناسب را برای آن درس در ادامه بگیرید. تصمیمات قابل اجرا را درج کنید برای مثال: یکباره تصمیم نگیرید کتابی را  طی سه هفته دو دور خوانده و تمام مسائل آن را حل کنید و به چند صد تست نیز پاسخ دهید!!!!

بر اساس میزان آمادگیتان منابع مطالعاتی را در نظر بگیرید

برای مثال اگر در درسی ضعیف هستید، کتاب درسی را مطالعه کنید و اگر قبلا درسی را خوانده و بلدید به تست زدن در آن درس بپردازید. سایر منابع دلخواه را نیز در ستون ششم اضافه کنید. در ستون تخمین و تقسیم زمان، پیش بینی کنید که در ایام تعطیلات عید چه مقدار زمان برای مطالعه دارید و برای مطالعه هر درس چه میزان زمان می توانید اختصاص دهید. برای مثال اگر دانش آموز هستید و تا روزهای آخر به مدرسه می روید میزان زمانی که برای مطالعه قبل از عید دارید کمتر است و اگر می خواهید روزهای اول عید را نیز به استراحت بپردازید باید در نظر بگیرید. سعی کنید تخمین نسبتا دقیقی از میزان زمان مطالعه خود داشته باشید. مثلا بگویید که در هفته اول می توانم شصت ساعت مطالعه کنم و بعد این شصت ساعت را در بین دروس مختلف تقسیم کنید. سعی کنید در هنگام تنظیم این برنامه بدون رویا پردازی عمل کنید و برنامه ای قابل انجام در حد توانایی های خود تنظیم کنید.

بعد از نوشتن برنامه جامع، برای خود برنامه روزانه تنظیم کنید در این برنامه می توانید برای هر روز حداکثر 6 درس در نظر بگیرید. برای هر نوبت از زمان و ساعتی که مشخص می کنید برنامه معینی در نظر بگیرید.

وقت تلف نکنید

در این مدت سعی کنید سراغ مطالبی که راحت ترند و آن ها را بلدید نروید. زیرا با این کار عملا شما مطلب جدیدی را در این مدت مهم یاد نمی گیرید. البته به این نکته توجه داشته باشید که دوباره کاری نکردن به معنی مرور و تکرار نکردن دروس نیست. تکرار با دوباره کاری و وقت کشی متفاوت است و اگر با برنامه و در زمان مناسب انجام شود کارایی و درک شما را خیلی بالا می برد. تکرار می تواند شامل مرور مطالبی باشد که قبلا آن ها را آموخته اید و یا حل تست هایی باشد که مطالب آن را قبلا فرا گرفته اید و با این کار مشکلات خود را پیدا کرده و رفع می کنید.

برنامه خود را تغییر ندهید

طبیعی است که گاهی مسائلی ایجاد شود که نتوانید مطابق با برنامه ای که تنطیم کرده اید پیش بروید. این موارد طبیعی است و ممکن است در تعطیلات عید نیز بیشتر به این گونه موارد برخورد کنید. دید و بازرید، وسوسه شدن برای مسافرت و حتی تلفن یک دوست از این قبیل موارد است. در تمام موارد سعی کنید از مسائلی که باعث اتلاف وقت شما می شود دور شوید و برنامه خود را به راحتی تغیر ندهید.

برای مثال با خود نگویید که : “حالا که مهمانان مورد علاقه من این جا هستند و من فصل سوم شیمی سال دوم را قبلا مطالعه کرده ام بنابراین این وقت را به مهمانان اختصاص دهم” مطمئن باشید وقتی یک بار برنامه خود را به خاطر مسائل و درگیری های عید به راحتی تغییر دهید دیگر نمی توانید محکم و تا آخر برنامه خود را پیش ببرید. به خود یادآوری کنید که تنها عید امسال است که باید محکم پای خواسته خود بایستید و در سال بعد به راحتی می توانید به کارهای مورد علاقه خود در نوروز بپردازید. تا حد امکان سعی کنید از مسائل مهمانی و درگیری های آن دوری کنید. مثلا به کتاب خانه بروید و یا اگر برایتان مقدور نیست در اتاق خود مانده، در را قفل کنید و با یادداشتی پشت در اتاقتان ضمن تبریک سال نو یاد آورد شوید که طبق برنامه مطالعاتی خود وقتی برای بودن در بین آن ها ندارید. نگران عکس العمل و رفتار بعدی آن ها نباشید و فقط به موفقیت خودتان فکر کنید.

افکار منفی و خود کم بینی را از خود دور کنید و بدانید اگر خودتان بخواهید می توانید به خواسته خود برسید. توقع نداشته باشید که در این تعطیلات تمام عقب ماندگی های خود را جبران کنید و تمام دروس را خوانده و تست بزنید. بلکه سعی کنید از این مدت برای تثبیت خوانده ها و برطرف کردن نقاط ضعف خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید استفاده مناسب از این دوران به روحیه شما برای ادامه بهتر مسیر، بعد از نوروز کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *