تفاوت استرس و اضطراب در چیست؟

تفاوت استرس و اضطراب در چیست؟

ممکن است شما نیز بین استرس و اضطراب تفاوتی قائل نباشید و تصور کنید معنای این دو کلمه یکی است. در هر صورت این دو کلمه برای بیان احساسات به کار می روند. احساساتی که شما را خسته و عصبی می کند، باعث بی خوابی شما شده و هم چنین تمرکزتان را نیز از بین می برد. همین دو دو تا چهارتایی که شب هنگام فکرتان را مشغول می کند، نمونه ای از افکار منفی شماست.

با این که استرس و اضطراب هر دو از جمله افکار منفی هستند اما با یکدیگر متفاوت اند. پی بردن به تفاوت بین استرس و اضطراب دقت زیادی می خواهد و در واقع دانستن و فهم معنی آن دو، چیزی مانند گیج شدن بین دو نام خانوادگی ابوالفضل پور عرب و فریبرز عرب نیا است. ندانستن معنی و تفاوت این دو کلمه و به کار بردن مناسب آن ها، قطعا بحث مرگ و زندگی نیست اما به شما کمک خواهد کرد که حال خود را بهتر بشناسید و بهتر بتوانید حال روحی خود را بهبود ببخشید.

تفاوت استرس و اضطراب

به طور خلاصه می توان این گونه توضیح داد که استرس امری موقت است در صورتی که اضطراب مربوط به روح و روان شخص و دائمی است. اضطراب از جمله مشکلاتی است که روح و روان فرد را درگیر می کند. در امریکا حدود 40 میلیون نفر در طول زندگی خود دچار اضطراب شده و با آن دست و پنجه نرم می کنند.

استرس در واقع واکنش بدن در برابر اتفاقاتی است که در زندگی رخ می دهد و میزان و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است با خود بگویید که دردسر مواجهه با استرس و اضطراب کم بود، حالا تفکیک این دو نیز اضافه شد! شاید حق با شما باشد اما باید قبول کنید که این دو عنوان با یکدیگر متفاوت اند و تا زمانی که آن ها را خوب و دقیق نشناسید نمی توانید راه حل مناسبی برای آن پیدا کنید.

این نکته را فراموش نکنید که مرز بین اضطراب و استرس گاهی می تواند خیلی کم باشد. گاهی استرس می تواند محرک ایجاد کننده اضطراب باشد و اضطراب نیز می تواند نشانه بیرونی استرس حاد باشد.

علائمی مانند تنش و ناراحتی در ماهیچه ها، افزایش ضربان قلب و بی خوابی می تواند در صورت ابتلا به هر دو این حالات بروز پیدا کند.

استرس نتیجه فشارهای خارجی

استرس واکنشی در مقابل فشارها و مشکلات است و اضطراب واکنشی است که در پی استرس ایجاد می شود. زیرا افرادی که اضطراب دارند اکثرا تحت فشارهای استرس زای بیرونی هم هستند. بنابراین برای شناخت استرس و یا اضطراب در وجود خودتان باید احوال خود را به دقت بررسی کنید. دقت کنید و ببینید که آیا فشار پروژه های کاری، تکالیف مدرسه و یا انتظارات ریز و درشت اطرافیانتان باعث ایجاد آشفتگی در شما شده است؟ اگر جوابتان مثبت است پس شما دچار استرس شده اید.

آیا احساس ترس و ناراحتی جامع تری شما را فرا گرفته است؟ آیا بیش از این که نگران حال باشید ترس از آینده شما را می ترساند؟ آیا از چیزی نگرانید که به وضوح و از نزدیک زندگیتان را تحت تاثیر قرار نمی دهد؟ یا این که خودتان نیز دلیل نگرانی های خود را نمی دانید؟

اگر این گونه است باید به شما گفت که شما بیشتر درگیر اضطراب شده اید تا استرس. طبق تعریفی که متخصصان از استرس دارند، استرس یعنی قرار گرفتن تحت فشارهای روانی و احساسی، در حالی که اضطراب، حالتی است بین ناراحتی، نگرانی و ترس.

چرا دانستن تفاوت استرس و اضطراب مهم است؟

زمانی که واقعه یا مسئولیت استرس آوری تمام شود استرس نیز خاتمه می یابد. اگر تنها دچار استرس هستید برای حل آن باید منبع اصلی آن را پیدا کنید تا بتوانید آن را حل کنید. پیدا کردن عامل اصلی استرس تا حد زیادی می تواند در بهبود حال شما کمک کننده باشد.

دیوید اشپیگل، استاد علوم رفتاری و روان پزشکی دانشگاه استنفورد می گوید: “تفاوت کلیدی بین استرس و اضطراب در احساس درماندگی است که به فرد دست می دهد. آستین ها را بالا زده و با استرس خود مقابله کنید. این مبارزه از احساس درماندگی شما می کاهد.”

استرس در بیشتر مواقع با اقدامی عملی رفع می شود. اما حل مشکل اضطراب نیازمند مشاوره، دارو درمانی و کمک گرفتن تخصصی در زمینه روانشناسی می باشد.

حضور بقایای اضطراب بعد از رفع مسئله

وجود اضطراب در زندگی اجتناب ناپذیر است و در زندگی همه افراد می توان سطح و میزانی از اضطراب را مشاهده کرد. این را باید به خاطر داشته باشید که اگر خود شما نتوانید مدیریت مشکلات را در زندگیتان به عهده بگیرید و با آن ها رو به رو شوید، استرس و اضطراب همیشه در زندگی شما خواهد بود. برای مثال تصور کنید که در شغلی مشغول به کار هستید و به دلیل استرس و اضطرابی که در محل کار با آن مواجهه هستید، تصمیم به ترک آن شغل می گیرید. مطمئن باشید که با مشغول شدن در شغلی دیگر این استرس و اضطراب هم چنان با شما خواهد بود و این داستان هم چنان ادامه خواهد داشت.

استرس و اضطراب در زندگی همه هست، بنابراین سعی در بزرگ کردن آن نداشته باشید. باید این موضوع را بدانید که استرس از عواملی که برای شما تنش زا است به وجود می آید و تداوم آن باعث اضطراب در شما می شود. اضطراب حالت ناخوشایندی از احساس است که با وجود از بین رفتن عامل استرس هم چنان با شما می ماند.

اضطراب بدتر است یا استرس؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که عامل ایجاد کننده اضطراب به طور قطع استرس است. اما باید به یاد داشته باشید که زمانی که اضطراب به شکلی مزمن و دائمی ادامه پیدا کرد باید به دنبال حل و درمان آن بود و دیگر به عنوان نتیجه اضطراب نباید با آن نگاه کرد.

اکثر اطرافیان با دیدن اضطراب در فردی به سرعت نسخه مهمانی و گردش و … برای آن می پیچند. این راه حل به کل اشتباه است، زیرا اضطراب مزمن و اساسی با این راه های موقتی درمان پذیر نیست. وقتی  استرس داریم می دانیم که مشکل چیست و علت تشویش و نگرانی از کجاست اما در اضطراب آگاهی نسبت به منشا مشکل کم می شود و واکنش ناشی از آن خود به مشکل تبدیل می شود.

اضطراب و نگرانی های بی مورد

بیشتر نشانه های استرس و اضطراب شبیه هم هستند. از دست رفتن تمرکز، کج خلقی، اختلال در خواب و مشکلات معده. اما عاملی که باعث تفاوت بین این دو می شود، احساس پیوسته نگرانی و وحشت ناشی از اضطراب است. تمام مشکلات ناشی از اضطراب یک وجهه اشتراک دارند : “نگرانی و ترسی مداوم در حالی که تهدیدی وجود ندارد.” برای مثال شخص با خود می گوید: “اگر به زودی شغلی مناسب پیدا نکنم نمی توانم کرایه خانه خود را بپردازم.” “اگر رئیس در دلش از من متنفر باشد و تصمیم به اخراجم داشته باشد چه کار کنم؟ دوباره برای پول کرایه خانه دچار مشکل شده و بدبخت می شوم.”

در واقع تمام این نگرانی ها از مسائلی است که هنوز اتفاق نیوفتاده است. در واقع چرا باید برای مسائلی که هنوز اتفاق نیوفتاده است خود را ناراحت کنیم و کاسه چه کنم چه کنم دست بگیریم؟

درمان استرس و اضطراب به چه صورت است؟

برای درمان این دو باید بتوانید در درجه اول آن را از هم تشخیص دهید. درمان این دو مشکل کاملا با هم متفاوت است و شناخت هر کدام در این مورد به بازگشت سلامت روح و روان شما کمک می کند.

حملات پانیک نشانه ای از اضطراب

همان گونه که مردم به درستی تفاوت استرس و اضطراب را نمی دانند از عبارت حملات پانیک نیز به درستی استفاده نمی کنند. هر نوع شوک و وحشت ناگهانی به معنی پانیک نیست. حمله پانیک به معنای هجوم ناگهانی نگرانی و ترس بسیار شدید است.

علائم حملات پانیک معمولا به صورت عرق کردن، لرزش، افزایش ضربان قلب، حالت تهوع، درد قفسه سینه، احساس خفگی، سردی و بی حسی در دست و صورت.

حملات پانیک گاها ناگهانی رخ می دهد و معمولا بین 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. برخی مواقع می تواند تا 1 ساعت نیز طول بکشد. بیشتر افراد بعد از پشت سر گذاشتن این حملات برای اولین بار به اورژانس مراجعه می کنند و این حالات را به حساب مشکلات شدید جسمی مانند حمله قلبی می گذراند. بنابراین همان طور که گفته شد حملات پانیک خیلی جدی تر از شوک و ناراحتی های کوچک است.

با حملات پانیک چه باید کرد

اگر تاکنون حملات پانیک را تجربه کرده باشید باید بدانید که این حالت نشانه ای از اضطراب است و برای درمان آن باید کمک تخصصی دریافت کنید. برای حل آن تنهایی وارد عمل نشوید. از کسی کمک بگیرید که به او اعتماد دارید و با او صحبت کنید. این کار باعث می شود تا احساس بهتری پیدا کنید. برای حل مشکلات روحی خود باید قاطعانه تصمیم بگیرید. آستین ها را بالا زده و با تکیه بر نیروی قوی درونی خود در صدد رفع آن بربیایید. دوری دائم و همیشگی از استرس و اضطراب برای هیچ کس ممکن نیست اما شما شخصی توانمند هستید که قطعا می توانید با اراده درونی خود مشکلات را به زانو درآورده و موفق شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *