تقویت اعتماد به نفس برای حضور در جامعه

تقویت اعتماد به نفس برای حضور در جامعه

یکشنبه 23 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

تقویت اعتماد به نفس برای حضور در جامعه

تقویت اعتماد به نفس

نوجوانی دورانی پر از ابهام و ناشناختگی است. زمانی که نه در دوران بزرگسالی و پختگی تعریف می‌شود و نه می‌توان آن را ذیل کودکی برشمرد. ره آورد این ابهام، آشفتگی، بی‌ثباتی، حساسیت و خجالتی بودن است. آن چه می تواند نوجوان را از این شرایط خارج کند بی شک افزایش اعتماد به نفس است و این جاست که نقش والدین در ایجاد و رشد این شاخص اخلاقی برجسته می گردد.

باید باور داشت که رشد آگاهی و اعتماد به نفس در فردی که به تازگی در شرف ورود به جامعه بزرگسالان قرار دارد می‌تواند شخصیت او را بنحوی شکل دهد که در تصمیمات زندگی آتی اش مستقل عمل کند. بر آن اساس با عزمی جزمی می‌توان امروز و فردای زندگی فرزند و در نتیجه جامعه را ساخت. در این مسیر سعی می کنیم راه کارهای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان را با شما در میان بگذاریم.

احساسات فرد در مورد اعتماد به نفسش

احساسی که هر فرد در مورد خود دارد. این جمله بهترین تعریفی است که می توان برای اعتماد به نفس ارائه کرد. با تامل بر این تعریف می‌توان گفت اعتماد به نفس متغیر تاثیر گذار نحوه‌ عملکرد فرد در برابر دیگران است و نمایانگر بازتاب عملکرد فرد در برابر دیگران است، پارامتری تاثیرگذار در شکل گیری شخصیت فرد است و با میزان شاد بودن فرد رابطه مستقیمی دارد.

بر اساس تعریف اشاره شده می‌توان عنوان داشت که نوجوان به کمک اعتماد به نفس می‌تواند با چالش‌ها، تردیدها و ابهامات پیش روی زندگی کنار بیاید. مسائل احساسی و فشارهایی که از دنیای همسالان، نوجوان را درگیر می‌کند و هم چنین میزان سطح توقعی که فرد و دیگران از او دارند پارامترهای موثر بر اعتماد به نفس نوجوان محسوب می‌شوند. طبیعی است که در چنین تعریفی، اعتماد به نفس نقش تعیین کننده ای در هدف گذاری زندگی آینده نوجوان بازی می‌کند. تقویت این پارامتر بهبود دهنده کیفیت گذران دوران جوانی و قدرتمند سازی ذهن است.

رشد و تقویت اعتماد به نفس

بدیهی است در ایجاد، رشد و تقویت اعتماد به نفس، والدین بیش از هر فرد دیگری نقش دارند. حمایت والدین می‌تواند تاثیر عمیقی در شکل گیری شخصیت نوجوان داشته باشد. رفتار و گفتار والدین نوجوان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. احساسات حاکم فی ما بین نوجوان و خانواده تاثیری مستقیم بر اعتماد به نفس او می گذارد. این رفتار والدین با نوجوان است که چگونگی رفتار او با دیگران را معین می کند. اگر خانواده برای فرزندشان ارزش قائل نشوند؛ به رسمیت شناخته شدن او توسط جامعه، انتظاری عبث خواهد بود.

باید توجه داشت فردی که به دوره نوجوانی رسیده از دوره کودکی گذر کرده و در حال بدل شدن به یک جوان بالغ است و از این رو هم چون یک فرد بزرگسال شایسته احترام است. احترام گذاشتن به نوجوان همواره از اهمیت برخوردار است. از صحبت با لحن صدای اهانت آمیز یا تحقیر کننده با پرهیز کرد. اهمیت دادن به مشکلات و نگرانی های نوجوان و اجتناب از برخوردی همانند دوران کودکی، به شخصیت او پر و بال خواهد داد. والدین می بایست در تعریف و تمجید از فرزندشان سخاوتمند باشند. تمجید از نوجوان بخاطر ویژگی های مورد تاییدش، اعتماد به نفس او را بالا برده و مشوق تکرار رفتار مثبت او خواهد بود.

نقش سرزنش در تقویت اعتماد به نفس

سرزنش و نقد تند، اعتماد به نفس نوجوان را کم می‌کند. در صورت درگیری نوجوان با چیزی که خوشایند والدین نیست؛ می بایست با او به گفتگو نشست. در دایره ذهن نوجوان، انتقاد به مثابه تمسخر تلقی شده و خود را مایه سرافکندگی می پندارد. توجه به لحن در زمان گفتگوی نقادانه با نوجوان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که مشوق فعالیت های سالم مورد علاقه فرزند نوجوانشان باشند. نوجوان به صورت طبیعی می‌خواهد در کاری که علاقه دارد بهترین باشد. فعالیت های خارج از برنامه تحصیلی، موقعیت خوبی است که در آستانه ورود به دنیای بزرگسالی، موفقیت و شکست را تجربه کند. قرار گرفتن در این چالش‌ها عاملی موثر در شکل گیری اعتماد بنفس بوده و در کنار آن لزوم همکاری با دیگران برای رسیدن به هدف مشترک را نیز به او می‌آموزد.

نقش اطرافیان در تقویت اعتماد به نفس

بر همه ما روشن است که انتخاب دوست و کنترل روابط دوستانه فرزندان برای والدین، امری ناممکن است. در بهترین حالت، والدین می‌توانند فرزندشان را در مواردی هم چون احترام در روابط و پذیرش افراد مختلف یاری نمایند. این امکان و توانایی را نباید ناچیز شمرد. آموزش همین مهارت های دوستی است که اعتماد به نفس نوجوان را بالا می‌برد. والدین می‌توانند در دراز مدت به فرزندشان، چگونگی تفکیک دوستی‌های خوب و بد از یکدیگر را بیاموزند.

رقابت یکی از ویژگی های بارز دوران نوجوانی است. رقابت در گروه همسالان در این دوران به شکلی فشرده ادامه دارد. علاوه‌ بر این، نوجوانی دوران آرزوها نیز هست. مدل‌ها، بازیگران و افراد مشهور، الگوهایی هستند که نوجوان تمام دنیای خود را در رسیدن به آن‌ها می‌پندارد. شکست در راه رسیدن به این الگوها به اعتماد نفسش لطمه می‌زند. باید با گفتگو در کنار تعامل درست به نوجوان آموخت که این موضع ها اهمیت و ارزش چندانی نداشته و آن چه در زندگی حائز اهمیت است رفتار مناسب، بهداشت و سلامت جسم و ذهن است.

آموزش برای تقویت اعتماد به نفس ، به نوجوانان

باید به نوجوان آموخت که تمرکز خود را بر نقاط قوتش معطوف بدارد و از مقایسه او با همسالان، دوستان و حتی خواهر و برادرش و دیگر بچه های فامیل پرهیز کرد. نوجوان باید به این درک برسد که نقاط قوت افراد مختلف و متفاوت است. ره آورد مقایسه چیزی جز چشم و هم چشمی نیست. باید به نوجوان آموخت که تنها رقیبش خود اوست و تمرکزش بر خودش باشد. در راه پیشرفت هیچ چیز مثل رقابت با خود مثمرثمر نخواهد بود.

صبر و بالا بودن آستانه‌ تحمل، نوجوان را در برابر آزار وارد شده از سوی جامعه و دیگران مقاوم می‌سازد. آرامش و لبخند زدن در برابر مشکلات جز اصول مثبت و کارآمد زندگی است. یادگیری مدیریت و کنترل احساسات منفی به شیوه‌ درست جز آموزه‌های واجب دوران نوجوانی است. فرد باید آموخته باشد که دیگران با تمسخر و آزار نمی توانند آسیبی به او وارد کنند و این مورد هرگز نباید اعتماد به نفس او را تحت تاثیر قرار بدهد.

درصورتی که والدین احساس کنند که فرزندشان از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برد و این رنجش تا جایی است که فعالیت‌های درسی و روابط اجتماعی او را تحت تاثیر قرار داده، بهتر است از جایگاه دانای کل پایین آمده و از کمک و مشاوره‌ دیگران استفاده نمایند. در قدم اول از فردی که با نوجوان رابطه‌ خوبی دارد کمک طلبیده شود و درصورتی که نتیجه مطلوب حاصل نشد؛ رفع مشکل نیازمند استفاده از نظر یک مشاور حرفه‌ای است.

والدین این نکته را در نظر داشته باشند که به صورت طبیعی کوچک ترین رفتار و بی‌اهمیت ترین صحبت‌هایشان بنحوی اعتماد به نفس فرزند و به خصوص نوجوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورتی که در نوجوان این اطمینان وجود داشته باشد که والدینش همیشه پشتیبان او خواهند بود، این حمایت در نقش کاتالیزور به رشد اعتماد به نفس او کمک کرده و در نتیجه اطمینان از وجود تکیه گاه زندگی اش را با اعتماد به نفس و قدرت بیشتری پیش می‌برد.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *