برنامه درسی برای دانش آموزان سال سوم | ویژگی یک برنامه خوب

برنامه درسی برای دانش آموزان سال سوم | ویژگی یک برنامه خوب

برنامه درسی برای دانش آموزان سال سوم | ویژگی یک برنامه خوب

 

نوبتی هم که باشه نوبت دانش آموزان سال سوم هست که یه کمی راهکار و روش یاد بگیرند در این مطلب به برنامه درسی برای دانش آموزان سال سوم  و چند تا از ویژگی های آن اشاره می کنیم.

مقدمه

چندین سال هست که امتحانات نهایی در سال سوم دبیرستان برگزار میشه و اهمیت این امتحانات و تاثیرگذاری مثبت آن ها در کنکور سراسری نشان دهنده ی اهمیت بسیار بالای سال سوم دبیرستان هست. دانش آموزان سال سومی برای این که در امتحانات نهایی سال سومشون موفق باشد لازم هست که از ابتدای سال برنامه ریزی دقیق و درستی برای درس خواندن داشته باشد.

روشهای اصولی برنامه درسی برای دانش آموزان سال سوم

همه ی برنامه ها و برآوردها دارای یک سری خصوصیات مشخص می باشد. مثلا این که باید قابلیت اجرایی داشته باشند و دارای اهداف مشخص شده از قبل باشند. هدف دانش آموزان سال سومی برای اجرای برنامه ریزی باید به صورتی باشد که هم بتوانند درس ها را کاملا تشریحی و خصوصا برای امتحان نهایی به خوبی مطالعه کنند و هم بتوانند تست های مربوط به سال سوم در هر درسی که می خواهند را بزنند، چون با توجه به حجم دروس در سال سوم سوال های مربوط به آن در کنکور هم مهم می باشند.

رسیدن به اهداف

برای رسیدن به این هدف بهترین کار این است که دانش آموز درس هر روز را همان روز بخواند چون بعد از کلاس ذهن دانش آموز نسبت به آن درس آماده است و با خواندن آن درس در  همان روز مرحله  یادگیری کامل می شود.

هم چنین توصیه می شود دروس در مرحله اول به صورت تشریحی و با هدف امتحان نهایی مطالعه شوند. در مورد درس های اختصاصی هم توصیه می شود که برای تثبیت درس حتما حداقل هفته ای سه بار تست زنی انجام شود. در آخر هفته هه دانش آموز باید برای درسی که در طول هفته با آن مشکل داشته وقت بیشتری بگذارد تا اشکلاتش رفع شود و این اشکالات تجمع نشود هم چنین برنامه تست زنی برای همه دروس هم باید در آخر هفته ها اجرا شود.

با اجرای این روش دانش آموز فرصت این را دارد که درس ها را به صورت تشریحی بخواند و تست های هر مبحث را به اندازه کافی بزند. برای تست زنی هم اولویت اول تست های کنکور هستند و بعد از آن تست های کتاب های کمک درسی.

 

تعادل در مطالعه

نکته دیگری که حتما باید به آن توجه شود این است که باید در برنامه ریزی هفتگی دانش آموز تعادل بین ساعات مطالعه دروس اختصاصی و عمومی باشد یعنی مثلا به این صورت نباشد که دانش آموز یک هفته درس های عمومی را کامل کنار گذاشته و فقط اختصاصی مطالعه کند یا تست زنی برای دروس عمومی را کنار بگذارد، بلکه  برنامه هفتگی باید هر دو نوع درس را شامل شود اما منطقی است که با توجه به اهمیت و سخت بودن دروس اختصاصی وقت بیشتری باید برای آن ها گذاشت.

 

ساعات مطالعه

یک دانش آموز سالم و سطح متوسط سال سومی برای اجرای برنامه ای که در بالا گفته شد باید حداقل روزی ۴ الی ۵ ساعت در طول هفته و حداقل ۸ ساعت در آخر هفته برای مطالعه اش وقت بگذارد. البته میزان مطالعه برای دانش آموزان مختلف با توجه به توانایی هایشان متفاوت است اما باید یک ساعت مطالعه حداقلی برای همه رعایت شود. البته روش برنامه ریزی با توجه به میزان ساعت مطالعه خیلی مناسب نیست بهتر است دانش آموزان براساس حجم مورد نظر که قصد مطالعه آن را دارند برنامه ریزی کنند. رعایت یک سری نکات و اصول برای هر برنامه ریزی لازم است اما هر فرد باید برنامه اش را با توجه به نیازها و توانایی هایش بچیند و عامل اصلی تعیین کننده برنامه، خود فرد است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *