خواندن درس شیمی با علاقه و لذت

خواندن درس شیمی با علاقه و لذت

خواندن درس شیمی با علاقه و لذت

چگونگی خواندن درس شیمی

هر انسانی ممکن است نسبت به یادگیری یک درس دیدگاه خوبی داشته باشد امکان دارد نسبت به درسی هم دیدگاه خوبی نداشته باشد. در این مقاله می آموزیم که چگونه بهتر و راحت تر خواندن درس شیمی را بیاموزیم و با نگاه جدیدی به آن بنگریم.

باید زمان لازم را برای یادگیری و خواندن درس شیمی اختصاص دهید

همان طور که درسی مثل درس ریاضی یا فیزیک نیازمند به زمان و مرور بالایی است شیمی هم نیاز به زمان دارد و با یک بار مطالعه نمی توان به نتیجه کافی دست یافت. این نکته را بدانید که انسان های زیادی با شیمی مشکل دارند. در ابتدا سعی کنید مطالعه کنید و با تمرین ها و حل مسائل مهارت خود افزایش دهید.

 

راه های حل سوالات را به بهترین حالت ممکن یاد بگیرید:

راه های حل مسائل را سعی کنید به بهترین حالت یاد بگیرید، چون در صورت حل تمرین های مشابه اگر کمی سوال تغییر کند دیگر قابلیت حل تمرین ها را ندارید. پس برای خواندن درس شیمی سعی کنید طوری مهارت حل مسائل را کسب کنید که دیگر به مشکل نخورید، در مواقعی سعی کنید روش های تستی که در کتاب های مختلف مثل روش استوکیومتری است را بیاموزید.

نکته: سعی کنید تمام مسائل را خودتان حل کنید هر چند اشتباه تلاش خودتان را انجام دهید و سپس به پاسخ نامه مراجعه کنید و وسوسه نشوید که به سرعت به پاسخ نامه مراجعه کنید.

 

یکی از راه های بهتر خواندن درس شیمی این است که قبل از تدریس استاد پیش خوانی داشته باشید

قبل از حضور در کلاس پیش خوانی کنید چون فکر خودتان را آماده می کنید، تا در زمان حضور کلاس قوی باشید و مطالب درسی را بهتر می آموزید.

 

بهتر است برای خواندن درس شیمی نکات و فرآیند های عملی را بیاموزید

فرآیندهای عملی به معنای آزمایش های درس شیمی است، که با انجام و آموختن این فرآیندها و واکنش های شیمیایی شما بهتر می آموزید و در یادگیری درس شیمی و اصول آن به شما کمک قابل توجهی خواهد شد.

 در هنگام خواندن درس شیمی پرسش هایی که در فکرتان مطرح می شود را حتما بپرسید

در هنگام مطالعه درس های مختلف از جمله شیمی ممکن است در هنگام تدریس استاد یا مطالعه شخصی علامت سوالاتی در تصورتان ایجاد شود. این بیانگر نقش فکر فعال شما و اوج یادگیری شماست که شما باید از استاد یا فرد مورد اطمینان که درس شیمی را فرا گرفته بپرسید. این کار به شما کمک می کند که زمانی که فکرتان فعال است به سوالات پاسخ دهید. پژوهش ها نشان داده در این حالت امکان ماندن آن پاسخ در حافظه بسیار زیاد است.

خواندن درس شیمی را موکول به قبل از خواب نکنید

اگر شما کارهای نسبتا سخت تر را به زمان های قبل از خواب موکول کنید، هیچ وقت نمی توانید موفق باشید. خواندن درس شیمی نیازمند به زمان مطالعه بهتری است. شما در زمانی که فکرتان خسته است به هیچ وجه نمی تواند انتظار فراگیری درسی مثل شیمی را داشته باشید. این درس معمولا برایتان همیشه سخت و دشوار باقی خواهد ماند.

 

مقدار فهم شیمی برایتان مهم باشد نه زمان مطالعه

سعی کنید جزو آن دسته از افراد نباشید که مقدار ساعت مطالعه برایشان اهمیت دارد. برای مثال هفته ای 20 ساعت برای شیمی قرار داده اید اما هنوز در درک مطالب پایه ای این درس مشکل دارید و هر بار بعد از مطالعه به فصل بعدی بروید در حالی که فصول قبل را هنوز به خوبی فرا نگرفتید.

از کلاس ها و ساعات رفع اشکال و مطالعه های چندین نفره استفاده کنید

کلاس ها و جلسات رفع اشکال باعث می شود برخی از بخش هایی که برایتان سوال بوده را بیاموزید و چندین نفره به مطالعه بپردازید. زیرا باعث می شود سوالی برای شما ایجاد شده که دقیقا مشکل دیگر دوستانتان هم هست این امر باعث می شود یکی از دوستان که مطالب را فرا گرفته بتواند مشکلتان را برطرف کند یا در برخی از موارد شما برای دیگران توضیح دهید که باعث یادگیری هر چه بیشتر شما شود.

 

برای مطالعه هر چه بهتر درس شیمی آلی از مدل ها و نمودارها استفاده کنید 

شیمی آلی علمی زیر مجموعه شیمی است، که با کاربرد کربن در سایر عناصر و مواد سرکار دارد. برای فراگیری این مباحث بهتر است از روش ها و نمودارهای سه بعدی جهت تصور استفاده شود. در پایان توصیه می شود از رفرنس و منابع مناسب، اساتید خوب و تلاش و کوشش برای خواندن درس شیمی بهره گیری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *