تعطیلات نوروزی و 14 نکته اثر گذار

تعطیلات نوروزی و 14 نکته اثر گذار

سعی کنید که برای هر روز از عیدتون برنامه ای داشته باشید تا بدونید اون روز رو باید به چه کاری اختصاص بدید و هم این که باید سعی کنید این برنامه ریزی خارج از توانایی شما نباشه. این موضوع خیلی مهمیه که برنامه ای که تنظیم می کنید با توانایی هاتون یکی باشه و توان انجامش رو داشته باشید. در غیر این صورت برنامه ریزی شما نه تنها کمکی به شما نمی کنه بلکه باعث از دست دادن انگیزه در شما میشه و شما به این ترتیب بهترین زمانتون برای درس خوندن رو از دست میدید.

بنابراین بعد از این که توانایی هاتون رو بررسی کردید، برنامه ای مطابق با اون تنظیم کنید و خودتون رو ملزم به اجرای اون بکنید. داشتن برنامه ریزی باعث میشه که شما یه دید کلی نسبت به عملکردتون داشته باشید و بتونید از زمانتون هم به خوبی استفاده کنید. در تعطیلات عید سعی کنید دروسی رو که در اون ها ضعیف هستید در برنامه خودتون حتما قرار بدید طوری که اگه قرار باشه بعد از عید از دروس پایه و سال چهارم آزمونی گرفته بشه آمادگی شما توی اون دروس بالای 70 درصد باشه.

اول مطالعه، بعد تست

تست زدن یکی از مواردیه که برای موفق شدن تو کنکور حتما باید بهش توجه بشه و حتما هم باید بعد از درس خوندنتون باشه. تست زدن برای اینه که شما بتونید نکته ها رو بهتر متوجه بشید و بدونید از متن و موضوعی که خوندید کجاش مهم تره و ازش سوال مطرح میشه و یه جورایی این که نکته کلیدی موضوع کجا بود. برای همین هیچ وقت اول سراغ تست نرید و بعد پاسخنامش. این کار فقط وقتتونو میگیره و کمکی هم به یادگیری نمی کنه.

کنکور سراسری بزرگترین رقابتیه که از لحاظ تحصیلی بین بچه ها اتفاق می افته و باید دقت و تمرکز بیشتری در اون داشته باشید.

از مزایای تست زدن اینه که می تونید نقاط ضعف و قوت خودتون رو هم پیدا کنید و مجدد جاهایی که ضعف دارید رو مطالعه کنید. اما اگه فقط سراغ تست و پاسخنامه برید متوجه نمیشید چه مواردی رو متوجه نشدید.

تاکید می کنم بازم که تست زدن برای پیدا کردن مشکل و رفع اونه. میشه گفت در واقع سنجیدن شماست برای درک این موضوع که تا چه حد موضوع رو یاد گرفتید.

چه بخوانیم

این که توی ایام عید چه دروسی رو بخونیم تا هم به جمع بندی خوبی برسیم و هم این که از وقتمون خوب استفاده کنیم یکی از دغدغه های بچه ها توی این ایامه.

بعضی از داوطلبین به این نتیجه می رسند که بهتره توی دوران عید دروس پایه رو جمع کنند تا از بابت این دروس خیالشون راحت بشه و یا این که به اختصاصی ها برسند و ضعف هاشون رو توی اون دروس بگیرند چون با خودشون میگن که می تونند عمومی ها رو بعد از عید جمع کنند. اما بهترین کار و روش اینه که همه دروس کنار هم خونده بشه. بهتره که هیچ درسی کنار گذاشته نشه.

اگه درسی رو توی عید مطالعه کنید، بعد از عید به هوای این که اون درس خونده شده و در اون درس از بقیه دروس جلوتر هستید اون رو به فراموشی می سپرید و یا این که ممکنه برای درسی مثل عربی برنامه ریزی کنید که بعد از عید بخونید و طی برنامه ای منظم، تا بهتر در خاطرتون بمونه اما احتمال این که این خوندن و برنامه به عقب بیوفته و وقت کافی براش نداشته باشید زیاده.

بنابراین سعی کنید همه درس ها رو کنار هم داشته باشید و هیچ کدوم رو کامل کنار نذارید.

مرور دانسته ها

درس هایی که خوب خوندید، تست زدید، خلاصه بداری و نکته برداری های اون در کلاس درس انجام شده، نقاط قوت شما هستند و باید تو دوران طلایی کنکور به اون ها بپردازید تا تثبیت بشند.

برخی دروس رو هم خوندید اما نه اون طور که به دلتان بشینه و مطمئن بشید که یاد گرفتید. در این درس ها هم با مرور نکات و تمرین تست می تونید در اون ها به ثبات برسید.

با ضعف هایمان چه کنیم

اگه مبحثی رو خوندید ولی متوجه نمیشید و یا این که بعد مدتی فراموش می کنید، بهترین کار اینه که توی تعطیلات نوروز به بودجه بندی اون دروس مراجعه کنید. شاید مبحث کم اهمیتی باشه که در این صورت میشه اون رو حذف کرد و یا این که اهمیت بالایی داشته باشه که در این صورت هم می تونید وقت بیشتری برای مطالعه اون بزارید و یا این که روش خوندنتون رو عوض کنید. می تونید از دوستانی که در زمینه اون مبحث قوی هستند کمک بگیرید و یا این که از دبیر یا کسی که می تونه بهتون کمک کنه. اگه مبحث مهمیه سعی کنید حتما اشکال کار رو پیدا کنید و مشکل رو رفع کنید.

باید یادتون باشه که سوالات آزمون سراسری تفهیمیه. یعنی کسی میتونه به سوالات آزمون خوب جواب بده که دروس رو دقیق و درست خونده باشه ودر اون ها به تسلط رسیده باشه. کسایی که سطحی از روی مباحث رد شدند نمی تونند به اکثر سوالات جواب بدند و زحماتشون بی نتیجه می مونه.

مثلا برای بچه های گروه تجربی، اگه داوطلبی توی درس ریاضی ضعیفه، می تونه فقط یه سری از مباحث مهم و پر سوال رو بخونه. اکثر مباحث دشوار این درس ممکنه حتی چند سال یک بار از اون ها سوالی طرح بشه و خوندنشون جز وقت گیری نتیجه دیگه ای نداره. بنابراین می تونند توی دروسی مثل حد و مشتق که حدود 12-13 سوال از 30 سوال رو به خودش اختصاص میده رو به خوبی یاد بگیرند و توی اون به تسلط برسند.

برگزاری آزمون های متناسب

بعد از چند روز مطالعه دانسته های خودتون رو در قالب آزمونی کلی (آزمون های سراسری چند سال گذشته) مورد ارزیابی قرار بدید تا اشکلاتی اگه وجود داره متوجه بشید و رفعش کنید.

مسافرت ممنوع

چند سال پیش، رتبه 8 کشوری رشته انسانی، در مورد تعطیلات عیدش گفت: هفته اول رو به مسافرت رفتم و حسابی خوش گذروندم، هفته دوم که برگشتم و کنکور آزمایشی شرکت کردم رتبه وحشتناک بدی آوردم که تا اون زمان سابقه نداشته. برای همین هفته دوم رو به کوب خوندم و یه جورایی میشه گفت که هفته اول از دماغم در اومد.

رتبه 2 کنکور تجربی چندین سال پیش نیز در این زمینه گفت: تعطیلات نوروز رو چند روز به مسافرت رفتم و با خودم چند تا کتاب بردم، به امید این که اون جا میتونم درس بخونم. اما در عمل زمان مستمر و دقیق برای مطالعه پیدا نمی کردم. در واقع وقت چندانی را به مطالعه اختصاص نمی دادم.

به همین دلیل بهترین کار اینه که در این دو هفته، استثنا به مسافرت نرید مگه این که خیلی به تغییر آب و هوا و استراحت احتیاج داشته باشید که می تونید به یه مسافرت دو سه روزه برید.

اردوهای مطالعاتی

” سیزده روز طلایی” در این مدت کل دروس پایه را در محیطی شاد و دوستانه مطالعه کنید و برای کنکور سراسری آماده شوید.

این تبلیغ ها و تبلیغات این چنینی که به نظر میومد خبر از کلاس مفید، آزمون های مفید و استادایی مجرب و عالی می داد باعث شد منم راغب بشم تا توی یکی از این موسسه ها ثبت نام کنم و خیالم راحت باشه که می تونم کلی از ضعف هام رو توی این مدت از بین ببرم. اما بعد از این که پول زیادی رو بابت این کلاس های و دوره سیزده روزه پرداخت کردم فهمیدم این کلاسا و برنامه های رویایی که ازش تعریف می شده فقط راهی بوده برای پر کردن جیبشون و در واقع محیطی بی برنامه و بی سرو سامون بود و در نهایت تمام مدت مفید مطالعاتیم توی تعطیلات از بین رفت.

میشه گفت در این کلاس هایی که هر داوطلبی در سطح متفاوتیه نمیشه انتظار یه برنامه دقیق و مفید رو داشت.

پایگاه مطالعاتی، آری یا خیر

برای دوره تعطیلات عید مدرسه یه پایگاه مطالعاتی گذاشته بود که قرار بود بچه ها از صبح تا شب در این پایگاه مطالعه کنند. مونده بودم منم برم به این پایگاهی که مدرسه گذاشته بود یا این که خونه بمونم و درس بخونم. هر کدوم مشکلات خودشو داشت. اگه خونه می موندم درگیر دید و بازدید و رفت و آمدایی که توی خونه می شد می شدم و اگه هم میرفتم پایگاه هر سری دم غروب باید کسی دنبالم میومد. اما در آخر تصمیم گرفتم برم پایگاه مطالعاتی مدرسه که نتیجه خوبی هم داشت. اون جا همه بچه ها شرایطی مشابه من داشتند. هیچ کدوم مسافرت نرفته بودند. همه صبح تا شب درس می خوندند و مسئولای مدرسه هم روی ما نظارت کافی داشتند تا کسی مزاحم درس خوندن بقیه نشه. از طرفی می تونستم توی مواردی که مشکل داشتم از کمک دوستانم استفاده کنم.

دید و بازدید عید

بهتره از همون اول از خانوادتون بخواید که امسال رو باهاتون همراهی کنند و دید بازدیدهای توی عید رو به حداقل برسونند. خودتون هم به دیدن فامیل درجه یک بسنده کنید و تمرکزتون رو روی درستون بزارید.

برنامه های تلویزیون

حتما شما هم با این جمله آشنایی دارید: “فقط همین یه برنامه رو نگاه می کنم و می رم سراغ درس.” شاید باور نکنید ولی من تمام تعطیلات نوروز رو با گفتن این جمله به خودم سر گردم و آخر هم به سراغ درسم نرفتم.

جالبه که در اون مدت مسخره ترین و بی مزه ترین برنامه های تلویزیون برام جالب بود و انگار با چسب قوی من رو پای تلویزیون چسبوندن. برنامه هایی که به طور عادی ممکنه حتی یه نیم نگاهم بهشون نکنم اما حالا که باید برم سراغ درسم و به کارهایی که باید برسم، نشستم پای تلویزیون. جالبه که اگه پدر و مادرمم چیزی می گفتن ناراحت می شدم و می گفتم که من خودم بهتر میدونم که دارم چیکار میکنم و به حرفشون توجهی نمی کردم.

برای همین سعی کنید بعد از دیدن یکی یا نهایتا دو تا از برنامه های مورد علاقه خودتون تلویزیون رو خاموش کنید و به سراغ درستون برید. اصلا بی هدف سراغ تلویزیون نرید. سریال های دنباله دار رو هم نگاه نکنید که مجبور به ادامه دادنش بشید. سعی کنید بیشتر روی هدفتون متمرکز بشید.

تغذیه

یکی دیگه از موارد پر اهمیت تغذیه است که حتما باید رعایت بشه. تو عید بازار مصرف آجیل و شیرینی داغه. پس سعی کنید توی مصرفش زیاده روی نکنید. غدای سنگین و پرچرب نخورید. به جاش از غذای کم حجم و کم کالری استفاده کنید. رعایت داشتن تغذیه مناسب به شما توی بالا رفتن راندمانتون کمک زیادی میکنه.

در کنار همه این موارد خوردن صبحانه فراموش نشه.

فرار نکنید

متاسفانه بعضی از داوطلبا به جای رویارویی با مشکلات سعی در فرار از اون ها رو دارند. مثلا در ایامی که باید درس بخونند تا برای کنکور آماده بشند میگند که نمیدونیم چرا ان قدر این روزا خوابمون میاد. در واقع اون ها با تمایل به خوابیدن بیشتری که توی خودشون ایجاد می کنند سعی در فرار از مشکلات و دشواری های پیش روشون دارند. مواظب این خوابیدن های ناشی از فرار علی الخصوص توی فروردین ماه باشید. سعی کنید به جای فرار از مشکلاتتون باهاشون روبه رو شید.

به فکر بعد از تعطیلات باشید

سعی کنید در ایام عید خیلی به خودتون فشار نیارید. درسته که باید از زمانتون استفاده مفید و لازم را بکنید اما حواستون باشه که رسیدن به موفقیت توی درس خوندن نیاز به یه جریان پیوسته و مستمر داره. جوری درس بخونید که همیشه می خوندید و این جریان رو بعد از عید هم ادامه بدید. شما قرار نیست فورا بعد از عید و تعطیلات کنکور بدید. بعد از تعطیلات شما بیشتر از 90 روز وقت دارید. پس سعی کنید توی درس خوندنتون حتی توی عید هم مستمر و پیوسته پیش برید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *