برنامه ریزی برای کنکور 98

برنامه ریزی برای کنکور 98

سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 سمانه الکایی دسته ها

برنامه ریزی برای کنکور 98

چطور برای کنکور 98 برنامه ریزی کنیم

در این پست سعی بر این است که در مورد نحوه برنامه ریزی خوب و مناسب برای کنکور 98 صحبت شود. برنامه ریزی یکی از مراحل مهم در درس خواندن است. برنامه ریزی درست و اصولی مطابق با شرایط و ویژگی های هر داوطلب می تواند در کسب نتیجه ای بهتر خیلی کمک کننده باشد. هم چنین درس خواندن و مطالعه داوطلب هدفمند می شود و می تواند از وقت خود نهایت استفاده را بکند. در حال حاضر کنکور 97 آخرین کنکور به سبک نظام قدیم است و طبق مصوبه جدید قراره است کنکور سال 98 به شیوه ای جدید برگزار شود و هنوز سوالات زیادی در مورد آن و چگونگی برگزاری آن وجود دارد. وقتی با رتبه های برتر هر سال کنکور سراسری صحبت کنید متوجه می شوید که همه آن ها از سال سوم دبیرستان و یا حتی زودتر شروع به خواندن برای کنکور کرده اند. پس اگر شما نیز داوطلب کنکور سال 98 هستید باید درس خواندن خود را سریع تر و با برنامه شروع کنید تا بتوانید نتیجه خوبی بگیرید.

گام اول برنامه ریزی برای کنکور 98

 • هدف خود را تعیین کنید

همیشه در هر کاری داشتن هدف می تواند مسیر را برای ما ساده تر و هموارتر کند. داشتن هدف به ما انگیزه می دهد تا در صورتی که گاها در مسیر با شکست رو به رو شدیم بتوانیم مسیر خود را ادامه دهیم و از تلاش دست نکشیم. برای کنکور 98 و شرکت در آزمون سراسری باید سعی کنید هدف خود را مشخص کنید. ببینید هدف و انگیزه شما از شرکت در کنکور چیست و به چه دلیلی می خواهید این مسیر را شروع کنید. هر چقدر هدف شما بزرگتر باشد تلاش شما بیشتر خواهد شد. برای مثال داوطلبی که خواهان کسب رتبه دو رقمی در کنکور 98 است باید هر چه زودتر شروع به درس خواندن کند و تلاش خود را بیشتر کند. بهتر است هدف خود را روی برگه ای یادداشت کنید و گاها نگاهی به آن بیاندازید تا همیشه به خاطر داشته باشید به چه علت تلاش می کنید.

گام دوم برنامه ریزی برای کنکور 98

 • منبع مناسبی برای خود انتخاب کنید

گام بعدی برای رسیدن به هدف انتخاب منبع مناسب است. انتخاب منبعی مناسب و کامل که متناسب با تغییرات کتاب درسی و کنکور سال های اخیر نیز باشد کمک می کند که فرآیند درس خواندن شما بهتر انجام شود. انتخاب منبع مناسب کمک می کند تا در کنار خواندن کتاب درسی داوطلب بتواند مطالب را بهتر متوجه شود.

گام سوم برنامه ریزی برای کنکور 98

 • نحوه مطالعه دروس

حتما شنیده اید که برخی دانش آموزان می گویند که خیلی زیاد دروس را مطالعه کرده اند اما نتوانستند نتیجه خوبی بگیرند. دلیل آن این است که این دانش آموزان نحوه صحیح مطالعه را نمی دانند و با روش های صحیح مطالعه آشنایی ندارند و اگر بتوانند خواندن درست و اصولی درس ها را بیاموزند می توانند نتایج خوبی را در کنکور کسب کنند. در مورد نحوه صحیح درس خواندن چندین نکته وجود دارد:

نکته اول این است که درس خواندن تشریحی در مدرسه با خواندن برای کنکور متفاوت است. در مدرسه شما می توانید با خواندن جزوه معلم و تمرینات کتاب درسی نمره قابل قبولی بگیرید اما خواندن برای کنکور نیاز به یک برنامه و زمان طولانی مدت دارد. هم چنین در خواندن برای کنکور باید دروس مدام مرور شوند و نیاز به تکرار زیادی دارد.

نکته دوم این است که دروس مختلف نیاز به شرایط مختلف برای درس خواندن دارند و شاید یک درس مرور کردن آن بر تست زدن ارجح باشد و در درس دیگر بر عکس. برای مثال در درسی مانند دین و زندگی برای رسیدن به تسلط باید مدام درس را مرور کرد و خواند و در درسی مانند ریاضی باید تست و تمرین زیادی کار کرد. بنابراین با دانستن روش مطالعه هر درس می توانید به بهترین کیفیت در درس خواندن دروس برسید.

این که چه میزان ساعت را برای خواندن دروس اختصاص دهیم بستگی به درس مورد نظر دارد. برای مثال در رشته تجربی اولویت با درس زیست شناسی است و باید زمان و ساعت بیشتر را برای آن اختصاص داد و در رشته ریاضی این اولویت با ریاضی است.

گام چهارم برنامه ریزی برای کنکور 98

 • انتخاب آزمون آزمایشی مناسب

انتخاب یک آزمون آزمایشی متناسب با شرایط داوطلب بسیار حائز اهمیت است. زیرا آزمون های آزمایشی با داشتن برنامه منظم و بلند مدت به خواندن دانش آموز هدف می دهد و داوطلب را مورد ارزیابی قرار می دهد. شرکت در این آزمون ها کمک می کند تا داوطلب به مشکلات خود در جلسه پی ببرد و بتواند در پی رفع آن ها باشد. برای مثال متوجه می شود که به چه دلیل سر جلسه آزمون وقت کم می آورد. در چه درسی ضعیف است و در جلسه دچار چه مشکلاتی می شود و سعی می کند آن ها را رفع کند تا در کنکور سراسری با آن ها مواجهه نشود.

اما این که کدام آزمون مناسب است بستگی به شرایط دانش آموز و این که دوست دارد چگونه آزمون بدهد دارد. اگر دانش آموزی می خواهد مدام آزمون دهد و خود را مدام سنجش کند آزمون های آزمایشی گاج و قلم چی مناسب است ولی دانش آموزی که برنامه بلند مدت را می پسندد آزمون سنجش بهتر است.

گام پنجم برنامه ریزی برای کنکور 98

 • برنامه ریزی هفتگی داشته باشید

داشتن برنامه ریزی هفتگی خیلی موثر است زیرا باعث می شود که دانش آموز و داوطلب از سر درگمی نجات یابد. توصیه می شود که در هر جمعه برای طول هفته و مطابق با برنامه مدرسه و آزمون خود برنامه ریزی کنید و مطابق با آن پیش بروید. اما برای برنامه ریزی هفتگی چندین نکته را باید مد نظر قرار داد:

 • در زمان نوشتن برنامه سعی کنید برنامه هر روز را مطابق با برنامه مدرسه خود بنویسید تا درس های همان روز را بعد از تدریس مطالعه کنید تا خواندن را برای شما آسان تر و راحت تر کند و وقت زیادی را از شما نگیرد.
 • در برنامه ریزی خود سعی کنید برای دروسی که نیاز به خواندن پایه دارند وقت ویژه ای بگذارید و همواره این دروس را کار کنید. برای مثال دروس ریاضی و فیزیک از جمله دروسی هستند که نیاز به پایه دارند، اگر از همین امسال این دروس را به خوبی مطالعه کنید باعث می شود سال بعد نیاز به خواندن زیادی نباشد و بتوانید همین امسال در این دروس به تسلط برسید.
 • بچه های رشته تجربی باید درس زیست شناسی را به طور مداوم در برنامه خود داشته باشند زیرا این درس نیاز به مرور مداوم دارد.
 • برای دروس عمومی نیز تایم خاص خود را اختصاص دهید و از خواندن آن غافل نشوید.
مشاهده برچسب ها
 • برنامه ریزی برای کنکور 98 رضا گفت:

  سلام و روز بخیر خانوم الکایی . ممنون از مطالب خوبتون
  ببخشید یه سوال دارم ممنون میشم پاسخ بدید.
  بنده دانش آموز نظام قدیم هستم . خبری شنیدم مبنی بر 60 به 40 شدن صندلی های دانشگاه ها در کنکور 98، یعنی 40 درصد صندلیها برای قبولیهای نظام قدیم و 60 درصد برای قبولیهای نظام جدید
  شما این خبر رو تایید میکنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *