توصیه های مهم در روزهای کنکوری

توصیه های مهم در روزهای کنکوری

توصیه های مهم در روزهای کنکوری

ماجرای کنکور و استرس ها و دل نگرانی های آن چیزی نیست که در چند سال اخیر اتفاق افتاده باشد. همیشه کنکور بوده و هست و استرس های آن هم همیشه همراه ما بوده است. مهم نیست که چقدر درس خوانده باشی یا چقدر از وقتت را هدر داده باشی. از تمام لحظات برای درس خواندن استفاده کرده باشی یا نه، در هر صورت استرس کنکور سراغ هر کسی و با هر شرایطی می آید و ما باید راه مقابله با آن را بدانیم. باید بدانی که می توانی از پس هر چیزی بربیایی. باور داشتن به خود و توانایی های خود اولین گام رسیدن به موفقیت است چون فقط خودت، خودت را کامل می شناسی بقیه آدم ها فقط جزیی از نمای بیرونی تو را می بینند و هیچ گاه نخواهند فهمید که تو واقعا چه هستی و چه توانایی هایی داری.

ما هم این جا سعی می کنیم که با بیان چند نکته بتوانی بر استرس ایجاد شده از کنکور غلبه کنی و تا جایی که ممکن است نتیجه زحماتت را بگیری. هر چند کنکور تنها یکی از مسیرهای رسیدن به موفقیت است. با این حال تلاش لازمه هر کاری است.

روان شناسی کنکور

مصرف ریتالین ممنوع

اضطراب در هر کار یا موقعیتی در زندگی احتمال دارد ایجاد شود. هر چقدر به اتفاق و واقعه ای که قرار است پیش بیاید نزدیک تر می شویم این اضطراب طبیعتا بیشتر می شود. اما گاهی این اضطراب سازنده است و گاهی مخرب.

پرسش : آیا این اضطراب طبیعی است؟

پاسخ : همیشه کمی اضطراب برای رسیدن به موفقیت لازم است.

استرس و اضطراب به مقدار کم مفید و تحریک کننده حرکت رو به جلو است اما اگر از حد بگذرد اثر معکوس دارد. تمرکز را از فرد می گیرد و کارایی و سرعت عمل را پایین می آورد. بسیاری از والدین نیز تاثیر خود را روی فرزندان کنکوری خود در یکی دو هفته مانده به کنکور گذاشته اند.

پرسش : در روزهای آخر چه کنم؟

پاسخ : برنامه هایتان را عوض نکنید.

معمولا دانش آموزان برای درس خواندن برنامه مشخصی دارند اما در هفته های باقی مانده به کنکور به دلیل اضطراب زیاد دست به تغییر برنامه های خود می زنند که درست نیست.

پرسش : زمان خواب و خوراکم را عوض کنم؟

پاسخ : زیاد تغییر نکنید اما به ساعت کنکور نزدیک تر شوید.

تغییر این موارد نیز باعث بروز مشکلاتی می شود. اما توصیه پزشکان برای کسانی که ساعت شروع روز آن ها از 10 صبح است این است که سعی کنند حتما دو هفته مانده به کنکور الگوی بیدار شدن از خواب و زمان آن را با زمان کنکور تنظیم کنند. یعنی ساعت 6 صبح بیدار شوند تا بتوانند برای ساعت 7:30 تا 8 به کارایی لازم برسند. حتما باید دو هفته قبل از کنکور این کار انجام شود تا الگو و ریتم بدن تغییر کند.

پرسش : شب کنکور را چطور بگذرانم؟

پاسخ : از اعمال و رفتاری که باعث ایجاد استرس در شما می شود دوری کنید.

در مورد شب قبل از کنکور توصیه های زیادی شده است. این که سعی کنید شام را سبک بخورید، حتما ساعت 9 شب بخوابید، یا دوش گرفتن کمک زیادی می کند. این توصیه ها خیلی خوب است اما اگر بتوان آن را اجرا کرد. اصرار والدین در انجام قطعی این کارها باعث استرس می شود. بهتر است سعی کنید برنامه روتین خود را انجام دهید تا برنامه از پیش تعیین شده ای که نه تنها انجام نشود بلکه باعث استرس و اضطراب نیز شود. یا حرف هایی مثل : همه چیز به دو هفته آخر بستگی دارد، اگر کسی در دو هفته آخر مرور نکند فایده ای ندارد. سعی کنید از این حرف ها دوری کنید زیرا جز افزایش استرس و اضطراب نتیجه دیگر ندارد.

پرسش : می توانم قرص بخورم تا آرام شوم؟

پاسخ : دارویی که تا کنون مصرف نشده است را به هیچ وجه امتحان نکنید.

نکته ای که باید این جا به آن اشاره شود این است که مصرف برخی دارو های آرامش بخش مانند پروپرانولول یا کلردیازپوکساید که عوارضی ندارد یا عوارضشان کم است در دوره کوتاه مدت، مثلا 1-2 هفته مانده به کنکور، باید با احتیاط مصرف شود. زیرا افراد مختلف واکنش های مختلفی به داروها نشان می دهند. اصولا مصرف خودسرانه دارو خصوصا شب قبل از کنکور و هم چنین دارویی که تا قبل از آن مصرف نشده باشد توصیه نمی شود. یکی از بدترین موارد مصرف یا تجویز خودسرانه ریتالین است که مصرف این دارو در شب قبل کنکور یا صبح آن، در حالی که قبل از آن هیچ گاه مصرف نشده باشد مشکل ساز خواهد بود. مصرف دارو اگر زیر نظر پزشک باشد مشکلی ندارد اما مصرف خودسرانه آن به دلیل این که هر دارویی روی هر شخصی اثری متفاوت دارد درست نیست. به طور کلی مصرف داروهایی که باعث بی خوابی  می شوند، آرام بخش ها یا هر داروی این چنینی در روزهای مانده به کنکور اکیدا ممنوع است.

پرسش : چه پیامی به فرزندم بدهم تا استرس نگیرد؟

پاسخ : پیامی که با خواسته هایتان متناقض نباشد.

والدین تصور می کنند که هیچ گاه خواسته های خود را به فرزند خود تحمیل نکرده اند و هیچ گاه آمال و آرزوهای خود را در او ندیده اند. در صورتی که اگر وارد اصل ماجرا و قضیه شویم می بینیم که به طور غیر مستقیم این کار را کرده اند. اما در روزهای باقی مانده به کنکور با خود می گویند که نباید به فرزند خود استرس وارد کنند و به او می گویند “هر جایی که قبول شوی اشکالی ندارد” یا “اصلا برای ما مهم نیست که نتیجه چه خواهد بود!”. این پیام ها با چیزی که تا قبل آن به فرزند خود انتقال داده اند متناقض است و داوطلب با خود می گوید که پدر و مادر من برای دلسوزی این حرف ها را می زنند. آن ها به من باور ندارند. این قضیه بیشتر اوضاع را بدتر می کند و استرس به داوطلب وارد می سازد. پس اگر والدین بیش از حد تاکید بر این کنند که نتیجه برایشان اهمیت ندارد باعث وخیم تر شدن اوضاع می شوند نه بهتر شدن.

تغذیه کنکور

شام سنگین نخورید

دکتر فرح بخش در مورد تغذیه فرد کنکوری می گوید: یک فرد کنکوری باید الگوی تغذیه ای خوبی داشته باشد. یعنی از تمام گروه های غذایی مانند : شیر و لبنیات، نان و غلات، سبزی، میوه و گوشت و هم چنین مواد قندی و چربی هم به میزان کم استفاده کند. در ادامه  در مورد رژیم غذایی مناسب یک فرد کنکوری صحبت می کنیم.

پرسش : نیاز است رژیم خاصی بگیرم؟

پاسخ : نه. همه گروه های غذایی مجاز است.

برخی تصور می کنند فرد کنکوری نیاز به مواد قندی بیشتری دارد برای این که گلوکز بیشتری مصرف می کند و باید تامین شود. اما درست نیست. همان برنامه غذایی که همیشه و قبل از آن استفاده می شده درست و کافی است یعنی سه وعده غذای اصلی و سه میان وعده کافی است و اگر بیش از حد شیرینی و مواد قندی مصرف شود باعث اضافه وزن او می شود.

پرسش : 2- 3 روز مانده به کنکور چه تغییری در برنامه غذایی خود بدهم؟

پاسخ : از خوردن غذاهای سنگین و نفاخ خودداری کنید.

باید حواسمان باشد که بچه ها 2-3 روز مانده به کنکور تغذیه مناسبی داشته باشند. بهتر است یک هفته مانده به کنکور غذای بیرون نخورند. میوه جدید یا غذای جدید را امتحان نکنند. غذاهای سنگین و نفاخ مانند آب گوشت و آش و کله پاچه نخورند. تا حد ممکن سعی کنید ریسک نکنید و از غذاهای مانده در یخچال استفاده نکنید. هم چنین دل و جگر و ماده ای که ممکن است باعث حساسیت شود، مانند خربزه و انگور را مصرف نکنید.

پرسش : شب کنکور چه غذایی مصرف شود؟

پاسخ : غذای سبک و در ساعت 8 مصرف شود.

شب قبل از کنکور بچه ها باید غذای سبک مصرف کنند. غذاهایی که چربی کم داشته باشد و دارای ادویه های فراوان نباشد. بهتر است ساعت 8 شب غذا خورده شود و در ساعت 10-11 برای خوابیدن آماده شوند. ادویه باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود و چربی نیز کلافگی فرد را زیاد می کند بنابراین با وجود استرس در فرد کنکوری این غذاها می تواند آرامش را از او گرفته و باعث بی خوابی شود. از بهترین غذاهایی که می توان استفاده کرد پلو گوشت ساده، پلو مرغ ساده، جوجه کباب ساده ای که در منزل درست شده باشد. از خوردن غذاهای فست فودی در شب قبل از کنکور جدا خودداری کنید. در صورت تمایل می توانید تحت نظر پزشک در ایام نزدیک کنکور از مولتی ویتامین نیز استفاده کنید.

پرسش : سرجلسه امتحان چه چیزی با خود ببریم؟

پاسخ : در جلسه کنکور بهتر است از مواد قندی ساده استفاده کرد. مانند آب نبات، شکلات و کیک. نوشیدنی زیاد مصرف نکنید زیرا باعث ادرار شده و زمان کنکور شما را هدر می دهد. از میان میوه ها نیز سیب و موز گزینه خوبی است. سعی کنید هر یک ساعت ماده قندی صرف کنید تا بر اثر استرس قند خونتان پایین نیاید.

جامعه شناسی کنکور

چرا دچار استرس شده ایم

دکتر معدنی در این مورد عنوان می کنند که: دوره دبیرستان اولین مکانی است که فرزندانمان اولین تصمیم مهم زندگی خود را می گیرند. می توان گفت تصمیمی که آینده فرد به حد زیادی به آن بستگی دارد. از طرفی وقتی بچه ها به سن خاصی می رسند انگار خانواده ها می خواهند به اطرافیان خود نشان دهند که فرزندشان برتری و امتیاز بالاتری نسبت به بقیه دارد و این برتری را می خواهند با قبولی فرزند خود در کنکور نشان دهند. در این مواقع می بینیم که کسانی هم که به کنکور اهمیت نمی دهند این قضیه برایشان پر رنگ تر می شود. بیشترین میزان این استرس در بین کسانی است که می خواهند دانشگاه و رشته برتری قبول شوند.

چون قبولی در مقطع کارشناسی مرحله ای است که زندگی و آینده فرد را مشخص می کند به همین دلیل استرس زیادی روی آن هست اما در مقابل می بینیم که افرادی که در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد یا دکتری آزمون می دهند استرس کمتری دارند زیرا مسیر زندگی آن ها تا حد زیادی مشخص شده است.

می توان گفت در آینده با زیاد تر شدن صندلی های دانشگاه و کم شدن داوطلبان کنکور از این استرس ایجاد شده کمتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *