راز موفقیت در مدیریت زمان

راز موفقیت در مدیریت زمان

چهارشنبه 28 آذر 1397 سمانه الکایی دسته ها

راز موفقیت در مدیریت زمان

اگر دانش آموز سال چهارم هستید، می بایست در امتحانات ترم اول که به تازگی نیز پشت سر گذاشته اید، به خوبی مطالعه کرده و سعی کرده باشید نقاط ضعف خود را شناخته و بر طرف کنید و نقاط قوت خود را نیز تقویت کنید. هم چنین باید با زدن تست نیز مشکلات کنکوری خود را تا حدی حل کرده و با انواع سوالات آشنا شده باشید.

اگر تا حالا به بررسی وضعیت خود در آزمون ترم اول نپرداخته اید باید اکنون این کار را شروع کنید. امتحانات ترم اول تا حدود زیادی نقاط ضعف و قوت شما را مشخص می کند. سعی کنید ببینید در چه مسائلی ضعف دارید و چقدر زمان برای حل آن ها نیاز دارید. به کمک این اطلاعات می توانید برنامه خود را برای ترم دوم تعیین کنید. برای ترم دوم باید دقیق تر و بهتر برنامه ریزی کنید. زیرا بعد از پایان ترم دوم تنها یک ماه تا کنکور زمان دارید و نمی توانید برنامه و زمان حل نقاط ضعف خود را به آن یک ماه موکول کنید.

در این زمان باقی مانده باید علاوه بر مطالعه دروس ترم دوم، در یک برنامه ریزی دقیق دروس پایه خود را نیز مرور کنید. عده ای از داوطلبین این کار را به بعد از عید و سال جدید موکول می کنند، گویی بعد از عید و در سال جدید توانایی آن ها دو چندان خواهد شد و معجزه رخ می دهد. در صورتی که آن ها تنها زمان مفیدی را که تا قبل از عید داشتند را از دست می دهند.

اگر تصور شما این است که در بهار وقت بیشتری دارید و راحت تر می توانید مرور کنید، یا این که درس ها سبک هستند و درس ها را تا حد زیادی در مدرسه فرا گرفته اید یا هر دلیل دیگری، بهتر است بدانید که سایر داوطلبین نیز شرایط مشابه شما را دارند. به یاد داشته باشید که کنکور یک مسابقه است و شما باید سعی کنید از تمام لحظات مفید خود استفاده کنید.

حتما تصور شما این است که اکنون زمان کافی ندارید و وقتی از مدرسه بر می گردید به حدی خسته هستید که تنها می توانید به تکالیف روز بعد مدرسه خود برسید و وقت مرور دروس پایه را ندارید. اما اگر برای یک هفته به دقت برنامه ریزی کنید می بینید که شما به راحتی با حذف کارهایی که می توانید از آن ها صرف نظر کنید و یا جای زمانی که صرف آن ها می کنید را کاهش دهید، به میزان کافی وقت برای مرور درس های دیگر دارید و می توانید دروس پایه خود را نیز در برنامه ریزی خود جای دهید. فقط کافی است با دقت و هدفمندی برنامه خود را هر هفته برای هفته آینده بنویسید.

می توان گفت وقتی به کارهایی که در طول هفته انجام می دهید دقت کنید متوجه می شوید که چه میزان از هفته را وقت صرف استفاده از نت، تماس با دوستان، بازی های کامپیوتری و یا حتی خواب بی برنامه و بی اساس می کنید. این ها کارهایی هستند که از برخی از آن ها می توان چشم پوشی کرد و برخی دیگر را می توان کاهش داد و به جای آن وقت بیشتری را به عنوان یک داوطلب کنکوری صرف خواندن دروس کرد.

می دانیم که نظر شما این است که به این تفریح ها احتیاج دارید و در غیر این صورت احساس خستگی و دلزدگی می کنید. ما هم توصیه نمی کنیم که آن ها را کاملا قطع کنید بلکه می توانید آن ها را در برنامه ای منظم و زمان معین و کافی  به آن اختصاص دهید. زیرا شما تنها 4 ماه دیگر تا کنکور زمان دارید و باید از این مدت باقی مانده نهایت استفاده را بکنید. بنابراین برای شما به عنوان یک داوطلب کنکوری برنامه ریزی دقیقی برای درس خواندن موضوع خیلی مهمی است. پس سعی کنید در این مدت مقداری سختی را تحمل کرده تا بعد از کنکور و موفقیت در آن طعم خوب پیروزی را بچشید، بجای سرزنش خود در این که کاش بیشتر تلاش کرده و از برخی کارها صرف نظر می کردید.

سیاوش مهران، رتبه یک گروه آزمایشی علوم تجربی سال 90 می گوید:

“موفقیت در کنکور ارزش این را دارد تا بخاطر آن یک سال وقت بگذارید، چون بخشی از آینده شما را تضمین می کند و اگر در آزمون ها رتبه ای را که مد نظر شما است کسب نمی کنید، نا امید نشوید و به راه خود ادامه دهید زیرا در کنکور حتی صدم درصد نیز می تواند تاثیر گذار باشد.”

در بین داوطلبانی که تصور می کنند دروس را به اندازه کافی نخوانده اند و عقب هستند و زمان کافی ندارند، می توانند تا زمان کنکور مطالب و دروس را به صورت گزینشی بخوانند. لازم است برای گزینشی خواندن موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

  • هیچ درسی، از جمله دروسی را که فکر می کنید در آن ها ضعیف هستید را حذف نکنید و به ضعف و قدرت خود در مباحث درسی توجه کنید و مباحثی را که ساده تر هستند خوانده و مباحث وقت گیر و دشوار را کنار بگذارید.

  • روی درس هایی که در کنکور دارای اهمیت بیشتری هستند و دارای ضریب بالایی نیز هستند تمرکز بیشتری داشته باشید.

  • به مباحثی که در کنکور ارزش سوالی بالایی دارند توجه کنید.

  • ساعات مطالعه خود را به تدریج بالا ببرید و درس ها و مطالبی را که کامل نخوانده اید و در آزمون ها نمرات متوسطی از آن به دست آورده اید، تا حد مسلط شدن مطالعه کنید.

  • وقت خود را صرف خواندن مباحثی کنید که در این فاصله زمانی می توانید با خواندن آن ها نتیجه بگیرید. بنابراین مباحث دشوار و وقت گیر را موقتا کنار بگذارید و بعد در صورت داشتن وقت و زمان به آن ها مراجعه کنید.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *