تکنیک هایی برای مصاحبه شغلی

تکنیک هایی برای مصاحبه شغلی

انتخاب شغلی مناسب، گامی بزرگ در زندگی هر فرد محسوب می شود. شغلی که بستر به فعلیت رساندن، استعدادهای انسانی باشد و رضایت فکری، روانی و مالی را فراهم کند و در نهایت موجبات حرکت به سوی تکامل و موفقیت را ایجاد نماید. مجوز دست یابی به چنین شغلی، یک گفت و گوی مهم و سرنوشت ساز به نام مصاحبه شغلی یا کاری است. اغلب افراد گمان می کنند، تنها شرط، برگزیدن یک شغل، داشتن مهارت های لازم و کافی در آن زمینه است. حال آن که خواهیم دید که به این صورت نخواهد بود.

روانشناسان و پژوهشگران، مراحل رسیدن به یک شغل مطلوب را در 6 مرحله طبقه بندی نموده اند که به ترتیب در ذیل نام برده می شوند:

1- شناخت و آگاهی داشتن نسبت به علایق و استعدادها و جستجوی شغلی متناسب با آنان

2- آموزش و کسب مهارت ها و توانمندی های لازم جهت دستیابی به شغل انتخاب شده

3- تحقیق در زمینه وضعیت بازار کار فعلی شغل مورد نظر

4- تدارک و ارسال رزومه کاری مناسب

5- مطالعه مهارت های مصاحبه کاری و بهره گیری از آنان

6- اتخاذ رفتار و رابطه حرفه ای و صحیح پس از استخدام

همان طور که اشاره شد، در مرحله پنجم، لازم است پس از پذیرش روزمه توسط سازمان و شرکت مورد نظر، برای مصاحبه دعوت شده، به آن جا مراجعه نمایید. در این هنگام، لازم است که شما آگاهی مناسبی از این مهارت ها داشته باشید و با به کارگیری آنان مصاحبه شغلی موفقی را برای خود رقم بزنید.

در ابتدا باید بتوانید به موقع به محل مصاحبه برسید

یعنی نه دیرتر و نه زودتر از زمان تعیین شده، به آن جا مراجعه نفرمایید. برای این منظور سعی کنید احتمال ترافیک، پیدا نکردن جای پارک، در دسترس نبودن تاکسی و اتوبوس و … را در نظر بگیرید و کمی زودتر به آن جا بروید. از طرفی این که بسیار زودتر از زمان تعیین شده، در آن جا حضور پیدا نکنید، بهتر است. کمی در اطراف آن جا قدم بزنید و نهایتا 15 دقیقه پیش از شروع مصاحبه، به آن جا مراجعه نمایید.

پیش از حرکت به سمت مکان مصاحبه

وضعیت ظاهری خود را از نظر پوشش و آرایش، بازنگری کنید و حتما آراسته و موقر، در آن جا حضور پیدا کنید.

اطلاعات کافی از شرکت داشته باشید

در سایت های مختلفی از جمله سایت اصلی سازمان مورد نظر، اطلاعات کافی را در رابطه با موسسه کسب نمایید و آگاهانه به آن جا مراجعه فرمایید.

خونسرد باشید

اجازه ندهید استرستان بر شما غلبه کند. بهتر است با لبخند وارد شوید و با گشاده رویی گفت و گو نمایید.

واقع بین باشید

خود را دقیقا آن چه که هستید معرفی کنید. اگر بیشتر از چیزی که هستید و توانایی دارید، از خود تعریف به عمل آورید، حتی در صورت دست یابی به شغل، به دلیل نداشتن مهارت های لازم، به احتمال زیاد آن را از دست می دهید که این موضوع بعدها اثرات بدی را بر روحیه شما خواهد گذاشت.

سوال بپرسید

اگر برایتان سوالی در رابطه با انتظارات شرکت مطرح شد، می توانید آن را بپرسید. فراموش نکنید که مصاحبه شغلی، گفت و گویی متقابل است و باید موارد کاری برای شما نیز شفاف سازی گردد. البته در رابطه با این نکته، باید توجه شود که حتما به چارچوب های یک مصاحبه شغلی حرفه ایی پایبند بمانید و سوالاتی از قبیل؛”آیا امکانات ویژه ای برای کارمندان در نظر گرفته شده است”، “حقوق اضافه کاری به پرسنل داده می شود” و … را در همان دیدار نخست مطرح نکنید.

تعریف از خود

مورد دیگری که می توان به اشاره کرد این است که می توانید، در هنگام مصاحبه کمی از روحیات و علاقمندی های خود صحبت کنید. جمله “من علاقه دارم که بیشتر، کار را بصورت گروهی به پیش ببرم” نمونه ای است که می توانید از امثال آن، استفاده کنید. اما بیان جملاتی که می تواند در محیط کاری و اداری، بار معنایی مناسبی نداشته باشد، احتمال موفقیت شما را در رسیدن به شغل محبوبتان می کاهد. جملاتی مانند “من تمایل دارم مدت زمان زیادی را با دوستانم بگذرانم” از این دست هستند.

پاسخگوی مزاح نباشید

اگر در هنگام مصاحبه، شخصی که با شما در حال مصاحبه است، شروع به مزاح نمود، ضرورتی ندارد آن را ادامه دهید و با لبخندی متین، پاسخگوی او باشید.

عقیده ها و اعتقادات

برخی از عقاید و سلایقی که می تواند برای سایر افراد حساسیت زا باشد، روند مصاحبه را به مخاطره می اندازد و بهتر است که درباره آن ها صحبت نکنید. مثل اعتقادات خاص مذهبی، سیاسی و …

ماهرانه و معتدلانه از شرکت و کمپانی آنان تمجید کنید.

بررسی های محققان نشان می دهد که، تحسین کردن تاثیر مثبتی را بر روی افراد می گذارد. لذا به صورتی که چندان مشخص نباشد، از معروفیت و شناخت و رضایت مردم یا حتی خودتان از سازمان و … تعریف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *