تند خوانی و روش های آن

تند خوانی و روش های آن

یکشنبه 18 آذر 1397 سمانه الکایی دسته ها

تند خوانی و روش های آن

تند خوانی به مجموعه راه کارهایی گفته می شود که به وسیله آن می توان تعداد صفحات بیشتری را در مدت کوتاهی مطالعه کرد. عموم مردم تصور می کنند که هر چقدر آهسته تر مطالعه شود یادگیری بهتر انجام می شود در صورتی که طبق نظر پژوهشگران این نظر درست نیست. بنابر گفته آن ها میزان اندوخته حافظه کسی که آهسته مطالعه می کند 35 درصد، در حالی که یک فرد تندخوان 53 درصد است.

می توان گفت مردان و زنان با تحصیلات بالا که میزان کلمات مطالعه آن ها دویست کلمه در دقیقه است نیز تقریبا پنج برابر کمتر از میزان توانایی های خود استفاده می کنند. آن ها می توانند میزان هزار کلمه در دقیقه را مطالعه کنند.

روش هایی که برای تند خوانی پیشنهاد می شود

1- هدایت سطرها

این عنوان به این موضوع اشاره می کند که در ابتدا بدون درکی از موضوع، مطلب را سریع مطالعه کنیم و همگام با آن، با انگشت یا شی دیگری آن کلمات را دنبال کنیم.

2- هدایت چشم ها

همراهی چشم ها در هنگام مطالعه با سطر سطر کتاب.

3- دیدزنی

این روش یکی از عوامل تند خوانی است. برای این کار باید چشم ها را عادت داد تا به سرعت و به منظور نگاه اجمالی نوشته ها را دید بزند.

برای تمرین دیدزنی باید ابتدا انگشت نشان دست چپ را در وسط و بالای صفحه گذاشته و آن را به پایین صفحه حرکت داده و همزمان حرکت سر انگشت را با چشم دنبال کرد. سپس با دست راست خود کتاب را در طول یک ثانیه ورق بزنید. این تمرین به ترتیب باید در زمان های یک ثانیه ای، دو ثانیه ای، چهار ثانیه ای، شش ثانیه ای، ده ثانیه ای، پانزده و بیست ثانیه ای انجام شود.

یک فرد معمولی هم می تواند تند خوان شود

بله، طبق تحقیقات انجام شده می توان گفت که مغز یک انسان سالم می تواند هر بار گروه کلمات یا شبه جمله ها را بشناسد و درک کند. از طرفی قرار نیست در خواندن جمله ها تک تک کلمات درک شوند بلکه منظور از خواندن جملات درک شبه جمله ها است.

مزیتی که تند خوانی دارد این است کار فیزیکی کمتری توسط چشمان انجام می گیرد. در این حالت بجای 500 بار توقف همگام با تمرکز که باعث خستگی نیز می شود، حدود 100 توقف انجام می شود که باعث خستگی کمتر چشم ها نیز می شود.

باور غلط در زمینه تند خوانی

“فرد تند خوان قادر به درک مطالب خوانده شده نیست.”

این تفکر کاملا اشتباه است. بلکه می توان گفت عکس این موضوع صادق است. یعنی فردی که کند خوان است به دلیل توقف های زیاد و شروع های مکرر امکان این که خسته و بی حوصله شود زیاد است. هم چنین باعث می شود که تمرکز شخص پایین بیاید. ولی فرد تندخوان می تواند شبه جمله ها را به هم ارتباط دهد و سریع مفهوم جمله را درک کند. باعث می شود که مطالب کم اهمیت را راحت تر بشناسد و وقت را بیهوده صرف آن ها نکند و مطالب مهم را سریع تر تشخیص داده و روی آن ها تسلط یابد.

نمی توان در دقیقه بیش از 500 کلمه را خواند

خیر. درست نیست. شما می توانید در تند خوانی در هر توقف تا 6 کلمه را ببینید و متوجه شوید و این که در ثانیه 4 توقف را انجام دهید. این یعنی این که در هر دقیقه به راحتی می توانی تا 100 کلمه را مرور کنید.

سرعت بیشتر تمرکز حواس کمتری را به دنبال دارد

خیر. زیرا با سریع خواندن تمرکز بالا می رود. سرعت بالا باعث هماهنگ شدن چشم و ذهن می شود و تمرکز و دقت را به دنبال دارد.

نکته هایی در تندخوانی
1- کاهش مکث ها و توقف چشم هنگام مطالعه

این همان مکث هایی است که روی برخی واژه ها و حروف انجام می دهیم. در هنگام مطالعه کردن چشم ها را جهشی به سمت جلو حرکت می دهیم و از توقف بی جا روی کلمات خودداری می کنیم. در افراد کند خوان این مکث 7 بار در هر سطر است ولی شما می توانید آن را با تندخوانی به 3 بار در هر سطر کاهش دهید.

سعی کنید هنگام مطالعه به جای حرکت دادن سر چشمان خود را حرکت دهید. مستقیم به کلمات نگاه نکنید. سعی کنید با گوشه چشمتان به آن نگاه بیاندازید. دید خود را دچار سردرگمی نکنید.

2- گروه بندی واژه ها

ما در ابتدا آموختیم که چگونه واژه ها و حروف کنار هم دیگر تشکیل کلماتی معنا دار را می دهند. حال باید بدانیم که چه جملاتی کنار هم معنای واحدی دارد و حتی باید بتوانیم که معنای یک پاراگراف را از آن استخراج کنیم. این کار به ما کمک می کند تا مفهوم را درک کنیم نه صرفا حفظ.

3- عدم بازگشت به عقب

برخی عادت دارند وقتی قسمتی را متوجه نشدند بارها به عقب بر می گردند و مطالب را دوباره می خوانند اما این کار وقت زیادی را در مطالعه از شما می گیرد. شما باید در مرورهای بعدی مطالب را کامل و جامع تر متوجه شوید. شاید بگویید که خواندن مجدد نیز زمان بر است اما زمانی که برای آن می گذارید به مراتب کمتر از بار اول است. از طرفی برای بهتر یاد گرفتن حتما باید مطلب بارها خوانده شود. نه فقط یک بار. بنابراین نگران متوجه نشدن موضوع در اولین دور از مطالعه نباشید.

4- مطالعه هدفمند

بهتر است هدف خود را از مطالعه مشخص کنید. این که می خواهید چه اطلاعاتی کسب کنید. با این کار از پرداختن به اطلاعات غیر ضروری و حاشیه ای دوری می کنید.

5- عدم مطالعه با صدای بلند

در مطالعه باید چشم ها و مغز درگیر باشند. سرعت بینایی خیلی بیشتر از شنوایی است بنابراین سعی کنید از تلفظ واژه ها هنگام مطالعه خودداری کنید. هماهنگ شدن چشم و ذهن بعد از خواندن موضوعی باعث کاهش سرعت شما می شود. زیرا ذهن به دنبال یافتن کلمه ای است که چشم دیده است و به دنبال هماهنگ کردن این دو است. سعی کنید با حذف صوت و تنها نگاه چشمی سرعت خود را بالا ببرید.

سعی کنید وسایل و اشیایی که در محیط وجود دارد و باعث حواس پرتی می شود را از محیطی که در آن مطالعه می کنید دور کنید.

6- تمرکز در هنگام مطالعه

تمرکز خود را در هنگام مطالعه حفظ کنید. سعی کنید در آن واحد به چند چیز فکر نکنید.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *