تعادل واحدهای تستی و تشریحی

تعادل واحدهای تستی و تشریحی

تعادل واحدهای تستی و تشریحی

چگونه تعادل واحدهای تستی و تشریحی را رعایت کنیم؟

بعضی از بچه ها نمیتونن تعادل واحدهای تستی و تشریحی رو به خوبی برقرار کنن یا خیلی به سمت تشریحی خوندن مطالب جزوه و کتاب میرن یا برعکس اینقدر تست زدن براشون مهمه که تشریحی خوندن بی اهمیت جلوه میکنه. مسلمه که سرجلسه ی کنکور با سوالات تستی و ۴ گزینه ای روبه رو هستیم. سوالات تستی مثل سوالات تشریحی نیستن که پاسخ دادن به اونها با شب امتحانی خوندن و حفظ مطالب و چند تا فرمول انجام شه و حتی افرادی هم که به تسلط کافی و درک عمیق نسبت به این مطالب نرسیده باشن میتونن در امتحانات تشریحی کسب نمره بالا کنن. ولی در آزمون تستی تا زمانی که روی مطالب مسلط نباشین نمیتونید موفق شید به صورتی که حتی کوچکترین نقص اطلاعاتی باعث به جواب نرسیدن در سوال میشه و حتی اگر تمامی مطالب رو هم بلد باشید یه محاسبات غلط میتونه باعث شکست شما بشه. قبل از این که اطلاعاتتون رو در قالب تست پیاده کنید لازمه که مطالب رو به خوبی درک کنید. پس موفقیت در تست زنی نیاز به مقدمه و پایه ای برای مطالب داره که حتما باخوندن کتاب و حل چند تمرین انجام میشه.

 

اهمیت تشریحی خوندن دروس (تعادل واحدهای تستی و تشریحی)

تشریحی خوندن مطالب قبل از تست زنی باعت فهم مطالب میشه و مطالب رو در ذهن پایه ریزی میکنه. ولی با این وجود نباید تمام وقت درنظر گرفته شده برای یه درس به این مورد اختصاص پیدا کنه. افرادی که با این مشکل مواجه اند به دو دسته تقسیم میشن:

۱) افرادی که دچار وسواس در مطالعه هستن:

این گونه افراد هنگام خوندن جزوه و کتاب حساسیت زیادی روی مطالب نشون میدن و در واقع میخوان مطالب رو زیرو رو کنن تا هنگام پاسخ دادن به تست ها هیچ نقص و عیبی در اطلاعاتشون پیدا نشه…. درنتیجه میخوان با خوندن جزوه و کتاب به تسلط بالا برسن تا هنگام پاسخگویی به تست ها به مشکلی بر نخورن.

این دسته باید توجه کنن که مطالب تشریحی قراره ما رو به تسلط ۴۰ تا ۵۰ درصد برسونه تا برای زدن تست آموزشی آماده شیم سپس با زدن تستای آموزشی به تسلط ۷۰ تا۸۰ و با حل تست پوششی(تحلیلی) تسلط ما کامل شود.

نتیجه ی وسواس در مطالعه این میشه که این قدر روی مطالب تشریحی وقت صرف میشه که زمانی برای زدن تست باقی نمی مونه یا با زدن تعداد کمی تست باید این درس رو کنار بذارن تا به برنامه ریزی خود برسن.

چون تست آموزشی در برنامه ی چنین فردی وجود نداره قسمت های مهم و سوال خیز درس مطالعه شده رو تشخیص نمیده و شاید چندین ساعت رو صرف مطالب و نکات بی اهمیت یا کم اهمیت کنه زمانی که درصورت زدن تست آموزشی میتونست صرف مطالب مهم و سوال خیزشه…

۲) دسته افرادی که نگران اند:

دسته افرادی که نگران اند و به سراغ تست زدن برن و نتونن به جواب برسن و در واقع اعتقاد دارن که هنگام رجوع به تست باید توانایی پاسخگویی به همه ی سوالات رو داشته باشن. ولی این گونه نیست چون مهم ترین بخش تست ها انواع آموزشی اونها هستن که در این تستا قراره اطلاعاتمون کامل شه نه این که خودمون رو ارزیابی کنیم.

اهمیت تستی خوندن دروس (تعادل واحدهای تستی و تشریحی)

قبل از پرداختن به این بحث انواع تست رو معرفی میکنم. در کل ۳ نوع تست داریم:

الف) تست آموزشی:

زدن این نوع تست بلافاصله بعد از خوندن درس انجام میشه و باعث کامل شدن نکات آموزشی میشه. همچنین به درس خوندن ما جهت میده یعنی مشخص میکنه که کدوم مباحث مهم تره و بیشتر مورد سوال قرار میگیره و در یادگیری روش خوندن هر فصل به ما کمک میکنه.

ب) تست پوششی یا تحلیلی:

در مسلط شدن روی مطالب و مرور اونها نقش مهمی داره. و همچنین به ما کمک میکنه در دوره های مروری به جای بازخوانی مطالب به بازیابی اونها بپردازیم یعنی هنگام خوندن یه فصل برای دفعات دوم یا سوم به جای اینکه مطالب رو از اول از روی جزوه بخونیم یه سری تست به عنوان تست پوششی میزنیم و مطالبی که واقعا فراموش شده و در زدن تست هاش مشکل داشتیم رو از اول راه میخونیم.

ج) تست تمرینی یا ارزیابی:

بعد از کامل شدن مراحل آموزشی یه تعداد تست رو به عنوان تست ارزیابی و به صورت زماندار از خودمون آزمون گرفته. این کار باعث میشه تا اشکالات کار خود را تشخیص داده و بفهمیم در چه مباحثی نیاز به خوندن بیشتر هست.

با وجود این همه فوایدی که برای تست زنی بیان شد نباید از تشریحی خوندن غافل شیم. بعضی از دانش آموزا از همون ابتدای کار به سراغ تست میرن و به جزوه و کتاب بی توجه اند. و سعی میکنن با نگاه کردن روی پاسخنامه ی سوالات نکات رو آموزش ببینن و شاید به تسلط نسبی هم برسن ولی چون این مطالب بی پایه و اساسه خیلی زود مطالب از ذهنشون پاک میشه. پس به این نکته میرسیم که نه تشریحی خوندن و نه تستی خوندن به تنهایی مارو به تسلط بالا نمی رسونه و اینها در کنار هم باعث فهم کامل درس میشن.

راهکار:

برای یه شروع خوب مطالب رو از روی جزوه و کتاب به صورت تشریحی خونده و برای دروس اختصاصی چندین تمرین متنوع حل کنید و بعد بلافاصله تست اموزشی زده سپس با تعدادی تست ارزیابی خودتون رو بسنجید و برای دوره های مرور از زدن تست پوششی غافل نشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *