حفظ کردن لغات برای کنکور | چگونه لغات را حفظ کنیم؟

حفظ کردن لغات برای کنکور | چگونه لغات را حفظ کنیم؟

حفظ کردن لغات برای کنکور | چگونه لغات را حفظ کنیم؟

 

راه های حفظ کردن لغات برای کنکور

حافظه به لحاظ مدت زمان نگهداری اطلاعات به دو دسته ی کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. هدف از آموزش و فراگیری مطالب درسی؛ حفظ کردن و به خاطر سپردن آن ها برای مدت طولانی نظیر چندین ماه یا چندین سال است. به منظور بهره گیری درست از حافظه بلند مدت؛ باید از روش هایی شناخت داشت که منجر به ذخیره طولانی مدت اطلاعات می گردد.

حافظه بلند مدت در نیمکره راست مغز قرار دارد. این حافظه شامل انواع رنگ ها و تصویرها و نمایش هایی می شود که از طریق حواس به دست آمده اند و مراحل رمز گردانی و یادسپاری و یادآوری را پشت سر گذاشته اند. برای آن که بتوانیم اطلاعات را به شیوه ای مطلوب به خاطر بسپاریم می توانیم از تصاویر و یا رنگ های متنوع در نگارش متون درسی استفاده کنیم.

حفظ کردن لغات برای کنکور راه هایی دارد از جمله:

حفظ کردن و ذخیره اطلاعات

حفظ کردن و یادگیری لغات همیشه یکی از پر دردسرترین کارها در فرآیند درس خواندن برای دانش آموزان بوده است. در درس‌های ادبیات، عربی و زبان انگلیسی یادگیری لغات بسیار کلیدی و مهم است. پیش از این برای یادگیری لغات جعبه‌های لایتنر را توصیه کرده بودیم و البته هنوز نیز تأکید بر این داریم که از این ابزار‌ قدرتمند یادگیری لغات استفاده کنید. هم چنین می‌توانید با مطالعه‌ روزانه لغت با آن‌ها مأنوس شوید. دقت کنید از شنبه تا پنج‌شنبه ۶ روز فرصت است. اگر آن را به دو بازه سه روزه تقسیم کنید می‌توانید با یک برنامه‌ریزی ساده هر سه درس ادبیات، عربی و زبان انگلیسی را مطالعه کنید و در بازه سه‌روزه دیگر نیز آن‌ها را مرور یا تکمیل کنید. روز جمعه می‌تواند فرصتی برای جبران باشد و به بررسی بیش‌تر در درسی که مشکل دارید بپردازید و لغات آن را بیش‌تر بخوانید.

مطالعه کوتاه مدت ولی مستمر

اگر روزانه حداقل نیم‌ساعت را به یادگیری لغات اختصاص دهید به تدریج نقاط ضعف و قوتتان در درس‌ها مشخص می‌شود. هم‌چنین دیگر هراسی از لغات نخواهید داشت و می‌توانید به راحتی سؤال‌های لغت را پاسخ دهید.

 

زبان انگلیسی

شایان ذکر است که در زبان انگلیسی کنکور حدود ۳۰ درصد به صورت مستقیم به لغات اختصاص داده شده است. ضمن این که در سؤالات درک مطلب نیز نقش لغات غیر قابل چشم پوشی است. لغات زبان انگلیسی از ویژگی خاصی برخوردار هستند که با اضافه شدن پیشوند یا پسوند معنای جدید اما مرتبط با ریشه کلمه به خود می‌گیرند؛ به همین دلیل شما را به مروری بر پیشوند‌ها و پسوند‌ها تشویق می‌کنیم و این مطلب را فراموش نکنید که همواره ریشه کلمه را یاد بگیرید و با دانش خود آن‌ها را در حالات و با پسوند و پیشوند‌های مختلف تمرین کنید.

عربی

در درس عربی از لغات در بخش ترجمه و هم‌چنین متن‌ها استفاده خواهید کرد. این نکته را در ذهنتان داشته باشید که در بحث شکل و تحلیل صرفی نیاز به بررسی تجزیه لغات دارید؛ بنابراین خالی از لطف نیست اگر هم زمان با خواندن هر لغت نقش و اجزای آن را نیز یاد بگیرید.

ادبیات

همواره دو یا سه سؤال اول ادبیات در کنکور‌های سراسری به لغات اختصاص داده می‌شود که حدود ۱۲ درصد را مختص خود می‌کند. نقش دیگر لغات در درس ادبیات پیرامون ابیات در سؤال‌های قرابت معنایی برجسته می‌شود که گاهی شما نیازمند معنای لغت خواهید بود تا بتوانید معنی و مفهوم بیت را درک کنید. در ادبیات نیز مانند زبان انگلیسی ممکن است بتوان ریشه کلمه را از لغت استخراج کرد که در این صورت برای شما یادگیری آن آسان‌تر خواهد بود.

به طور کلی لغات نقش پر رنگی را در درس‌های عمومی شما دارند. با آن‌ها سلیقه‌ای برخورد نکنید و کاملاً منطقی و با برنامه و استفاده از ابزار‌های یادگیری لغات آن‌ها را همگام با برنامه راهبردی و درس به درس مطالعه کنید و لذت پاسخ گویی سریع به تست‌های لغت را بچشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *