به برنامه آزمون نمی رسم، چیکار کنم؟

به برنامه آزمون نمی رسم، چیکار کنم؟

به برنامه آزمون نمی رسم، چیکار کنم؟

به برنامه آزمون نمی رسم و ازش عقب می مونم !

“هر کاری می کنم بازم به برنامه آزمون نمی رسم و ازش عقب می مونم.” این جمله را خیلی از کنکوری ها می شنویم. شاید شما نیز جزء همین دسته از داوطلبین باشید که با هر روشی که عمل می کنید نمی توانید خود را به برنامه آزمون برسانید. این اتفاق معمولا برای آن دسته از داوطلبینی می افتد که مدرسه می روند و یا این که خیلی خود را با انواع کلاس های کنکوری درگیر کرده اند. شاید هم فارغ التحصیل باشید و با خواندن روزانه 10 ساعت، باز هم نتوانید به برنامه آزمون برسید. این موضوع دلایل متعددی دارد.

اکثر دانش آموزان چنین تجربه ای دارند. نمی دانید باید چه کار کنید. مقدار زیادی از درس های نیمه تمام و نخوانده در مقابلتان قرار دارد، کارهای عقب افتاده زیادی نیز دارید و این جریان باعث کلافه گی شما می شود تا جایی که حتی قدم از قدم برنداشته و دچار گیجی و سردرگمی می شوید.

اما راه حل این موضوع چیست ؟

1- از زمان های مرده خود استفاده کنید

اگر به ساعاتی که در طول شبانه روز سپری می کنیم دقت کنیم می بینیم که زمان های زیادی را بدون این که به خوبی از فرصت و زمان خود استفاده کنیم طی می شود. قطعا برای شما نیز اتفاق افتاده است. زمان های طی شده در مسیر رفت و آمد از مدرسه، زنگ های تفریح، انتظار در مطب پزشک و یا زمانی که مهمان می آید از جمله زمان هایی است که فرصت زیادی را هدر می دهید.

ابزار یادگیری در زمان های مرده شما می تواند وسایل کوچک یادگیری باشد. یکی از آن ها این است که در زمان خواندن دروس برگه های کوچک خلاصه نویسی تهیه کنید که در چنین مواقعی بتوانید از آن ها استفاده کنید.

از فلش کارت استفاده کنید. حتی می توانید از فلش کارت های آماده در مواقع ضروری استفاده کنید. به این طریق می توانید از زمان هایی که به ظاهر هیچ استفاده ای از آن ها نمی کردید نهایت بهره را ببرید. در این زمان ها می توانید مطالبی را که خوانده اید مرور کنید و لحظات کسالت بار انتظار نیز جای خود را به نشاط و شادابی درس خواندن می دهد.

2- پیشنهاد می شود زمان های مرده خود را با انجام کارهای زیر مفید کنید

دروس عمومی در این زمان ها جایگاه ویژه ای دارد زیرا دروس حفظی را هر جایی می توان مطالعه کرد. با این کار می توانید زمان مفیدی را برای دروس اختصاصی کنار بگذارید. دروس عمومی مانند: تاریخ ادبیات، لغات انتهای کتاب درسی ادبیات، لغات زبان انگلیسی و عربی، آیات دین و زندگی و قواعد درس عربی.

در مورد دروس اختصاصی نیز می توانید جدول تناوبی را در برنامه خود قرار دهید. خلاصه هایی از فیزیک و فرمول های آن و هم چنین خلاصه هایی از درس زیست شناسی که شامل نکات مفهومی و ترکیبی است. در مورد درس شیمی نیز موارد حفظی آن مانند اکتشافات و نام دانشمندان را مطالعه کنید.

3- گاهی برخی موارد آزمون را کنار بگذارید

اگر زمانی که در اختیار دارید با توجه به حجم درسی که مقابلتان است کافی نیست، چاره ای جز این که برخی موارد آزمون را حذف کنید ندارید.

اگر مشاهده می کنید که به برخی سر فصل های آزمون نمی رسید، مشکلی نیست. سعی کنید کمیت را فدای کیفیت نکنید. هفتاد درصد حجم مطالعاتی را در نظر بگیرید و همان مقدار را سعی کنید به خوبی مطالعه کنید. زیرا شما در مواردی مانند ایستگاه های جبرانی، زمانی برای جبران بخش های از دست داده دارید. بنابراین سعی کنید در این زمان از سال تنها به کیفیت دروس خود فکر کنید.

این نکته را هم باید یاد آور شد که شما در آزمون های آزمایشی احتمال این که وقت کم بیاورید زیاد است. بنابراین به گونه ای مطالعه کنید که همان مقداری که جواب می دهید صحیح باشد.

4- درگیر منابع متعدد و پر حجم نشوید

تعدد منابع بجز این که از ادامه خواندن دلسرد شوید نتیجه ای ندارد. بهتر است خود را درگیر منابع متعدد و پر حجم نکنید. اطمینان داشته باشید نه تنها شما بلکه قوی ترین دانش آموزان کنکوری نیز وقت این که تمام منابعی که در اختیار دارند را تا روز کنکور مطالعه کنند ندارند. منابعی را که از آن ها کمتر استفاده می کنید و هم چنین منابع پر حجم را از کنار گذاشته و روی یک یا دو منبع جامع و کامل تمرکز کنید.

5- وسواس مطالعاتی و کند خوانی

“من تا وقتی این صفحه رو کامل یاد نگیرم نمی رم سراغ صفحه بعد”. شاید شما نیز جزو داوطلبینی باشید که یک پاراگراف را 4 یا 5 بار می خوانید و وقتی که کامل یقین کردید که موضوع را یادگرفته اید سراغ باقی متن می روید.

برای اینکه وسواس مطالعاتی خود را از بین ببرید موارد زیر را اجرا کنید.

قبل از شروع هر مبحث زمان لازم برای آن را هم تعیین کنید. برای مثال با خود عهد کنید که 13 صفحه از کتاب شیمی سال دوم را در 1 ساعت بخوانید. اگر بعد از یک ساعت توانستید 6 صفحه از آن را مطالعه کنید باید به خود یادآور شوید که برای 7 صفحه بعدی نیم ساعت دیگر فرصت دارید.

اگر تصور شما این است که در دور اول مطالعه باید تمام چیزی را که خوانده اید به طور کامل یا بگیرید باید به شما یاد آور شویم که این ذهنیت تا حدی اشتباه است. زیرا اگر بخواهید در همان بار اول که مطلب را می خوانید تمام آن را یاد بگیرید هم دچار وسواس مطالعاتی می شوید و هم حجم کمی از درس زمان زیادی را از شما خواهد گرفت. بنابراین سعی کنید که یک موضوع را در طی یک هفته و یا دو هفته تا دوبار مرور کنید. این روش در درسی مانند زیست شناسی خیلی کمک کننده است. بعد از پایان هر مبحث 10 الی 20 تست را از آن بزنید.

وای از این دی وی دی ها !

امکان دارد شما نیز دی وی دی های آموزشی را تهیه کرده باشید و در فاصله بین هر آزمون آن ها را تماشا کنید. مشکل اساسی که در این دی وی دی ها وجود دارد این است که خیلی وقت گیر هستن و روند آموزشی آن ها به کندی صورت می گیرد و باعث می شود که از برنامه آزمون خود عقب بیوفتید.

بهترین راه این است که در حین تماشای ویدیوهای آموزشی مدام آن را عقب نزنید تا دوباره تماشا کنید. تصور کنید که در کلاس درس هستید و مباحث تنها یک بار توضیح داده خواهند شد و تمام تمرکز خود را روی صحبت های استاد بگذرید.

پیشنهاد ما به شما این است با استفاده از جزوه و کتاب های آموزشی مطالب را بخوانید و یاد بگیرید و اگر در موضوعی و مبحثی دچار مشکل شدید از دی وی دی های آموزشی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *