تفاوت حفظ کردن و یادگیری در سیستم های آموزشی

تفاوت حفظ کردن و یادگیری در سیستم های آموزشی

شنبه 24 آذر 1397 سمانه الکایی دسته ها

تفاوت حفظ کردن و یادگیری در سیستم های آموزشی

برخی از دانش آموزان در مدرسه بهترین نمره را می گیرند زیرا روش این که چطور قبل از امتحان به گونه ای مطلب را بخوانند که سر جلسه در حافظه بماند را یاد گرفتند ولی این روش حفظ کردن است نه فهمیدن و یادگیری. این افراد شاید نمره خوبی از امتحان خود گرفته باشند اما بعد از آزمون مطالب را فراموش می کنند. تفاوت در این دو مطلب  است که سیستم آموزشی را به سیستمی موفق یا ناموفق تبدیل می کند. حفظ کردن مطالب باعث می شود موضوعی را بدانید اما یادگیری آن باعث می شود که موضوع را درک کنید.

تفاوت حفظ کردن و یادگیری

حفظ کردن یعنی مطلبی را به ذهن خود بسپارید، مانند حفظ کردن لغات به وسیله فلش کارت، که یک طرف لغت و طرف دیگر معنی آن نوشته شده است. این امر کمک می کند که لغات حفظ کرده را در جلسه امتحان روز بعد بتوانیم به کار ببریم اما یاد گرفتن و درک لغت کمک می کند که بتوانیم از آن در ارتباط با دوستان خود و در مکان ها و موقعیت های دیگر استفاده کنیم.

درست است که تشخیص تفاوت این دو مشکل است ولی فرق بین این یادگیری و حفظ کردن است که باعث می شود برخی بتوانند از تحصیلات خود بهترین استفاده را ببرند.

در این دو روش چندین تفاوت وجود دارد

در حفظ کردن تصور می شود که تنها یک پاسخ برای سوال وجود دارد اما در یادگیری چندین پاسخ برای یک سوال می توان یافت. در حفظ کردن ما فقط می توانیم زمانی مسئله ای را حل کنیم که سوالی با مؤلفه های یکسان به ما داده شود اما در یادگیری هر مسئله ای را با هر مؤلفه ای می توانیم حل کنیم. مهم ترین ویژگی در تفاوت این دو این است که در حفظ کردن تنها می توانیم از موضوع مورد نظر در کلاس درس استفاده کنیم اما در یادگیری می توانیم موضوعی که یاد گرفته ایم را در دنیای واقعی نیز به کار ببریم.

یاد گرفتن به ما کمک می کند تا بین مطالبی که یاد گرفته ایم ارتباط برقرار کنیم و بتوانیم در بیرون از کلاس درس نیز از آن ها استفاده کینم. حفظ کردن به خودی خود بد نیست. به هر حال دانستن مطلبی بهتر از ندانستن آن است ولی یاد گرفتن بهتر و پرکاربردتر است و اصل آموزش نیز همین است. یادگیری کمک می کند که به یک مفهوم کلی از قضیه برسیم. بتوانیم تمام چیزهایی که یاد گرفتیم را در کنار هم قرار دهیم و به معنای واحدی برسیم که قابل فهم است ولی در حفظ کردن به این نتیجه می رسیم که تنها یک قضیه درست است و اگر اندکی جزییات وارد آن شود دیگر مفهومی برای ما نخواهد داشت.

یاد گرفتن و حفظ کردن هر دو به نوعی مقیاس هایی از حافظه هستند اما به خاطر آوردن مطلبی که حفظ شده خیلی سخت تر است از موضوعی که فرد فقط کافی است با نشانه هایی آن را تشخیص دهد. اصلا نیاز به تلاش زیاد برای یادآوری وجود ندارد.

به همین دلیل است که همیشه امتحان تستی از امتحان تشریحی سخت تر است. چون به خاطر آوردن موضوعی از ذهن و تطبیق این که مطلب نوشته شده خوب و معقول است به مراتب سخت تر از انتخاب پاسخ صحیح از بین چندین گزینه است. به همین دلیل سیستم آموزشی که دانش آموز را به سمت حفظ کردن می برد مورد نکوهش قرار می گیرد زیرا در این صورت هدف از آموزش و یادگیری زیر سوال می رود و بی فایده می شود.

سعی کنید بار بعد که درس می خوانید روی این مسئله تمرکز و دقت بیشتری داشته باشید. یقین داشته باشید یادگیری در موضوعی هم علاقه شما را به درس خواندن بیشتر می کند و هم این که شما را برای شغل آینده آماده تر می سازد. یادگیری باعث می شود علاقه بیشتری برای فهمیدن ادامه موضوع داشته باشید. به نوعی می توان گفت که یادگیری باعث می شود مطلب خوانده شده را با تمام وجود درک کنید و از این که مطلبی را متوجه شدید دچار شور و شعف شوید.

یک تجربه شخصی من این است که حفظ کردن مطلبی هیچ وقت برای من به اندازه فهمیدن و درک آن شیرین نبود. وقتی مطلبی را یاد می گیرید حس می کنید زمانی که صرف کردید برای خواندن مطلب مفید بوده است. امیدوارم شما هم مثل من این حس را امتحان کنید.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *