بهترین روش های یادگیری

بهترین روش های یادگیری

بهترین روش های یادگیری

چگونه هر آن چه می خواهیم یاد بگیریم؟

اگر شما نیز در یادگیری دروس خود دچار مشکل هستید و نمی توانید مطالب خوانده شده را آن گونه که باید به خاطر بسپارید، به شما توصیه می کنیم که ادامه این مطلب را دنبال کنید.

شیوه یادگیری خود را بشناسید

برای این که بتوانید یادگیری موثری داشته باشید باید بدانید که به چه شیوه ای مطالب را به خوبی یاد می گیرید. به طور کلی سه روش یا شیوه برای یادگیری مطالب وجود دارد و افراد مختلف به یکی از این جایگاه ها تعلق دارند.

حتی اگر متوجه شدید که شما در چند گروه از یادگیری جای می گیرید، سعی کنید که همه شیوه ها را به خوبی یاد بگیرید تا متوجه شوید که کدام قسمت های یادگیری بیشتر برایتان سودمند است و می توانید کدام قسمت را نادیده بگیرید.

و اما انواع روش های یادگیری :

 • یادگیری دیداری

این افراد بیشتر از طریق مشاهده کردن می آموزند. چنین افرادی اکثرا تمایل دارند که در ردیف اول از کلاس بنشینند، مرتب و منظم هستند و هم چنین هنگام به خاطر سپردن و تجسم کردن چیزها، چشم های خود را می بندند. تصاویر، ویدئوها و رنگ ها به یادگیری آن ها کمک می کند و این افراد ترجیح می دهند موارد را ببینند.

 • یادگیری شنیداری

افرادی که این گونه می آموزند با شنیدن و گوش دادن بهتر می توانند مطالب را به خاطر بسپارند. این افراد سعی می کنند در کلاس درس جایی را انتخاب کنند تا بهتر بتوانند بشنوند. دیدن برای آن ها اهمیت چندانی ندارد. با صدای بلند درس می خوانند تا بهتر مطالب را یاد بگیرند. چنین افرادی بیشتر از آن که بنویسند حرف می زنند و از صحبت با دیگران در مورد آن چه آموخته اند لذت می برند.

 • یادگیری جنبشی و لمسی

چنین افرادی سبک یادگیری آن ها حرکتی است. یعنی این که با لمس اشیا و انجام کارهای عملی مطالب را یاد می گیرند. این افراد در حین یادگیری وقفه زیادی برای استراحت به خود می دهند. در هنگام صحبت کردن از حرکات دست و بدن زیاد استفاده می کنند. این افراد از انجام کارهای عملی مانند آشپزی، مهندسی، ساختن وسایل و … لذت می برند.

کدام یک از روش های یادگیری که در بالا توضیح داده شد در مورد شما صادق است؟

 • تفاوت ها را درک کنید

هر کسی برای یادگیری مفاهیمی که به او آموزش داده می شود روش مخصوص به خود را دارد. اگر از فردی که سبک یادگیری اون دیداری است، بخواهید مطلبی را تنها با شنیدن بیاموزد احتمالا موفق نخواهد بود. یا اگر از فردی که سبک یادگیری او حرکتی است بخواهیم که با دیدن مطلبی را بیاموزد نمی تواند موفق عمل کند. دلیل این موضوع این نیست که این افراد از هوش کمتری برخوردارند بلکه شیوه یادگیری آن ها با هم متفاوت است.

یادگیری دیداری

 • اگر شما در این گروه قرار دارید بهتر است از تمرینات و وسائل کمک آموزشی بصری (دیداری) استفاده کنید

بعد از این که متوجه شدید که شما جزو کسانی هستید که با مشاهده کردن بهتر و کامل تر مطالب را می آموزید سعی کنید مطالبی را که می شنوید به نوشتار تبدیل کنید.

اگر دبیر شما فیلمی آموزشی را پخش کرد و یا نکاتی را در کلاس گفت آن ها را در روی کاغذ بیاورید و سعی کنید با ادبیات خود آن را به خاطر بسپارید.

اگر دبیر شما در هنگام تدریس از اسلاید استفاده کرد به آن ها دقت کنید. احتمالا گفته های استاد را فراموش می کنید اما اسلاید و تصاویری را که مشاهده کرده اید از یاد نخواهید برد.

 • از نمودار ها، مدل ها و تصاویر استفاده کنید

یکی از روش های یادگیری، که به افرادی که یادگیری بصری دارند کمک زیادی می کند، این است که اطلاعات را به نمودار و شکل تبدیل کنند. این کار با این که زمان بر است اما نتایج خوبی را برای این افراد به دنبال دارد.

برای مثال استاد شما در درس زبان انگلیسی می گوید که سهم زبان های مختلف در انگلیسی به این صورت است، فرانسوی 30 درصد، لاتین 30 درصد، آلمانی 25 درصد و زبان های دیگر 15 درصد. شما می توانید همین نکات را وارد نمودار کرده و با رنگ و طرح بندی دلخواه خود آن را کشیده و به ذهن بسپارید.

سعی کنید مطالبی را که می خوانید و جنبه حفظی دارد، به صورت اسم در آورده تا در ذهنتان بهتر جای بگیرد. آن را مانند یک رمز یا فرمول در بیاورید، جایی یادداشت کنید و تکرار کنید.

 • یادداشت برداری کنید

همه معلم ها در حین تدریس می گویند که چیزی ننویسید و بعد از پایان تدریس وقت برای یادداشت برداری به شما می دهد. حرف دبیر و معلم محترم است اما دانش آموزی که یادگیری او شنیداری نیست چطور می تواند بدون یادداشت برداری مطلب را بیاموزد؟

اگر دبیر شما خیلی سریع درس می دهد و نمی توانید همزمان با او مطالب را یادداشت کنید از او بخواهید که جزوه ای در اختیار شما قرار دهد. قطعا از این کار استقبال خواهد شد.

یادگیری شنیداری

 • صحبت های معلم خود را در حین تدریس ضبط کنید

خوشبختانه انجام این کار امروزه زحمتی ندارد و شما می توانید تنها با همراه داشتن یه گوشی همراه این کار را انجام دهید.

برخی از اساتید با ضبط صدا در کلاس درس مشکل دارند و حتی ممکن است که با این کار، شما را تهدید به گرفتن تلفن همراه یا وسیله ضبط کنند، اما اگر به معلم خود توضیح دهید که این روش بهترین شیوه یادگیری برای شما است حتما دلشان نرم شده و با شما کنار می آیند.

 • سوال بپرسید

وقتی که معلمتان در کلاس درس مشغول تدریس است سعی کنید شما نیز در فرآیند تدریس مشارکت کنید. در حین تدریس با سوال کردن و درگیر موضوع شدن می توانید وارد بحث شوید و درس را بهتر یاد بگیرید.

اگر در جمع احساس خجالت می کنید، بعد از کلاس و خصوصی سوال خود را با دبیرتان مطرح کنید. قطعا دبیر شما از وقتی که برای سوال کردن و یادگیری اختصاص می دهید خوشش می آید و برای آن ارزش قائل است.

 • به گروه های کوچک بپیوندید

در گروه های کوچک شرکت کنید و در مورد موضوعات مختلف درسی بحث کنید. در این گروه ها موضوعات مختلف به چالش کشیده می شوند و هیچ نکته ای دور از چشم نمی ماند.

اگر اساتید شما به کار گروهی اعتقادی ندارند سعی کنید به گروه هایی بپیوندید که بتوانید در بحث های آن ها شرکت کنید. همیشه گروه هایی هستند که در آن ها دانش آموزان به دنبال ارتقای سطح نمرات خود هستند. در این گروه ها می توانید ضمن رفع مشکلات خود دانسته های خود را با دوستان جدیدی که یافتید به اشتراک گذاشته و مطالب جدیدی نیز از آن ها بیاموزید.

اگر پیوستن به چنین گروه هایی مشکل شما را رفع نکرد یا نتوانستید عضو چنین گروهی شوید می توانید مباحثی را که آموخته اید برای کسی توضیح دهید. مانند دوستی نزدیک و یا حتی خواهر و برادر و یا مادرتان که در منزل هستند. می توانید برای ایشان توضیح داده و رفع اشکال کنید.

یادگیری جنبشی و لمسی

 • مفاهیم را نمایش بدهید

از دست های خود استفاده کنید. مهم نیست در خانه باشید یا مدرسه. در هر حال سعی کنید تا در یادگیری مشارکت داشته باشید.

سعی کنید رد آزمایش های فیزیک و شیمی و هم چنین در زیست شناسی مانند تشریح چشم گاو مشارکت کنید.

 • زیر مطالب مهم خط بکشید و آن را برجسته کنید

اگر بعد از مدتی متوجه شدید که یاداشت برداری برای شما مفید نیست، از خط کشیدن زیر نکات مهم با خودکار رنگی و ماژیک استفاده کنید.

سعی کنید از رنگ های مختلفی از ماژیک استفاده کنید تا از این طریق بهتر مطالب را به خاطر بسپارید.

 • در یادگیری مشارکت کنید

به یک گروه علمی بپیوندید تا بعد از تایم مدرسه در آن فعالیت کنید. خود و یادگیری خود را محدود به کلاس درس نکنید. برای مثال برای یادگیری با کامپیوتر باید تا جایی که امکان دارد خودتان با آن سرو کله بزنید.

توصیه هایی برای همه

 • یکی بودن کلاس درس و محل برگزاری آزمون

شاید تاکنون به این موضوع توجه نکرده باشید، اما آزمون دادن در همان محلی که درس را فراگرفته اید نتایج بهتری به دست می دهد. به این عملکرد حافظه، حافظه تحت چارچوب گفته می شود. بنابر پژوهشی که در دانشگاه آیووا انجام شده است مشخص شده است که مکانی که در آن یادگیری انجام شده در به خاطر سپردن و هم چنین یادگیری افراد خیلی مهم است. برای مثال دانش آموزانی که در شرایط سر و صدا مطالب درسی را یاد گرفته اند در همین شرایط نیز می توانند به خوبی به سوالات آزمون پاسخ دهند. هم چنین اگر در شرایط سکوت درس بخوانند در همین شرایط نیز عملکرد بهتری در پاسخ به سوالات خواهند داشت. بنابراین اگر در مکان یکسانی تدریس و آزمون صورت بگیرد نتیجه بهتری خواهد داشت.

 • ثبات در حالت روحی و روانی

حالت روحی شما نیز در یادگیری موثر است. برای مثال اگر شما در حالتی که روحیه خوب و شادابی دارید مطلبی را بیاموزید و بعد در همان حال بمانید و با همان روحیه نیز به سوال پاسخ دهید نتیجه بهتری خواهید گرفت. این حالت تنها در زمان نشاط و شادابی نیست. اضطراب نیز به همین صورت است.

بنابر مطالعه ای که اخیرا در دانشگاه بوناونچر (Bonaventure) صورت گرفت، حالت های روحی و روانی مشابه، توانایی یادآوری مطالب را افزایش می دهد و عدم تطابق حالات روحی احتمال شکل گیری خاطرات اشتباه را بیشتر می کند.

تصور کنید که در حالت اضطراب مطلبی را آموخته اید، صرف نظر از این که این حالت چه تاثیر بدی در یادگیری شما دارد، اگر در آینده در همان حالت در صدد پاسخ گویی به سوالات باشید ذهن شما راحت تر می تواند به سوالات پاسخ داده و مطالب را به یاد بیاورد.

 • داشتن صبر و تحمل در یادگیری

همه ما در یادگیری برخی مسائل بهتر عمل می کنیم و یادگیری ما در همه زمینه ها یکسان نیست. باید صبور باشید و برای یادگیری حوصله و پشتکار به خرج دهید.

اگر در زمینه ای سوالی دارید بپرسید. خجالت نکشید. برخی دانش آموزان از این که سوال خود را مطرح کنند خجالت می کشند. در صورتی که معلم شما از این حرکت شما خیلی خوشش می آید و این را جزو نکات مثبت شما می داند.

 • پیگیری علایق و سلیقه ها

علایق خود را دنبال کنید. وقتی فردی به چیزی علاقه دارد بهتر آن را می آموزد و موفق تر خواهد بود. دست یابی به موفقیت انرژی و اعتماد به نفس شما را بیشتر می کند و زندگی زیباتری را برایتان فراهم می کند.

سعی کنید در یادگیری مواردی که دوست ندارید از علایق خودتان استفاده کنید و به این طریق یادگیری را برای خود شیرین تر کنید. مثلا اگر قرار است برای درس زبان ارائه ای داشته باشید می توانید با در نظر گرفتن علاقه خود به نوشته های شکسپیر، قسمتی از نمایشنامه او را انتخاب کنید تا به این طریق هم از کار خود لذت ببرید و هم درس خود را مطالعه کنید.

 • کسب آگاهی و اطلاعات عمومی

برای این که بهتر یاد بگیرید سعی کنید از تمام ظرفیت های خود استفاده کنید. مطالعه مطالب متفرقه باعث می شود تا همیشه ذهن شما آماده برای یادگیری مطالب جدید باشد.

 • استفاده از امکانات جدید برای یادگیری

امروزه امکانات مختلفی برای یادگیری بهتر در اطرافتان وجود دارد و اگر معلم خوبی در اختیار ندارید و یا این که در اطراف محل زندگیتان کلاس و یا آموزشگاهی که مفید باشد وجود ندارد، می توانید از طریق اینترنت در کلاس های مجازی آنلاین شرکت کنید.

 • نهادینه کردن دانش در یادگیری

در مطالعه خود وقفه ایجاد کنید. این کار کمک می کند تا مطالب را بهتر یاد گرفته و درک کنید. این استراحت و وقفه دادن به ذهن (یعنی ناخود آگاه) و جسم (حافظه عضلانی شما) فرصت یادگیری مطالب جدید را به شما می دهد.

برای این که مهارتی جدید در یادگیری را بیاموزید، ابتدا به دقت موضوع مورد مطالعه را یاد بگیرید، بعد از آن وقفه ای به خود داده و سپس مجددا موضوع مورد نظر را با دقت یاد بگیرید. بعد از مدتی خواهید دید که به این طریق چطور می توانید مطالب را بهتر در ذهن خود تثبیت کنید.

از آن جایی که یادگیری برخی مهارت ها مانند، برنامه نویسی، هنرهای رزمی، فیلمسازی و … به سال ها تلاش نیاز دارند برای یادگیری آن ها باید وقفه های کوتاه مدت و بلند مدت را با هم به کار ببرید. برای مثال برای یادگیری هنرهای رزمی، بعد از 2-3 روز کلاس رفتن و آموزش دیدن استراحت کنید و بعد از آن مجدد بعد از چند روز یادگیری را شروع کنید.

سعی کنید در ایجاد وقفه میان یادگیری خود متعادل رفتار کنید. وقفه هایی که ایجاد می کنید نباید خیلی کوتاه و یا خیلی بلند باشند. وقفه های خیلی کوتاه تطابق جسم و ذهن را برای یادگیری به هم می زنند و وقفه های بلند باعث به فراموشی سپردن مهارت های تازه می شوند. بنابراین اعتدال را فراموش نکنید.

مواردی که در خصوص یادگیری عنوان شد تنها پیشنهاد هستند. یادگیری هر کس متفاوت است و باید با توجه به توانایی و روش هایی که برای شما در یادگیری موثر است اقدام به تمرین کنید. یادگیری، شخصیت میزان پذیرش موارد مختلف و … در افراد مختلف متفاوت است. بنابراین خود را با دیگری مقایسه نکنید و توانایی خود را در یادگیری همان گونه که هست بپذیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *