بهترین روش مطالعه درس فیزیک چیست؟

بهترین روش مطالعه درس فیزیک چیست؟

بهترین روش مطالعه درس فیزیک چیست؟

چطوری فیزیک بخونیم

به عنوان یک دانش آموز یا دانشجو ممکن است شما نیز با حل مسائل فیزیک مشکل داشته باشید و برای یادگیری آن به سراغ انواع کتاب های و سی دی های کمک آموزشی بروید. باید این نکته را بدانید که یادگیری درس فیزیک چیزی فراتر از حفظ فرمول و جای گذاری آن است. برای آن که بتوانید مشکلاتی را که در یادگیری این درس دارید مرتفع کنید، ادامه این مقاله را دنبال کنید.

چیزی که در ابتدا دانستن آن و حتی درک آن مهم است این است که شما برای یادگیری درس فیزیک باید مسئله حل کنید. دبیر شما قوانین و مفاهیم اصلی را به شما می آموزد و شما باید بتوانید از این قوانین گفته شده برای درک مسئله و حل آن استفاده کنید.

مطالبی که قرار است در طول ترم یاد بگیرید مرور کنید تا بتوانید برنامه ریزی کنید و بازدهی خود را بالا ببرید. برای این که بتوانید فرمول ها را به خاطر بسپارید باید مطالب اساسی و داده هایتان را در مباحث مختلف به هم ربط دهید. ممکن است گاهی فرمول ها را فراموش کنید، اما درک مباحث اساسی در یادآوری و حتی ساخت فرمول جدید به شما کمک می کند.

با کمک مواردی که در ادامه عنوان شده است سعی کنید پیش زمینه ای از درس فیزیک در ابتدای ترم برای خود ایجاد کنید تا بتوانید در طول ترم این درس را راحت تر یاد بگیرید.

1- به سر فصل درس ها توجه کنید و نکاتی که در ابتدا توضیح داده شده است را به دقت مطالعه کنید. نکات اساسی را بیابید. الگوی حاکم بر کتاب را شناسایی کنید و سعی کنید بین اطلاعات جدید و آموخته های قبلی خود ارتباط برقرا کنید.

2- کتاب خود را به طور کامل بررسی کنید. یعنی:

فهرست و مقدمه را مطالعه کنید.

 هر یادداشتی که خطاب به معلم یا دانش آموز عنوان شده است را مطالعه کنید.

سرفصل ها را بررسی کنید و دقت کنید که کدام مطالب حذف شده اند و کدام یک را در طول ترم خواهید خواند.

3- به همین ترتیب که کتاب را بررسی می کنید، نکات اصلی و مباحث پایه را نیز بیابید. به مسئله ها دقت کنید تا ببینید نکات اصلی چطور در آن ها به کار رفته است. همیشه با آمادگی کامل در کلاس درس حاضر شوید. زیرا تنها در این صورت می توانید از کلاس درس بهره کافی را ببرید و از تمام پتانسیل خود برای یادگیری استفاده کنید.

برای این کار نیز لازم است تا یاد بگیرید که قبل از کلاس، در حین کلاس و بعد از کلاس چگونه باید مطالعه کنید و چه کارهایی باید انجام دهید.

روش مطالعه درس فیزیک قبل از کلاس درس

عنوان را بررسی کنید تا بدانید درسی که معلم قرار است تدریس کند در چه زمینه است. بخش هایی از کتاب درسی را که مربوط به موضوع است بررسی کنید. این بررسی به شما کمک می کند که در کلاس درس بدانید معلم در چه مورد صحبت می کند، اسامی برایتان آشنا است و بهتر موضوع را متوجه می شوید.

مقدمه و خلاصه های متن را بخوانید. به نکات توجه کنید. سعی کنید در مورد مواردی که تدریس می شود در ذهن خود سوال ایجاد کنید. این کار به تسلط و درک شما روی مبحث کمک می کند.

تصاویری که در کتاب آمده را به دقت نگاه کرده و بررسی کنید. ببینید تصاویر در خصوص توضیح چه مبحثی است. کلمات جدید، واحدهای اندازه گیری، فرمول ، اعداد و هر چیز جدیدی را که دیدید یادداشت کنید.

قبل از تدریس زیر مباحث را خط نکشید و هایلایت نکنید زیرا ممکن است دبیر شما روی آن موارد تاکیدی نداشته باشد.

چند لحظه قبل از کلاس یادداشت های جلسه قبل را نگاه کنید تا بتوانید ارتباط آن را با جلسه جدید و درس جدید بیابید.

روش یادگیری درس فیزیک در کلاس

سر وقت در کلاس درس حاضر شوید. معمولا اساتید در اول و آخر کلاس نکات مهمی را بیان می کنند که متاسفانه در این زمان ها اکثر دانش آموزان به درس گوش نمی کنند.

در کلاس یادداشت برداری کنید. از خلاصه های خود فهرستی تهیه کنید تا بعد هنگام مرور دچار مشکل نشوید. در برگه های یادداشت برداری خود فضای خالی برای نکته های بعد سوال یا موارد مهم دیگر بگذارید. می توانید در یک طرف برگه یادداشت خود را و در طرف دیگر نکات و سوالات را یادداشت کنید.

وقتی طرح یا نموداری را از روی تخته روی برگه خود می آورید، دقیق بودن آن، از زیبایی آن مهم تر است. سعی کنید فقط کپی نکنید و علاوه بر توضیحات و نوشته های دبیر توضیحاتی که داده است را نیز در جدول و نمودار خود بنویسید.

اگرهنگام یادداشت برداری جا ماندید فضایی برای آن خالی بگذارید تا بعد در فرصت کافی آن را پر کنید.

از پرسیدن سوال خجالت نکشید. بسیاری از دبیران به سوال پرسیدن دانش آموزان برای باز کردن موضوع و پیش بردن مطلب نیاز دارند، بنابراین از آن استقبال هم می کنند.

روش مطالعه درس فیزیک بعد از کلاس

در اولین فرصتی که یافتید یادداشت های خود را مرور و اصلاح کنید. نیازی به پاک نویسی و یا دوباره نویسی نیست. نکات مهم را بیابید و بین مطالب یادداشت شده ارتباط برقرار کنید. این زمان خوبی است برای این که جزوه های خود را به هم مرتبط و با هم یکی کنید تا در آخر ترم تنها یک جزوه مرتب برای خواندن داشته باشید.

در حین مرتب کردن جزوه هایتان ممکن است سوالاتی به ذهنتان برسد. با دوستان خود مشورت کنید و آن را پاسخ دهید، یا در کلاس درس از معلم خود بپرسید.

روش مطالعه کتاب فیزیک

در مطالعه فیزیک، مطالعه متن درس و حل مسئله یک چرخه است. سوال ها شما را به سمت پاسخ هدایت می کنند و همان پاسخ ها سوال های بیشتری را در ذهنتان ایجاد می کنند. بیشتر مواقع یک فصل کامل به یک موضوع پایه ای کوچک اختصاص داده می شود. باید در نوشته های کتاب درسی به دنبال همین قوانین و موضوعات اساسی بگردید. این قوانین به دیدگاه فیزیکدانان در خصوص طبیعت جهت می دهند.

چند پیشنهاد برای مطالعه بهتر درس فیزیک

1- مباحث اصلی و یادداشت هایی را که در محله پیش خوانی تهیه کردید را مرور کنید. به نکاتی که در کلاس درس در مورد آن ها صحبت شد فکر کنید و سوالاتی را که یادداشت کرده بودید به یاد بیاورید.

2- تکالیفی که دارید را حل کنید. اگر هنوز تکلیفی به شما داده نشده است خودتان مسائلی را انتخاب کنید و روی آن کار کنید. سعی کنید سوالاتی را در مورد فصلی از فیزیک که مطالعه کردید در ذهن خود ایجاد کنید.

3- به صورت فعال مطالعه کنید و همیشه سعی کنید در ذهنتان در مورد بخش های مختلف سوال داشته باشید. فیزیک را باید پیوسته بخوانید تا نکات خوانده شده و مسائل از ذهنتان نرود. در حین مطالعه فیزیک همیشه کاغذ و خودکاری در دست داشته باشید و نکات و سوالات خود را یادداشت کنید. اگر حس کردید که مطالعه ای که انجام می دهید مفید و فعال نیست برگردید و مجدد مطالب را دنبال کنید. سعی کنید مطالب خوانده شده را یاد بگیرید نه این که فقط درس را تمام کنید.

4- سعی کنید به صورت دوره ای مطالعه خود را متوقف کنید و مسائلی را که مطالعه کرده اید به یاد بیاورید. گاهی برای یادگیری بهتر با صدای بلند بخوانید نکات مهم را تکرار کنید و یک سری نکات را در حاشیه دفتر و جزوه برای خود یادداشت کنید.

5- هنگام مطالعه به فرمول، ایده و قسمت هایی از معادلات می رسید که در حل مسائل به شما کمک می کند. بعد از خواندن این قسمت به سراغ مسائل بروید تا با کمک فرمول هایی که تازه خوانددید آن ها را حل کنید. این کار به شما در درک بهتر مسئله کمک می کند. این هم بستگی بین مطالعه و حل مسئله بخشی از روند “سوال/ جواب/ سوال” است. با صرفا مطالعه و خواندن متن نمی توانید به خوبی درسی مانند فیزیک را یاد بگیرید. مطالعه “منفعلانه” یعنی این که تنها متن درس را مطالعه کنید ولی یادگیری “فعال” یعنی این که بعد از مطالعه هر فصل سوالات مربوط به آن را نیز حل کنید. این گونه به خوبی با کاربرد فرمول آشنا می شوید و موضوعی را که مطالعه کرده اید درک می کنید.

چگونه مسائل فیزیک را حل کنیم؟

برخی از دانش آموزان در حل مسائل فیزیک ضعیف هستند. شما نیز ممکن است جزو این دسته از دانش آموزان باشید. موارد زیر به شما کمک می کند تا مشکلاتتان را در حل مسائل فیزیک رفع کرده و بتوانید به صورت حرفه ای به حل آن ها بپردازید.

ابتدا باید به چند سوال پاسخ دهید:

1- مسئله در مورد چیست؟

2- چه چیزی را باید پیدا کنیم؟

3- از چه اطلاعاتی باید استفاده کنیم؟ چه قوانینی به من کمک می کند؟

4- چه اطلاعاتی در خصوص مسئله داریم؟

5- چگونه می توانیم از اطلاعات داده شده برای حل مسئله استفاده کنیم؟

6- آیا راه حل منطقی است؟

تصور کنید که در مسئله پیش رو شما در مورد پرتاب توپ تنیس صحبت شده است. اگر به خوبی مطالعه کرده باشید می توانید تشحیص دهید که این سوال در خصوص انرژی یا قانون دوم نیوتون است. در حالی که ممکن است یک فرد مبتدی فکر کند این سوال در مورد ورزش تنیس است.

فردی که اطلاعات کافی ندارد به صورت سطحی به سوال نگاه می کند اما شما به صورت عمیق. به عنوان کسی که در حل مسائل حرفه ای است، با آن سرگرم می شوید و قبل از حل آن، برای خود نمودار و شکل کشیده و بعد اعداد را در فرمول جای گذاری می کنید. اما فردی که مبتدی است سعی می کند سریع اعداد را جای گذاری کند. به این ترتیب فردی که مبتدی است دچار اشتباهات زیادی می شود.

برای حل مسائل فیزیک مراحل زیر را انجام دهید:

1- ابتدا صورت مسئله را بخوانید. اصطلاحاتی را که در آن نمی دانید پیدا کنید. متوجه شوید که مسئله در مورد چه موضوعی است. برای این که مطمئن شوید که مسئله را به خوبی متوجه شده اید ابتدا آن را یک بار برای خود و یا دوستانتان توضیح دهید.

2- برای این که راحت تر بتوانید مسئله را حل کنید یک تصویر یا نمودار برای آن بکشید. یک تصویر ساده نیز کفایت می کند اما اگر خواستید که طرح خوبی بکشید، موارد زیر را رعایت کنید:

  • عنوانی انتخاب کنید که مسئله را توضیح دهد یا مجهول آن را مشخص کند.
  • متغیرها و پارامترهای آن را مشخص کنید و در جای خود بنویسید.
  • تمام پارامترهای مجهولی را که برای رسیدن به پاسخ نیاز دارید را مشخص کنید.
  • واحد اندازه گیری همه پارامتر ها را مشخص کرده و بنویسید. اگر طرحتان نمودار است واحد و مقیاس را فراموش نکنید.
  • همه اطلاعاتی که مسئله داده است را یادداشت کنید. مانند میزان شتاب جاذبه، نادیده گرفتن مقاومت هوا یا اصطکاک و…

3- مشخص کنید که برای یافتن جواب به چه فرمولی نیاز دارید. معمولا طرحی که از روی سوال کشیده اید به شما پاسخ درست را می دهد. گاهی برای پیدا کردن فرمول درست به جزوه و کتابتان نگاهی بیاندازید. برخی مواقع داده هایی که در مسئله آمده است شما را مستقیما به پاسخ نمی رساند و باید مقادیر واسطه را ابتدا حساب کنید.

4- تصویر دیگری بکشید که با آن بتوانید ارتباط بین داده ها را مشخص تر کنید. طرح دوم شما ممکن است یک نمودار هندسی یا خطی، گراف و یا تصویری از یک موقعیت فیزیکی باشد.

5- فردی که در حل مسئله حرفه ای باشد نیز از روش پیوسته برای حل مسائل فیزیک استفاده می کند. در این روش با استفاده از داده های مسئله پیش می روید، ابتدا مقدار حد وسط را می یابید و بعد در آخر به پاسخ می رسید. یکی از مشکلات این روش این است که به دلیل زیاد بودن تعداد محاسبات امکان اشتباه بالا می ورد، بنابراین هنگام حل چنین مسائلی باید دقت خود را بالا ببرید. اما مزیتی هم که دارد این است که می توانید در هر مرحله میزان پیشرفتی که در روند حل مسئله داشتید را ببینید. این روش مستقیم است و در صورت بروز اشتباه می توانید متوجه آن شوید و مشکل را حل کنید.

6- به میزانی که در حل مسائل پیشرفت کنید بیشتر تمایل به حل مسئله با استفاده از روش “صوری” یا “رسمی” دارید. در این روش تا جایی که می توانید محاسبات را انجام می دهید ولی اعداد را در فرمول جایگذاری نمی کنید. این روش در حل مسائلی که طولانی و پیچیده هستند به شما کمک می کند تا بتوانید آن ها را ساده تر کنید. ابتدا که به یادگیری حل مسئله در فیزیک می پردازید با جای گذاری اعداد در فرمول به پاسخ می رسید اما بعد که در این زمینه حرفه ای تر شدید می توانید از روش های رسمی تری این کار را انجام دهید. برخی از روش مخلوطی استفاده می کنند یعنی در برخی جاها از فرمول استفاده می کنند و در برخی موارد نیز نمادها را در فرمول قرار می دهند.( برای مثال از g برای نشان دادن شتاب جاذبه زمین استفاده می کنند.)

7- از راه حلی که برای حل مسئله استفاده کردید انتقاد کنید. از خود بپرسید که “آیا راه حل و روشی که برای حل مسئله انتخاب کردید منطقی است؟” راه حل خود را با هر مثالی که در دست دارید و یا مثال هایی که قبلا حل کرده اید امتحان کنید. معمولا با یک محاسبه تقریبی می توانید میزان درستی جواب خود را بسجنید. خیلی اوقات اشتباه محاسباتی شما را به پاسخی کاملا اشتباه می رساند. واحد های اندازه گیری را در نظر بگیرید تا مطمئن باشید پاسختان درست است. دقت روی این مسائل به درک شما نسبت به درستی مسئله و کاهش اشتباهات کمک می کند.

8- در زمان امتحان ممکن است زمان محدودی برای پاسخگویی به سوالات و حل مسائل داشته باشید. بنابراین هر گاه در خانه مسئله ای را حل کردید مجدد به سراغ آن بروید و در زمان محدودی آن را حل کنید تا به این ترتیب اعتماد بنفستان بالا برود.

وقتی مسئله ای را حل کردید پاسختان را مرور کنید. شما باید بتوانید بدون نگاه به جزوه و کتاب پاسختان به مسئله را درک کنید. اگر هنگام مرور پاسخ نتوانستید بخشی را درک کنید، به این معنی است که یا یکی از مراحل منطقی را که برای پیش بردن مسئله لازم بوده حذف کرده اید و یا این که به اندازه کافی راه حل خود را توضیح نداده اید.

برای حل دقیق مسائل در خانه و یادگیری به زمان زیادی نیاز دارید. درست است که حل مسائل و خلاصه نویسی از تمام نکات و فرمول ها زمان بر است اما این کار باعث می شود تا به خوبی مسائل را یاد بگیرید. این یادداشت ها برای مرور قبل از امتحان خیلی مفید هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *