توصیه های شب های امتحان

توصیه های شب های امتحان

شنبه 24 آذر 1397 سمانه الکایی دسته ها

توصیه های شب های امتحان

زمان فرا رسیدن امتحان نه تنها برای دانش آموزان سخت و عذاب آور است بلکه برای والدین آن ها نیز به همین گونه است. فرقی ندارد که دانش آموز زرنگی باشید یا ضعیف، زمان امتحان برای هر دو گروه از دانش آموزان سخت است و هم چنین با دلهره و نگرانی همراه است.

روانشناسی به نام منزوی مجیدی می گوید: والدین و اطرافیان دانش آموز در زمان امتحان نصیحت گویی را شروع می کنند که چرا در طول سال درس های خود را مطالعه نکردی؟ چرا درس ها را روی هم تلنبار کردی؟ باید از ابتدا با کلاس پیش میرفتی که حالا این گونه آشفته نباشی و فقط نیاز به مرور داشته باشی.

با این که اصل مطلب درست است و اگر انجام می شد مقدار بیشتری از مشکلات حل می شد اما حالا وقت گفتن این حرف ها نیست. اغلب دانش آموزان و دانشجویان در دوره امتحانات درگیر اضطراب زیادی می شوند که با تهوع، سردرد، دل پیچه، دل درد همراه است. این اضطراب به دلیل نداشتن اعتماد به نفس، فشار والدین و معلم ها، رقابت ناسالم، نوع سوالات امتحانی، شرایط جلسه امتحان، نداشتن تمرکز در هنگام درس خواندن و درگیری های ذهنی است که در پی آن کاهش عملکرد تحصیلی را به دنبال دارد.

نکات عملی برای شب امتحان

با توجه به صحبت های منزوی مجیدی، انجام مواردی که در زیر عنوان شده است می تواند برای دانش آموزان و والدین آن ها راه گشا باشد.

در ابتدا باید یک برنامه دقیق و منظم داشت به طوری که قبل از رسیدن زمان امتحان حدود دو سوم درس مطالعه شده باشد. این برنامه را در جایی نصب کنید که قابل دیدن باشد و از این به بعد هم از جملات منفی استفاده نکنید. از جملات مثبتی مانند “تو می توانی” و “تو حتما موفق می شوی” استفاده کنید.

قدم بعدی دوری از تنبلی و وقت کشی و خیال پردازی است. تمام روز را باید مطابق با برنامه ای که تنظیم کردید عمل کنید و هم چنین از روش های کاهش اضطراب و افسردگی کمک بگیرید. اگر دانش آموزی هستید که به خوبی درس می خوانید و تنها در جلسه امتحان دچار اضطراب شده و نتیجه خوبی نمی گیرید باید شرایط جلسه امتحان را در خانه برای خود فراهم سازید تا اضطراب حضور در جلسه برایتان کم شود.

در بازسازی محل امتحان به زمان نیز دقت کنید تا در هنگام آزمون، زمان و کمبود آن باعث اضطراب شما نشود. در زمان تعیین شده به سوالات پاسخ دهید و بعد از اتمام تایم توقف کنید تا کم کم بتوانید به سرعت مناسب برسید.

آرامش، کلید موفقیت در آزمون

منزوی مجیدی تاکید می کند که آرامش در خانواده در زمان امتحانات ضروری است. جلوگیری از عواملی که باعث حواس پرتی می شود، ایجاد فضای مناسب برای مطالعه که حداقل تحریکات محیطی را داشته باشد، درگیر نکردن والدین، فضای روانی سالم و هم چنین خودداری از برگزاری و حتی شرکت در مهمانی، می تواند محیط مناسبی را فراهم آورد.

به اعتقاد او، حفظ آرامش درونی و هم چنین آرامش محیط خانه، کلید موفقیت در امتحانات دانش آموزان و دانشجویان است. در ایام امتحانات دانش آموزی که دو سوم درس را با تلاش و برنامه ریزی مطالعه کرده است یک سوم باقی مانده را می تواند در فضای آرامش بخش خانه و با آرامش مطالعه کند. روز امتحان نیز صبح زود از خواب بیدار شده و نگرانی از دیر رسیدن به جلسه آزمون نخواهد داشت.

اما در پایان توصیه این روانشناس به دانش آموزان

صبح روز امتحان صبحانه کامل و مقوی بخورید. در راه با کسانی که باعث اضطراب و استرس شما می شوند معاشرت نکنید، در جلسه آزمون در جایی بنشینید که راحت ترید و می توانید با آرامش بیشتری در آن جا به سوالات پاسخ دهید و نگران هیچ چیزی هم نباشید. نگرانی کمکی به شما نمی کند تنها عملکردتان را پایین می آورد. با رعایت این نکات حتما در امتحانات خود موفق خواهید بود.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *