تاثیر معدل در کنکور 97

تاثیر معدل در کنکور 97

تاثیر معدل در کنکور 97

در چند سال اخیر معدل داوطلبان کنکور سراسری روی رتبه داوطلب تاثیر دارد. بنابراین داوطلبین باید سعی کنند تا امتحانات نهایی سال سوم و پیش دانشگاهی خود را به خوبی برگزار کنند. بنابر اطلاعیه سازمان سنجش، این تاثیر در کنکور سال 97 شامل 25 درصد تاثیر مثبت از معدل سال سوم و 5 درصد تاثیر مثبت از پیش دانشگاهی است.

در این پست در مورد میزان تاثیری که معدل در رتبه کنکور 97 دارد خواهیم پرداخت تا استرس ناشی از آن در داوطلبین کاهش یابد و بتوانند با بهترین برنامه ریزی و انتخاب منابع درست، خود را برای کنکور 97 آماده کنند.

چگونگی تاثیر معدل در کنکور 97

بنابر اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص تاثیر معدل در کنکور سراسری 97، این میزان به شرح زیر است.

25 درصد تاثیر مثبت معدل سال سوم دبیرستان برای فارغ التحصیلان 84 به بعد محاسبه می شود.

5 درصد تاثیر مثبت معدل پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان 90ـ91 به بعد از آن محاسبه می شود.

سوال اکثر داوطلبین این است که تاثیر معدل در کنکور 97 چگونه خواهد بود؟ آیا مانند کنکور 96 این تاثیر مثبت خواهد بود و یا مانند کنکور 94 هم تاثیر مثبت و هم تاثیر منفی خواهد داشت؟

بر طبق خبری که از طرف سازمان سنجش اعلام شد تاثیر معدل در کنکور، مانند سال 96 خواهد بود. یعنی میزان 25 درصد تاثیر مثبت معدل سال سوم و 5 درصد نیز تاثیر مثبت معدل پیش دانشگاهی.

تاثیر مثبت در کنکور 97 به چه معناست؟

در ابتدا باید گفت که چیزی که در رتبه کنکور شما موثر است معدل کل داوطلب نیست بلکه نمره تک تک دروس است. به این صورت که نمره درسی مانند شیمی در امتحان نهایی با ترازی که از تست های کنکور سراسری به دست آورده اید لحاظ می شود و هم چنین در درسی مانند زبان، نمره زبان در امتحان نهایی با تراز درس زبان در کنکور در نظر گرفته می شود. بنابراین تک تک دروس محاسبه می شود و در صورتی که تاثیر مثبت داشته باشد لحاظ می شود در غیر این صورت اثر منفی نخواهد داشت که در هر دو حالت به نفع داوطلب است.

ترمیم معدل و تاثیر مثبت معدل در کنکور97

به دلیل این که معدل و نمرات دروسی که در امتحان نهایی اخذ شده است تاثیر مثبتی می تواند در رتبه داوطلب داشته باشد سازمان آموزش و پرورش شرایطی را ایجاد کرده است تا هر کسی که از نمره خود راضی نیست بتواند مجدد امتحان داده و نمره خود را ارتقا دهد. این موضوع به خود داوطلب بر می گردد که آیا می خواهد مجدد در امتحانات شرکت کند یا نه. از آن جایی که این تاثیر مثبت است شرکت مجدد و گرفتن نمره ای بهتر می تواند در داشتن رتبه ای بهتر به داوطلب کمک کند. اما نمره پایین نیز تاثیری منفی نخواهد داشت. بنابراین اگر دنبال رتبه خوبی هستید توصیه می شود که در صورت امکان در امتحانات مجدد شرکت کنید تا رتبه بهتری کسب کنید.

تاثیر مثبت معدل در کنکور 97 شامل چه کسانی نمی شود؟

تاثیر معدل در کنکور 97 شامل موارد زیر نمی شود:

  • کسانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را تا قبل از سال 91 دریافت کردند.
  • کسانی که مدرک دیپلم خود را قبل از سال 84 دریافت کردند.
  • کسانی که مدرک دیپلم ریاضی دارند و می خواهند کنکور تجربی بدهند و یا برعکس. نمره و رتبه این افراد مستقیم از طریق کنکور سراسری محاسبه می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *