تاثیرات اضطراب در زمان امتحانات

تاثیرات اضطراب در زمان امتحانات

تاثیرات اضطراب در زمان امتحانات

 پدر و مادر در ایجاد اضطراب و رفع آن چه نقشی دارند؟

دی ماه ایام امتحانات است و استرس و اضطراب ناشی از امتحانات سرمای روزهای دی ماه را بیشتر می کند. همه ما قبل از هر آزمونی دچار استرس و اضطراب می شویم. داشتن مقداری نگرانی لازم است و طبیعی، اما اگر این میزان از حد معمولی فراتر رود باعث مشکل خواهد شد.

اضطراب کلمه ای است که اکثر مواقع از زبان افراد شنیده می شود بدون این که حتی به درستی معنی آن را بدانند. اما باید توجه داشت که استفاده زیاد از این کلمه حتی استفاده بی دلیل نیز خطرناک است و خود ایجاد اضطراب می کند. اضطراب ناشی از امتحان یکی از معروف ترین اضطراب ها است.

اضطراب چیست؟

اضطراب، یک حالت رنج آور است که حالات بیرونی یا درونی در به وجود آوردن آن نقش دارند. اضطراب می تواند هم موثر باشد و هم اثر منفی داشته باشد. به این صورت که هم می توان به آن به عنوان یک عامل انگیزشی و هم به عنوان عاملی در کم کردن توانایی و آگاهی فرد نگاه کرد.

این موضوع که دانش آموزی در جلسه امتحان نتواند از آن چه که آموخته استفاده کند و پاسخ سوالات را بدهد و با فردی که نمی تواند در آزمون رانندگی به اندازه ای که توانایی دارد در آزمون عملی موفق باشد، به دلیل اضطراب است. اضطراب اگر حل نشود می تواند به نگرانی های شدید، وحشت، دلهره، سردرد، افت تحصیلی و … منجر شود.

کنترل اضطراب در ایام امتحانات

برای این که بتوانید اضطراب خود را کنترل کنید نیاز به یک سری مهارت دارید که گاهی یک ماه، گاهی چند هفته و گاهی چند روز و حتی در جلسه امتحان نیز می تواند کاربرد داشته و اثر گذار باشد.

آموختن و تمرین مراحل زیر می تواند در کنترل اضطراب قبل از رسیدن به روز امتحان کمک کند:

  • به کمک فرزندتان بروید

اگر متوجه شدید که زمان کافی برای مطالعه کامل کتاب وجود ندارد و فرزند شما به همین علت دچار اضطراب شده است، بخش های مهم کتاب را جدا کرده و در یادگیری آن به فرزند خود کمک کنید. در این مواقع اطلاع داشتن از بارم بندی فصل ها کمک کننده است. وقتی از فرزند خود بخواهید در شرایطی که ممکن نیست، همه مطالب را خوانده و تمام سوالات را پاسخ دهد و هیچ سوالی بی پاسخ نماند بعد از مدت کوتاهی هم شما و هم فرزندتان ناامید شده و تصور می کنید دیگر هیچ راهی باقی نمانده است.

  • بهتر است برای پیشرفت فرزندتان این نکته را بدانید که شیوه یادگیری فرزند شما چیست

بهتر است نوع حافظه فرزند خود را بشناسید. اگر فرزند شما حافظه کوتاه مدت قوی دارد خلاصه نویسی کمک زیادی به یادگیری او می کند. کسانی که تصاویر را به خوبی به یاد می آورند استفاده از جدول و نمودار در یادگیری بهتر کمک می کند. کسانی که شعر و موسیقی و یا کلام موزون را به خوبی به یاد می سپارند، یعنی حافظه شنیداری قوی دارند، توضیح متن برای دیگران یا اشیا و یا گوش دادن به صدای ضبط شده در مواقعی که تایم کمی دارند کمک کننده است. هم چنین طرح تست و سوال از مطالب کتاب درسی، رمز گذاری، در یادگیری فرزند شما موثر است.

  • به فرزند خود یاد دهید که در ظاهر خود را شبیه افراد موفق نشان دهد

حتما دیده اید که افرادی که آرامش دارند و در جلسه اضطراب ندارند، در زمان آزمون چطور می نشینند، چطور مداد و خودکار به دست می گیرند، چطور لباس می پوشند و چطور نگاه می کنند.

طبیعی است که انجام این رفتارها در تقویت اعتماد به نفس و کم کردن اضطراب فرزند شما کمک کننده است.

  • امتحان را فرصتی برای پیشرفت از نقطه قبلی به جایی بهتر بدانید

حتی اگر این فرصت یک گام باشد. اگر فرصتی را که می تواند به عنوان پیشرفت باشد مدام به فرزند خود نهیب بزنید که رقبای تو چنین هستند یا چنان هستند فرصت های پیشرفت او را از بین می برید و چه بسا بذر حسادت را نیز در او می پرورانید.

کاهش اضطراب های غیر مجاز، وظیفه شما است

هیچ وقت افراد مختلف در میزان استرس و اضراب مانند هم نیستند. والدینی که رسیدن به موفقیت را منوط به گرفتن و دست یافتن به نمره ای خاص می بینند و این باور را ایجاد می کنند که بدون کسب آن نمره فرزند آن ها از هدف و خواسته مورد نظر دور می شود باعث ایجاد اضطراب و استرس می شوند.

والدین آگاه می توانند روش یادگیری دروس و پاسخگویی به سوالات را به فرزدندان خود بیاموزند. در کنار توجه به تغذیه فرزندان در شب امتحان، میزان کم حجم و مقوی در شب و صبح، به فرزندان خود بیاموزید که:

  • نام خدا را هرگز فراموش نکنند. خصوصا ذکر” الا بذکرالله تطمئن القلوب” را به آن ها بیاموزید و بگویید تکرار آن باعث آرامش آن ها می شود.
  • امید به تقلب، ذهن را بهم ریخته و اعتماد به نفس پاسخگویی را کم می کند.
  • با ترس از تمام شدن فرصت برای پاسخگویی به سوالات، عجله نکنند زیرا همین عجله در پاسخگویی باعث ایجاد اضطراب در آن ها خواهد شد.
  • به فرزندان خود بیاموزید که قدم به قدم برای پاسخ به سوالات پیش بروند و با مرور مداوم سوالات اضطراب خود را زیاد نکنند.
  • فرزندان شما باید در جلسه امتحان زمانی را هم برای مرور بگذارند. از ابتدا در زمان پاسخگویی در کنار سوالاتی که جواب آن را نمی دانند و یا مطمئن نیستند علامت بگذارند تا پس از پاسخگویی به تمامی سوالات در آخر به آن ها بپردازند.
  • چیزی که باعث می شود علاقه دانش آموزان به درس زیاد شود و حد مجازی از اضطراب به آن ها تزریق شود علاقه به موضوع است. برای مثال اگر به داشن آموز خود بگویید که یادگیری زبان در آینده به او کمک خواهد کرد تا در مسافرت های برون مرزی از آن استفاده کند باعث ایجاد علاقه در او شده و میزان مورد نیازی از استرس را به او می دهد.

در آخر این که گاهی حضور والدین به عنوان کسانی که سهمی در نگرانی و دلواپسی امتحانات و درس فرزندان خود دارند، مانند” مگه تو امتحان نداری”؟ “داره دیر میشه”! “چرا درس نمیخونی”؟… باعث می شود دانش آموز مسئولیت امتحان و کارهای مهم خود را برعهده نگیرد. بنابراین سعی کنید از دور به کارهای فرزندان خود نظارت داشته باشید تا بتوانند برنامه ریزی کردن و اهمیت آن را در کارهای خود دریابند. آن ها در آینده مسئولیت های مهم تری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *