تاثیر سن والدین در تربیت کودکان

تاثیر سن والدین در تربیت کودکان

چهارشنبه 10 آبان 1396 سمانه الکایی دسته ها

تاثیر سن والدین در تربیت کودکان

آیا سن والدین در تربیت کودکان تاثیر دارد؟

مهم ترین دغدغه والدین از دیرباز تاکنون تربیت صحیح فرزندان بوده است. فرزندی که آداب اجتماعی را رعایت کند به دیگران احترام بگذارد و منظم باشد آرزوی هر والدینی است. ولی در تربیت کودک چه عواملی اهمیت دارند؟ حتما شنیده اید که عامه باور دارند که پدر و مادر جوان دارای انرژی زیادی برای سر و کله زدن با بچه را دارند و پدر و مادر مسن دارای تجربیات زیادی هستند که به تربیت فرزندان کمک می کند. به راستی چقدر این حرف ها درست هستند و ریشه در واقعیت دارند؟

حال به بررسی و تاثیر سن والدین در تربیت کودکان می پردازیم.

 

اثرات بارداری در سنین بالا

مردم در گذشته باور داشته اند که اگر در سن جوانی باردار شوند برای والدین و بچه خطرناک است. تحقیقات امروزه نشان می دهد نه تنها بارداری در سنین پایین خطرناک است بلکه در سنین بالا نیز عواقبی دارد. در طی یک تحقیق در آمریکا 8 هزار کودک در معرض چندین آزمایش قرار گرفتند و فرزندانی که پدری مسن داشته در تمام آزمایش های شناختی همچون : درک، استدلال، خواندن، توانایی حل مسئله و خلاقیت نمره پایین تری از بقیه گرفتند و بر عکس در مهارت های عملی و فیزیکی نمره بالایی آوردند. این آزمایش در پوشی بود بر روی افسانه ای که باور داشت مردها با گذر زمان در بارداری دچار مشکل نمی شوند. در واقع تحقیقات نشان داده است که بارداری در مردان در سنین بالا باعث بروز مشکلات عصب شناختی می شود. مادران مسن نیز دچار نقص هایی هستند. مادرانی که در سن بالا بچه دار می شوند احتمال این که بچه با کمبود های فیزیکی رو به رو شود بسیار بالا است. از آن بدتر زنانی هستند که قبل از 25 سالگی زایمان می کنند. بچه های این مادران معمولا دچار چاقی مفرط یا لاغری هستند.

 

بررسی اثرات سن والدین بر کودکان از بعد روان شناسی

در قسمت بالا تاثیرات بیولوژیکی را تا حد بالایی بررسی کردیم و در واقع همه چیز در دستمان آمد. ولی در بعد روانشناسی چندان تفاوتی نمی توان بین سنین قائل شد.

تحقیقات نشان داده است مادرانی که در سن بالا بچه به دنیا می آورند و معمولا بخاطر تجربیات و وضعیت مالی مناسب تر با ترفندهای مادرانه بیشتر آشنا هستند و کمتر دچار مشکل می شوند. در واقع غریزه مادرانه در همه سنین در مادران وجود دارد و این که شما در چه سنی بچه به دنیا می آورید باعث نمی شود که این غریزه در شما کمتر یا بیشتر شود. هر چند تحقیقات نشان داده است دخترانی که در سن 20 تا 23 سالگی باردار می شوند خطر مرگ و میر در آن ها 30 درصد افزایش می یابد. هم چنین همان طور که در بالا اشاره شده تاثیرات بیولوژیکی بر روی اولاد نیز دارد. 48 درصد دخترانی که در سنین پایین بچه دار شدند از افسردگی رنج می برند.

تحقیقات در این زمینه به شدت متناقض است. در تحقیق دیگر مشخص شد مادرانی که بیش تر از 35 سال سن دارند نیز در خطر افسردگی قرار دارند و احساس پیری زودرس می کنند.

 

نظرات در مورد تاثیر سن والدین در تربیت کودکان

تحقیقاتی که در سن دیگو کالیفرنیا انجام شده است، 80 درصد والدین بالای 40 سال معتقد بوده اند که بهترین سن برای فرزند آوری دهه سوم زندگی است و تنها عده معدودی از فرزند آوری در این سن راضی بودند.

دلیل این که بیشتر والدین در فرزندآوری در سن 30 سال به بالا راضی هستند این است که با گذر زمان انسان ها از نظر عاطفی آبدیده می شوند و بهتر می توانند با کودکان ارتباط برقرار کنند. هم چنین معمولا زوج ها در این سن به ثبات مالی مناسبی رسیده اند و همین باعث می شود که بچه داری برایشان لذت بخش شود. برخلاف زوج های جوانی که با بچه به دنیا آوردن زندگی خود را سخت تر می کنند.

 

تاثیر سن والدین بر رفتار کودکان

بر طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا مشخص شده است که پدرانی که زیر 25 سال سن دارند فرزندانشان رفتارهایی برون گرایانه دارند و به فعالیت های فیزیکی و گروهی بیشتر تمایل دارند و فرزندانی که پدر مسن تر دارند معمولا درون گرا هستند و بیشتر به فعالیت های فردی گرایش دارند. فرزندان بازتاب رفتار والدین در خانه هستند. منطقی است که والدین مسن تر معمولا آرام تر هستند و به همین خاطر است که فرزندانی آرام دارند و والدین جوان تر پویاتر هستند و فرزندانشان نیز شدیدا فعال اند.

 

سخن آخر

پس بالاخره چه سنی بهترین دوره برای بچه دار شدن است؟ این سوال یک سوال سخت است و نمی توان به آن پاسخ داد. هر سنی مزایا و معایب خاص خودش را دارد و نمی توان یک دوره را به دوره دیگر ارجعیت داد. یک نکته را می توان با جرات گفت که زیر 20 سالگی و بالای 40 سالگی خطرات فرزندآوری به شدت افزایش می یابد پس در این سنین بهتر است فرزند آوری نکنیم.

مهم ترین چیزی که باید به آن توجه کرد این است که سن تنها عدد است و در تربیت فرزندان نکته اصلی شخصیت و درک شما از زندگی است.

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *