خودشناسی چیست و چگونه حاصل می شود؟

خودشناسی چیست و چگونه حاصل می شود؟

یکشنبه 21 آبان 1396 سمانه الکایی دسته ها

خودشناسی چیست و چگونه حاصل می شود؟

خودشناسی و راه های آن

همیشه ما می توانیم به راحتی دیگران را نقد کنیم. فلان کس اخمو است و فلان کسی خجالتی است. به راحتی می توانیم دیگران را شخصیت یابی کنیم و درباره خصوصیات آن ها حرف بزنیم. اما آیا قادر هستیم به همین اندازه در مورد خود حرف بزنیم؟ خارج از این بحث که هیچ کس دوست ندارد شخصیت خود را نقد کند، اساسا ما در مورد شخصیت خود اطلاعات کمی داریم. ما می دانیم که غذای چرب دوست داریم یا این که گوش دادن به آهنگ های متالیکا باعث می شود به وجد بیاییم.

هرکسی می داند که کدام رنگ لباس به او می آید و دیدن چه صحنه هایی او را اذیت می کند. ولی خیلی وقت ها ما در مورد عمق شخصیتمان اطلاعات کافی نداریم. برای همین است که نمی دانیم در چه چیزی استعداد داریم، برای همین است که بعضی وقت ها نمی دانیم چرا ناراحت هستیم. افراد کمی هستند که در مورد خودشناسی اطلاع دارند.

اعتماد به نفس

مهم ترین مقوله در مورد خودشناسی، اعتماد به نفس است. انسان هایی که اعتماد به نفس داشته باشند، به راحتی می توانند در مورد خود حرف بزنند و کارهایی که می توانند انجام دهند را تشخیص دهند. اعتماد به نفس گاهی به عوامل بیرونی بستگی دارد، مثل : ثروت و زیبایی، ولی در بیشتر مواقع اعتماد به نفس امری درونی است.

فرد باید خودش به این باور برسد که به خود اعتماد دارد. وقتی به وی مسئولیتی سپرده می شود بتواند به درستی آن را انجام دهد نه اینکه مدام به خود بگوید نه من نمی توانم.

اساسا اعتماد به نفس امری اکتسابی است. هیچ کس با اعتماد به نفس به دنیا نیامده است. اولین بذرهای اعتماد به نفس در کودکی درون هر فردی کاشته می شوند. این به پدر و مادرها بستگی دارد که چگونه با کودکشان رفتار می کنند. رفتار آنها است که مشخص می کند فرد اعتماد به نفس دارد یا نه. طبق تحقیقات، افرادی که دارای اعتماد به نفس پایینی هستند، کودکی سختی داشته اند و اکثرا توسط والدین تحقیر شده اند.

 

مثبت بینی

یکی از کارهایی که در خودشناسی باعث می شود ما اعتماد به نفسمان بالا برود، حرف زدن با خود است. بدون تعارف در مورد خوبی ها و ویژگی های مثبتی که دارید با خود حرف بزنید. اگر فردی صادق و امانت دار هستید، در موردش با خودتان حرف بزنید. خاطراتی که در آن نقشی مثبت داشته اید را با خود تکرار کنید. فکر کردن به افکار منفی و خاطره های منفی تمام ویژگی های مثبت شما را از بین می برد، زیرا باعث می شود که شما از ویژگی های مثبتی که دارید غافل شوید و اعتماد به نفس خود را از دست دهید.

 

چگونه با خود حرف بزنیم ؟

برای همه ما پیش آمده است بعد از اینکه کاری را خراب کردیم با خود بگوییم : ” عجب احمقی هستم “. این نوع حرف زدن تنها به شما آسیب می زند. باید سعی کنید که همیشه به آرامی با خود حرف بزنید و احترام خود را نگه دارید. اگر می خواهید دیگران به شما احترام بگذارند، ابتدا باید خودتان به خودتان احترام بگذارید. احترام گذاشتن به خود باعث می شود که اعتماد به نفس شما بالاتر برود.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *