در دی ماه چگونه درس بخوانیم

در دی ماه چگونه درس بخوانیم

در دی ماه چگونه درس بخوانیم

هر چه به ایام امتحانات نوبت اول، یعنی دی ماه نزدیک می شویم، استرس دانش آموزان بیشتر می شود. این که چگونه می توانند هم برای کنکور درس بخوانند و هم برای امتحانات باعث نگرانی و استرس در آن ها می شود. از طرفی وقتی به بچه های پشت کنکوری فکر می کنند که بدون هیچ امتحان و مسئله ای دیگر تنها به کنکور فکر می کنند استرس و اضطراب بچه ها بیشتر می شود. کنار همه این دغدغه ها داشتن برنامه ای درست در این ایام یکی دیگر از مشکلات بچه های سال آخر دبیرستان است که نمی دانند چطور برای امتحانات درس بخوانند، تستی یا تشریحی؟ و یا این که بعد از امتحانات چگونه خود را برای کنکور که تستی است آماده کنند؟!

1- دی ماه و یک توفیق اجباری

برخی از دانش آموزان فکر می کنند که در ایام امتحانات برنامه ای که از قبل داشتند به هم می خورد و نمی توانند به خوبی مانند قبل به ادامه درس خود بپردازند، در صورتی که چنین نیست و دانش آموزان به دلیل این که در ایام امتحانات وقت بیشتری دارند می توانند به خوبی از این زمان استفاده کنند و نتایج خوبی هم بگیرند. هم چنین در زمان امتحانات بچه ها می توانند ساعات مطالعه خود را افزایش دهند و آن را در نیمه دوم سال نیز حفظ کنند. اگر بتوانند به خوبی با برنامه امتحانی پیش بروند می توانند روی درس های واحدی تمرکز کنند و یک سری از مباحث را هم به طور کامل یاد بگیرند. بنابراین دانش آموزان می توانند از این دوره سه هفته ای نهایت استفاده را ببرند.

2- تضمین موفقیت با برنامه ریزی

وقتی برای کنکور درس می خوانید باید تماما با برنامه ریزی پیش بروید. حتی در ایام امتحانات. برنامه ریزی به شما کمک می کند که وقت و انرژی شما بیهوده تلف نشود و به اهداف شما سمت و جهت می دهد. در زمان امتحانات دی ماه نیز باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشید تا بدانید که از این زمان و موقعیت چطور باید استفاده کنید. باید هدف های خود را اولویت بندی کنید. برای مثال :

  • کتاب درسی خود را با دقت مطالعه کنید و روی تک تک کلمات آن تمرکز و دقت کافی به خرج دهید.
  • جزوه ای که معلم در کلاس درس به شما داد را فراموش نکنید.
  • مسائل کتاب درسی را چندین بار حل کنید.
  • تست های اصلی مباحثی را که مطالعه کردید حل کنید. (تست های اصلی، سوالات آزمون سراسری چند سال گذشته است).
  • زمان بندی مشخصی را برای حل تست های بیشتر بعد از امتحان آن درس داشته باشید. مثلا در درس زیست شناسی بعد از امتحان برای هر روز 19 تست را از آن مباحث تمرین کنید.

باید توجه داشته باشید که برنامه هر فردی منحصر به خودش است. زیرا هر شخص از نقاط قوت و ضعف خود آگاه است و بهتر می داند در چه مسائل و عنوانی ضعف دارد و چه میزان برای آن زمان نیاز است. این که چه میزان باید برای سوالات تشریحی و تستی برای خود زمان بگذارد. بنابراین سعی کنید با مشورت با معلمان و مشاوران خود بهترین برنامه را مطابق با توانایی و عملکرد خود برای خود ترتیب دهید.

3- جای تستی ، تشریحی خواندن در ایام امتحانات

بسیاری از دانش آموزان کنکوری تصور می کنند به دلیل این که امتحانات دارای پاسخ تشریحی است باعث از بین رفتن زمان می شود. این تصور کاملا اشتباه است. با این که به نظر می رسد که سوالات تشریحی بیشتر بر کلیات و سوالات تستی روی جزییات تکیه دارد ولی برای این که بتوانیم نکات کلیدی را به خوبی متوجه شویم دانستن مفاهیم کلی و ابتدایی لازم است. پس زمان امتحانات بهترین زمانی است که می توانید با خواندن کتب درسی مفاهیم کلی آن را بفهمید. از طرفی در سال های اخیر سوالات در کنکور به گونه ای طرح شده است که دانستن مفاهیم پایه ای و دقیق خیلی مهم است. برخی از داوطلبان هستند که سوالات پایه ای و ساده را هم در کنکور به خوبی پاسخ نمی دهند که این موضوع نشان دهنده این است که مفاهیم پایه ای کتاب درسی را به خوبی یاد نگرفته اند.

4- خلاق باشید

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود تا دانش آموزان تصور کنند که زمان امتحانات باعث هدر رفتن وقت آن ها می شود این است که خوب و موثر درس نمی خوانند. آن ها فقط شب امتحان و تنها برای دوره امتحانات درس می خوانند و ممکن است موضوع را فراموش کنند و در کنکور خیلی نتوانند مباحث را به خاطر بیاورند. اما در این میان داوطلبانی هستند که سعی می کنند از زمان امتحانات بهترین استفاده را بکنند. شما هم سعی کنید خلاقیت به خرج دهید. سعی کنید درس هایی را که در آن ها امتحان دارید محور اصلی قرار دهید و در بین آن ها اگر وقتی اضافه داشتید و فرصت شد، بستگی به زمان و توانایی خودتان دارد، مقداری از زمان را صرف تست زدن و به رفع اشکالات دروس پایه بپردازید.

5- جای تست در ایام امتحانات

برخی دانش آموزان زمانی از وقت خود را در این دوره به تست زدن هم اختصاص می دهند. سوالی که مطرح می شود این است که سوالات در این امتحانات به صورت تشریحی برگزار می شود، آیا تست زدن کمکی می کند؟ اصلا در این دوره می توان تست کار کرد؟

باید گفت که تست زدن هر چند به صورت نکته ای نیز باشد می تواند دوره خوبی برای درس ها باشد. می توانید با تست زدن جواب را با خود مرور کنید. پس تست را هم به اندازه ای در برنامه خود داشته باشید.

6- از وقتتان بهینه استفاده کنید

به دلیل این که ایام امتحانات تعطیلی و وقت آزاد زیادی دارید می توانید بهترین استفاده را از آن بکنید. می توانید اشکالاتی که در دروس دارید را برطرف کنید. سعی کنید با دقت و حوصله مطالعه کنید طوری که دیگر نیازی نباشد به اندازه زمان امتحانات برای این مباحث وقت بگذارید. می توانید در صورتی که زمان کافی دارید دروس مرتبط با دروسی که امتحان دارید را در بین آن بگنجانید و با هم مطالعه کنید. مثلا مبحث سیستماتیک را می توانید از کتاب پایه نیز بخوانید.

7- دی ماه و پیش خرید رتبه ها

در حالی که اخیرا معدل تاثیر زیادی در نتیجه کنکور دارد بنابراین شما باید خیلی به آن بها دهید. نه تنها امتحانات مزاحم نیستند بلکه در نتیجه کنکور شما نیز خیلی موثرند. بنابراین وقت و دقت کافی را در آن به خرج دهید.

8- پدر و مادرها نیز باید شرایط را درک کنند

والدین گرامی باید بدانند که در این دوره دانش آموزانی که کنکور دارند شرایط سخت و فشار روانی زیادی را متحمل می شوند. استرس و اضطراب ناشی از کنکور شرایط سختی را برای آن ها فراهم می کند. بنابراین سعی کنید با دلگرمی دادن و امید بخشیدن به فرزند خود او را در بهتر طی کردن مسیر راهنمایی کنید.

یک سری نکاتی که در آخر عنوان می شود و باید به آن ها اهمیت دهید این است که:

  • سوالات کنکوری مشابه کتب درسی است. این نکته را فراموش نکنید و روی کتاب درسی تمرکز کنید.
  • سوالات کتاب درسی و مفاهیم آن را با دقت بررسی کنید.
  • تست ها را در این زمان که دوره امتحانات است به صورت تشریحی بررسی کنید.
  • در کنکور سال های اخیر مرز بین سوالات تشریحی و تستی کمرنگ تر شده است. بنابراین از زمان امتحانات خود به عنوان فرصتی مفید به خوبی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *