راهنمای انتخاب همسر

راهنمای انتخاب همسر

یکشنبه 12 آذر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

راهنمای انتخاب همسر

راه های انتخاب همسر

برای انتخاب همسر مناسب راه های متفاوتی وجود دارد اما باید در ابتدا تصویری غیرشکلی (توصیف مشخصات کسی که برای ازدواج مناسب می دانیم) را ترسیم کرده و سپس از دیگران بخواهیم در یافتن گزینه ای شبیه تر به آن چه ما ترسیم کرده ایم کمکمان کنند. برای ترسیم این تصویر غیرشکلی باید مراحل زیر را رعایت کرد :

راهنمای انتخاب همسر

شناخت خویش:

ابتدا باید بکوشیم ویژگی های شخصیتی خودمان را کشف کرده و روی کاغذ به صورت دقیق یادداشت کنیم.
این که اهل ارتباط با دیگران هستیم (برونگرا) یا تنهایی را ترجیح می دهیم (درون گرا)، این که دوست داریم در موقعیت های مختلف خودمان تصمیم گیرنده باشیم (تسلط) یا ترجیح می دهیم دیگران موقعیت را مشخص کنند(فرمان بردار).

چقدر حساس هستیم؟ چقدر تنیده ایم و زود از کوره در میرویم و یا برانگیخته به دیگران پرخاش می کنیم. چقدر نظراتمان تابع جمع است (همراه با گروه) یا خود رای هستیم (مستقل)؟ چقدر اهل خطر طلبی (ریسک) هستیم یا برعکس فردی محتاط و بسیار دوراندیش هستیم؟ به جلوه های مادی بیشتر اهمیت می دهیم یا ویژگی های عمیق زندگی؟ آرمان گرا هستیم یا واقع گرا؟ میزان سازگاری ما با مشکلات چقدر است؟ در تمام این موارد می توان از نظر اطرافیان درباره ی خودمان و نیز کمک یک روانشناس در شناخت ویژگی های شخصیتیمان کمک بگیریم.

در مرحله ی بعد باید ببینیم که علایق ما در زندگی چیست؟ چه اهدافی برای زندگی داریم، از چه تفریحاتی خرسند می شویم، اوقات فراغتمان را دوست داریم چگونه سپری کنیم و اساسا نگاهمان به دنیا چگونه است و چه اولویت هایی برای خودمان در زندگی انتخاب کرده ایم؟ تمام این موارد را یادداشت کنید.

راهنمای انتخاب همسر

 تعیین معیارهایمان برای ازدواج:

در این مرحله باید فارغ از جنبه های آرمانی نگری ببینیم که چه معیارهایی برای ازدواج در ذهن ما اهمیت بیشتری دارد؟ جذابیت ظاهری همسر آینده، تحصیلات، شغل، درآمد، ویژگی های شخصیتی، علایق، اهداف، پایبندی مذهبی، پایبندی به ارزش های فرهنگی جامعه، سن و یا فرهنگ همسر آینده ی ما هر یک از دید خودمان چه نمره ای از یک تا 10 می گیرد؟
با نگارش دقیق و توصیفی این معیارها می توان ویژگی های همسر آینده را که برای ما خوشایند است ترسیم کرده و از پیش بدانیم که دنبال چه همسری هستیم.

راهنمای انتخاب همسر

 تطبیق ویژگی ها و علایق و مشخصات نامزد:

با یافتن یک یا چند مورد نامزد احتمالی برای ازدواج می توانیم ویژگی ها، علایق، معیارها و مشخصات خود را با آنها تطبیق داده و موردی که بیشترین هماهنگی با ما را دارد انتخاب کنیم.

 

زیاد فکر کردن برای هر تصمیم؛ خوب یا بد؟

شاید چنین تجربه ای داشته باشید که در یک دو راهی قرار می گیرید و آن قدر فکر می کنید و دو دل هستید تا زمان از دست می رود و هیچ حرکتی نمی کنید. زمانی که می خواهید تصمیمی بگیرید و تمام حالت های مختلف را در نظر می گیرید و نتایج هر انتخاب را تصور می کنید و می خواهید تمام احتمالات آینده را پیش بینی کنید یعنی دچار فکر کردن بیش از حد هستید. شما با فکر کردن زیاد می خواهید از اشتباه و خطر کردن اجتناب کنید. مشکل بیش از حد فکر کردن این است که می خواهید آن چه را که غیر قابل کنترل است، کنترل کنید.

شما گوی جادو ندارید که آینده را پیشگویی کنید. بیشتر انتخاب ها نامعلوم اند. مثلا وقتی شما همسری انتخاب می کنید، نمی دانید در زندگی با چه موقعیت هایی مواجه می شوید و همسر شما چه واکنشی خواهد داشت. بیش از حد فکر کردن شما را از موقعیت هایی مثل دانشگاه رفتن، شغل انتخاب کردن، ازدواج، بچه دار شدن، خرید خانه و غیره باز می دارد. شما می خواهید از خطر دور بمانید درحالی که همین روش شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. شاید باعث شود در رابطه ناسالمی بمانید یا مسیر شغلی تان را هیچ وقت عوض نکنید یا هیچ وقت دنبال علاقه تان نروید.

 پس چه کار باید کرد؟

زمانی را که صرف فکر کردن دربارۀ تصمیم گیری می کنید محدود کنید. برای تصمیم گیری محدودۀ زمانی تعریف کنید حتی اگر احساس خوبی به شما نمی دهد. به خودتان اجازه دهید تعداد کمی انتخاب را بررسی کنید (نه یک به یک آنها را). به خودتان سخت نگیرید. شما انسان هستید و اگر اشتباه کنید دنیا به آخر نمی رسد. می توانید از هر اشتباه درس بگیرید. فکر کردن بیش از حد به خاطر اضطراب است؛ پس تکنیک های مدیریت استرس را یاد بگیرید مثل یوگا، دویدن، گردش در طبیعت یا مدیتیشن.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *