تجربه داوطلبان موفق کنکور در ماه های باقی مانده به کنکور سراسری

تجربه داوطلبان موفق کنکور در ماه های باقی مانده به کنکور سراسری

سه شنبه 27 آذر 1397 سمانه الکایی دسته ها

تجربه داوطلبان موفق کنکور در ماه های باقی مانده به کنکور سراسری

خیلی از ما در انجام کارها، خصوصا کارهایی که تجربه ای در آن نداریم و قرار است برای اولین بار آن را انجام دهیم از تجربه و مشورت کسانی که قبل تر از ما آن مسیر را طی کرده اند استفاده می کنیم. استفاده از تجربه دیگران باعث می شود که مسیر اشتباه را انتخاب نکنیم و یا این که کمتر دچار خطا شویم و سریعتر به نتیجه مطلوب برسیم. همیشه کسانی که مسیری را طی کرده اند به دلیل آزمون ها و خطاهایی که انجام دادند بیشتر از کسی که اولین بار می خواهد آن را انجام دهد آگاهی دارند.
کنکور نیز از این قاعده مستثنی نیست. بچه های کنکوری باید از تجربه کسانی که سال های گذشته کنکور داده اند برای بهتر درس خواندن استفاده کنند تا کمتر دچار اشتباه شوند و بهتر با دقت بیشتری پیش بروند.

دی ماه را دریابید

دی ماه زمان امتحانات است. رضا که رتبه خوبی در کنکور به دست آورده، از اهمیت این دوره می گوید. او می گوید با این که این امتحانات تشریحی است ولی با این حال دانستن کلیات در تست زنی تاثیر بسزایی دارد. از آن جا که در سال های اخیر کنکور سراسری به سمت مفهومی شدن پیش می رود دانستن کلیات برای این که بتوانیم بهتر یاد بگیریم و تست بزنیم موثر است. بنابراین اهمیت امتحانات دی ماه را جدی بگیرید.

امیدوار باشید

سارا که در حال حاضر به عنوان یک داوطلب پشت کنکوری سخت در حال تلاش است می گوید: در سال گذشته به دلیل این که انگیزه و امید کافی نداشت نتوانست با توجه به تلاش و زحمتی که کشید به چیزی که می خواست دست یابد. در هر کاری باید امید داشته باشید. اوگفت در سال گذشته به دلیل این که اطرافیانش با طرح موضوعات مختلف انگیزه و امید او را از بین بردند ابراز ناراحتی کرد، به گونه ای که تصمیم گرفته بود خود را برای آزمون سال بعد آماده کند و در خود این توان را که همان سال بتواند موفق شود را نمی دید. سارا با این که برنامه خوبی داشت ولی چون انگیزه و امید کافی برای قبولی نداشت نتوانست به موفقیت برسید. او بعد از برگزاری آزمون متوجه شد خیلی از دوستان او با تلاش و توانایی های مانند او توانستند به نتیجه مطلوبی برسند تنها به این دلیل که انگیزه و امید کافی داشتند و خود را باور کردند.

سارا که هم اکنون با امید و انگیزه برای کنکور سال بعد تلاش می کند گفت: امید داشتن موتور حرکت است. با امید می توانید خیلی از کارها را به راحتی انجام دهید. باید بدانید که هیچ وقت نباید به نظرات منفی دیگران اهمیت دهید. هیچ وقت خودتان را با بقیه مقایسه نکنید، این که بقیه چقدر و چند دور و چگونه درسی را مطالعه کردند و خودتان را شبیه آن ها کنید. سعی کنید خودتان لحظه به لحظه بهتر باشید و تمام توانایی خود را به خرج دهید.

برای شنیدن سرا پا گوش باشید

امید یک داوطلب پشت کنکوری است. او می گوید اشتباهی که در سال گذشته داشته این است که در کلاس درس به جای این که به حرف معلم و درس هایی که می دهد گوش دهد وقت و حواس خود را به بازیگوشی و شیطنت و صحبت با دوستان خود می گذارند. این موضوع باعث میشد که مجبور باشد وقت بیشتری را مجدد صرف یادگیری کند.

تجربه ای که امید از این موضوع داشت این بود که بهتر است قبل از رفتن به کلاس درس ابتدا درسی را که معلم قرار است تدریس کند را در منزل مرور کنید و بعد در کلاس به دقت به معلم گوش داده و نکته برداری کنید. این موضوع کمک می کند تا بهتر موضوع را بفهمید و در منزل زمان کمتری را مجدد برای خواندن آن صرف کنید.

بی رحم باشید

معصومه می گوید: در برنامه درسی که برای خودم تعیین کردم فهرستی از تمام دروسی را که قرار بود مطالعه کنم نوشتم و زمانی را برای آن ها تعیین کردم. بعد از مدتی فهمیدم برخی مطالب سخت را خوب متوجه نمی شوم و یادگیری آن نیاز به زمان و انرژی زیادی دارد. بنابریان تصمیم گرفتم مطالبی را که سخت است و متوجه نمی شوم و در کنکور نیز خیلی سوال نمی آید و هم چنین مطالبی را که یادگیری آن برایم مشکل بود و نیز نیاز به زمان و وقت زیادی داشت را حذف کردم و به جای آن روی مباحثی تمرکز کردم که می توانستم خوب یاد بگیرم. همین بی رحمی من باعث شد رتبه خوبی در کنکور کسب کنم.

عید کنکوری داشته باشید

آرمان که توانست با رتبه خوبی در گروه علوم تجربی در رشته داروسازی پذیرفته شود رمز موفقیت خود را این گونه عنوان کرد: من سعی می کردم که از تمام فرصت های خود استفاده کنم و وقتی را از دست ندهم. او مهم ترین فرصتی را که توانست به خوبی از آن استفاده کند تعطیلات نوروز عنوان کرد. او بیان کرد که از یک ماه قبل برای عید برنامه ریزی کرده و از یک هفته قبل از عید مطابق با تغییرات درسی خود آن را اجرا کرد. بجز روز اول عید که به استراحت و دید و بازدید گذشت، از باقی روزهای آن تمام استفاده را کرد. فرصت عید بهترین زمان برای جبران کاستی ها و پیشی گرفتن از سایرین است. به دلیل این که هر کسی نمی تواند در عید برنامه خوبی داشته باشد و اکثرا نمی توانند از این فرصت استفاده کنند، کسی که بتواند در ایام تعطیلات عید به خوبی درس خوانده و نقاط ضعف خود را برطرف کند می تواند از بقیه پیشی گرفته و در آخر نتیجه خوبی کسب کند.

ماه مهم خرداد

یکی از اشتباهاتی که باعث شد تا مهسا با وجود تمام تلاشی که برای کنکور کرد نتواند نتیجه خوبی بگیرد این بود که در خرداد ماه به جای این که به جمع بندی دروسی که قبل خوانده بود بپردازد تا هفته قبل از کنکور نیز به خواندن مطالب جدید می پرداخت. او فکر می کرد با توجه به مطالبی که تا اردیبهشت خوانده نمی تواند به تست های کنکور پاسخ دهد در صورتی که به دلیل مرور نکردن مطالب قبل حتی نتوانست مطالبی را که خوانده بود نیز جمع بندی کند.

مهسا که اکنون برای کنکور امسال با برنامه ریزی خیلی بهتری پیش می رود می گوید بهتر است بعد از عید بیشتر به مطالعه دروس عمومی پرداخت و خلاصه ها و نکته هایی که از قبل جمع آوری کرده را مطالعه کنند و تست بزنند. در آخر نیز به توصیه مشاوران و هم چنین با توجه به تجربه سارا ماه آخر را به جمع بندی اختصاص دهند.

آزمودن قبل از آزمون

فرید که یکی از کسانی است که در کنکور سال گذشته موفق شد و اکنون در رشته روانشناسی تحصیل می کند راز موفقیت خود را تست زنی صحیح و اصولی می داند. او گفت: تست زنی هایی که بعد از خواندن دروس انجام می دادم و رفع اشکالات بعد از آن کمک زیادی به من کرد. ابتدا بعد از مطالعه درس تست کار می کردم و بعد از آن در آخر هفته و یک بار دیگر در آخر ماه و هنگامی که کتاب یا مبحثی تمام می شد اقدام به تست زنی می کردم. این کار باعث می شد که اشکالات خود را به خوبی شناسایی کنم و مباحثی را که اشکال داشتم مجدد مرور کنم و خلاصه برداری کنم تا در زمان جمع بندی از آن ها استفاده کنم.

در هفته های نزدیک کنکور نیز در شرایطی مشابه کنکور تست زنی می کردم تا با شرایط آن آشنایی کافی داشته باشم.

یکی از چندین راه

تجربه ای که در این بند نوشته می شود با مطالب نوشته شده در بالا متفاوت است. در این جا در مورد سعید صحبت می کنیم که تجربه متفاوتی از کنکور داشت.

سعید در دوره ای که کنکوری بود استرس زیادی را متحمل میشد. یکی از دلایل این استرس این بود که مجبور بود در صورت قبول نشدن در کنکور به سربازی برود. از طرفی حس می کرد درس ها را پس از خواندن آن گونه که باید نمی فهمد. زمانی که کنکور برگزار شد و نتایج اعلام شد سعید در کمال ناباوری دید که در جایی قبول نشده است. او آینده خود را تاریک و مبهم می دید. بنابراین در کمال ناامیدی آماده رفتن به سربازی شد. در حالی که آماده رفتن به سربازی میشد دوستانش را تصور می کرد که در دانشگاه مشغول تحصیل هستند. بعد از اتمام سربازی برنامه ای برای آینده خود نداشت و امیدی به ادامه راه نداشت. بنابراین تصمیم گرفت که مجددا در کنکور سراسری شرکت کند.

در یکی از روزهایی که از کلاس کنکور به خانه برمی گشت با دو توریست خارجی برخورد کرد که به دنبال آدرس می گشتند. وی توانست با انگلیسی دست و پاشکسته ای به آن ها کمک کند. آن ها از او خواستند تا در قبال مبلغی مناطق دیدنی را به آن ها نشان دهد.

با این اتفاق سعید تصمیم گرفت که زبان خود را تقویت کند و به عنوان تور لیدر در تورهای گردشگری مشغول به کار شود. او سعی کرد برای بهتر شدن کارش لحظه به لحظه بیشتر تلاش کند و اطلاعات زیادی را به دست آورد. او در سایت های مختلف به دنبال عکس های جالب و دیدنی شهر خود می گشت. از طریق اینترنت از گردشگران برای دیدن شهر و استان خود دعوت می کرد و حتی می گفت به عنوان تور لیدر خودش نیز می تواند همراه آن ها باشد.

بعد از مدتی توانست با کمک دوستان خود و گرفتن وام رستورانی سنتی با صنایع دستی دایر کند تا هم خودشان از آن استفاده کنند و هم برای دیگران کار آفرینی کند.

او در آخر عنوان کرد که کنکور یکی از راه های رسیدن به موفقیت است. مگر نه این که همه می خواهیم در آخر به موفقیت برسیم و جایگاه اجتماعی و اقتصادی خوبی داشته باشیم. کنکور یکی از راه های رسیدن به این موفقیت است. راه های زیادی برای رسیدن به آن چه که می خواهیم وجود دارد. او اکنون دانشجوی ترم دوم رشته مدیریت جهانگردی است و برای هر چه بهتر شدن در کارش تلاش می کند.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *