ترامادول و نقش آن در اعتیاد

ترامادول و نقش آن در اعتیاد

یکشنبه 30 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

ترامادول و نقش آن در اعتیاد

ترامادول و نقش آن در اعتیاد چیست؟

ترامادول یک داروی تسکین درد است که به وفور در بازار یافت می شود. ترامادول نام ها مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به بایامادول اشاره کرد. سیستم عمل کرد ترامادول در خنثی کردن درد هم چون مرفین است. ترامادول به گیرنده های اپوئیدی در داخل مغز می چسبد و درد را خنثی می کند. ترامادول در بسته های کپسول 50 تا 100 میلی گرمی یافت می شود و حداکثر دز مصرفی آن در روز 400 میلی گرم است.

 

تداخلات دارویی :

کارامابازپین و کینیدین از جمله داروهایی هستند که غلظت ترامادول را در جریان خون بالا می برند و مانع از خنثی شدن آن می شوند. اگر ترامادول را با دارویی مثل فلوکستین بخورید باعث عوارض جانبی وخیمی از جمله تشنج می شود. استفاده همزمان ترامادول با الکل، داروهای بیهوشی، خواب آورها باعث ایست قلبی می شود.

 

عوارض جانبی آن :

از جمله آن ها می توان به: یبوست، اسهال، استفراغ، سردرد، خواب آلودگی، خارش، خشکی دهان، سرگیجه و تشنج اشاره کرد.

 

ترامادول و نقش آن در اعتیاد

متاسفانه ترامادول از همان ابتدا وقتی وارد بازارهای ایران شد به دلیل تاثیری که در کاهش درد داشت مورد توجه معتادین قرار گرفت.

طبق آمار سنجش سلامت ترامادول دومین نامی است که بعد از کراک در اینترنت سرچ شده است و بیشتر این سه سوال مطرح شده است :

1- آیا مصرف ترامادول باعث اعتیاد می شود؟

2- آیا ترامادول برای ترک اعتیاد مناسب است؟

3- آیا ترامادول باعث تشنج می شود؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت که ترامادول به دلیل این که عملکردی مشابه با مورفین دارد اگر بیش از اندازه و بدون توصیه پزشک مصرف شود منجر به اعتیاد می شود. بنا به تجربیاتی که در مراکز باز پروی و ترک اعتیاد داشته ام، معتادین به ترامادول درد و سختی به مراتب بیشتر نسبت به بقیه معتادین به مواد مخدر در هنگام ترک می کشند.

از جمله علائم ترک ترامادول می توان به :
عصبانیت، تعریق، بی خوابی، درد شدید و لرزش اندام ها اشاره کرد.

واقعیت این است افراد خیلی کمی هستند که تنها با استفاده از ترامادول به وادی اعتیاد کشیده شده باشند. 80 درصد این افراد ترامادول را صرف ترک اعتیاد و کاهش درد مصرف کرده اند. یعنی فردی که قصد داشته هروئین را ترک کند روزانه با مصرف ترامادول سعی داشته که دیگر هروئین مصرف نکند. ولی متاسفانه مصرف روزانه ترامادول وابستگی فیزیکی و روانی شدید به این دارو ایجاد می کند.

طبق تحقیقات مصرف ترامادول در دوز 200 تا 400 میلی گرم در روز می تواند علائم ترک اعتیاد را از بین ببرد و اگر شما کمتر از این مقدار مصرف کنید تاثیری ندارد و علائم ترک اعتیاد دوباره نمایان می شوند و شما مجبور هستید دوز ترامادول را زیاد بکنید. به همین دلیل است که استفاده از ترامادول برای ترک اعتیاد اصلا توصیه نمی شود و در واقع هیچ تاثیری هم ندارد.

دقت کنید که مصرف ترامادول تنها باید به توصیه پزشک باشد و مصرف خودسرانه آن عواقب جبران ناپذیری دارد.

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *