درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته

درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته

درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته که در سیستم سازمان سنجش وجود دارد این امکان را برای داوطلبان فراهم کرده است که در صورتی که به اشتباه انتخاب رشته کرده اند و یا از رشته ای که در آن قبول شده اند ناراضی هستند، بتوانند از از طریق جابجایی و انتقال آن را تغییر دهند و هم چنین برای کسانی که می خواهند در کنکور سال بعد نیز شرکت کنند شرایطی را فراهم کرده است.

کارنامه ای وجود دارد به نام کارنامه سبز که این کارنامه یک هفته بعد از اعلام نتایج نهایی در سایت سازمان سنجش منتشر می شود. کارنامه سبز در واقع برگه انتخاب رشته داوطلب است و نشان می دهد که داوطلب چه رشته های دیگری را که بعد از رشته ای که در آن پذیرفته شده است انتخاب کرده را قبول شده است. این امکان برای داوطلب وجود دارد که رشته دیگری را که در کارنامه خود قبول شده است را انتخاب کند. داوطلب می تواند از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش و فعال کردن گزینه بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای انتخاب اولویت بعدی درخواست خود را ارسال کند.

فایده استفاده از سیستم بررسی اشتباه در انتخاب رشته

در کنکور سال های قبل وقتی داوطلب اقدام به انتخاب رشته می کرد و در آن دچار اشتباه می شد به هیچ عنوان نمی توانست رشته و شهری را که در آن قبول شده است تغییر دهد و اگر در دانشگاه روزانه نیز پذیرفته می شد در صورت نرفتن به دانشگاه از شرکت در آزمون سال بعد نیز محروم می شد. یکی از مزیت های بررسی اشتباه که سازمان سنجش آن را اعمال کرده است رفع این مشکل است. در صورتی که داوطلب در انتخاب رشته دچار اشتباه شده باشد می تواند آن را تصحیح کند. هم چنین گاهی داوطلب مطمئن نیست که با رتبه ای که کسب کرده دقیقا چه رشته هایی را می تواند انتخاب کند. بنابراین بعد از انتشار کارنامه سبز می تواند مشاهده کند که دیگر چه رشته هایی را قبول شده است. برای این کار نیاز به مراجعه حضوری نیست. بعد از انتشار کارنامه سبز زمانی را که داوطلب فرصت دارد تا درخواست بررسی اشتباه خود را بدهد نیز درج شده است.

نحوه استفاده از سیستم بررسی اشتباه در انتخاب رشته

پس از این که امکان ثبت درخواست اشتباه از طرف سازمان سنجش اعلام شد، وارد سایت سازمان سنجش شده و در بخش سیستم ارسال درخواست ثبت نام می نمایید و بعد از آن روی در خواست جدید کلیک می کنید. سپس صفحه ای برای شما باز می شود که در آن گزینه بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بعدی وجود دارد که با انتخاب آن با وارد کردن شماره داوطلبی و شماره پرونده وارد آن می شوید.

یکی از بندهایی که در تصحیح انتخاب اشتباه وجود دارد امکان شرکت در آزمون سراسری سال بعد است که برای کسانی است که در دانشگاه روزانه پذیرفته شده اند اما ثبت نام نکرده اند و می خواهند در آزمون سال بعد شرکت کنند.

بند دیگر آن نیز در مورد انتخاب اولویت های بعدی است که مطابق با قبولی های خود در رشته های پایین تر می توانید آن را انتخاب و تکمیل کنید.

زمان اعلام نتایج بررسی اشتباه در انتخاب رشته

زمان مشخصی از سوی سازمان سنجش برای اعلام تغییرات مشخص نشده است اما قبل از شروع ترم نیمه دوم نتایح اعلام خواهد شد و شروع ترم شما از نیمه دوم خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *