راهنمای یادداشت برداری

راهنمای یادداشت برداری

یادداشت هایی که در کلاس درس و از خواندن کتاب های درسی و کار کردن تست های کنکوری برداشته می شود می تواند کمک زیادی به مرورهای چندین باره در درس ها بکند. قسمت بیشتری از یادگیری شما باید از این یادداشت های باشد که بر می دارید. تجربه نشان می دهد که برای یادگیری بهتر یادداشت برداری نقش بیشتری نسبت به خواندن دارد. یادداشت برداری اصولی و درست در به یاد آوردن مطالب نقش مهمی دارد و نیز باعث تکرار و تمرکز حواس می شود.

نکاتی که هنگام یادداشت برداری باید در نظر داشته باشید

1- سعی کنید یادداشت بردارید. حتی بهترین شنوندگان و خوانندگان نیز نمی توانند چیزی را که شنیده اند به یاد بیاورند.

2- نکاتی را که می شنوید یا می خوانید به زبان خودتان بنویسید نه عینا چیزی که می خوانید یا می بینید. آن ها را به صورتی که برای خودتان قابل فهم باشد یادداشت کنید.

3- یادداشت هایی که بر می دارید نباید کاملا مانند متن باشند بلکه باید چکیده ای از آن باشند در واقع باید به صورت کلمات کلیدی باشند.کلمه کلیدی در واقع به کلمه ای گفته می شود که با مشاهده آن متن و موضوع را به خاطر بیاورید. کلمه کلیدی همیشه یک کلمه نیست. گاها از چندین کلمه تشکیل شده که تشکیل حلقه یا زنجیره ای را می هد که با آن می توانید کل متن را بفهمید. جدیدترین روش برای یادداشت برداری این است که شما ابتدا متن را سریعا می خوانید و سپس هر چیزی را که از آن دریافتید به صورت کلمات کلیدی یادداشت می کنید. مزیت این روش این است که شما برای این کار باید حتما موضوع را فهمیده و درک کنید و برای فهم موضوع هم نیاز به تمرکز بالا و حواس جمع دارید.

4- در یادداشت برداری سر کلاس سعی کنید تمام نکات و مطالب نوشته شده روی تخته را یادداشت کنید زیرا معمولا معلم نکات کلیدی را یادداشت می کند.

5- برای این که بتوانید یادداشت برداری درستی انجام دهید باید ابتدا کلیات را یاداشت کنید و سپس جزییات را به آن اضافه کنید. معمولا منظور اصلی موضوع در یکی دو پاراگراف اول آورده می شود. سعی کنید به کلماتی مانند ” نخست، مهم ترین عامل، بیشترین تاثیر و … ” بیشتر توجه کنید. بعد از آن سراغ مثال ها و جزیات کمکی آن بروید که معمولا شامل اسامی و تاریخ هاست.

6- زمانی که یادداشت برداری می کنید سعی کنید از روشی ابداعی برای خلاصه برداری خود استفاده کنید. روشی که برای شما قابل فهم باشد. خلاصه برداری در واقع بیان مجدد موضوع به زبان خود شماست. هر خلاصه شامل موارد اصلی و جزیی و ارتباط منطقی بین آن ها است. در واقع موضوع اصلی مانند تنه یک درخت است و جزییات وابسته به آن هستند. نکات اصلی روند کلی موضوع را پیش می برند و نکات جزیی آن موضوع را کامل توضیح می دهند. نکات جزیی شامل عکس ها و تصاویر و جداول استفاده شده در کتاب را شامل می شود.

7- یکی از روش هایی که می تواند در خلاصه برداری به شما کمک کند استفاده از علایم ریاضی و شکل های هندسی خاص است. علامت های زیر یه عنوان نمونه آورده می شود.

علامت

موضوع
س سؤال
ج جواب
علامت به طرف بالا در حال زیاد شدن ـ بالا ـ افزایش
علامت به طرف پایین در حال کاهش، پایین ـ زیر
˂ بزرگتر از، بیشتر از
˃ کوچکتر از، کمتر از
برای نشان دادن رابطه نکات  اصلی یا فرعی
تیک مشخص کردن نکات اصلی
+

به علاوه، همچنین

8- سعی کنید قبل از رفتن سر کلاس خود را برای یادداشت برداری آماده کنید. این آمادگی تنها به معنی همراه داشتن دفتر و مداد و خودکار نیست بلکه اگر از قبل شِمایی کلی از موضوع را در ذهن داشته باشید راحت تر و سریعتر می توانید به یادداشت برداری سر کلاس بپردازید و موضوعی را که در حال یادداشت برداری از آن هستید را خواهید فهمید.

9- به قدری سریع و با عجله ننویسید که بعد خودتان هم نتوانید متوجه نوشته خود شوید. سعی کنید نکات اصلی را یادداشت کنید تا متوجه موضوع شوید و بعد می توانید جزییات را به آن اضافه کنید.

10- در کنار نوشته های خود حاشیه ها را خالی بگذارید تا همیشه بتوانید در صورت نیاز نکاتی را به آن اضافه کنید.

11- اگر در یادداشت برداری مهارت لازم و کافی را به دست نیاورده اید، در فرصتی بعد یادداشت های خود را اصلاح و در آن تجدید نظر کنید. این تجدید نظر به این معنی است که نکات نامربوط را حذف کرده و یا نکات جدیدی را به آن اضافه کنید.

12- نکاتی را که از جاهای مختلف جمع آوری می کنید، مثلا کلاس درس و یا کتاب و جزوات دیگر، موضوعات مشابه آن را در کنار یکدیگر یادداشت کنید. برای این که بتوانید در هنگام مرور و خواندن، مطالب مربوط به هم را سریع پیدا کنید. برای این کار بهتر است از برگه های کلاسور استفاده کنید.

13- در هنگام یادداشت برداری از علامت های مختلف، مانند آکلاد، پرانتز، تصویر، فلش و یا مداد رنگی استفاده کنید. هر اندازه نوشته شما چشم گیرتر باشد در هنگام مطالعه لذت و انگیزه بیشتری خواهید داشت.

14- هنگام یادداشت برداری سعی کنید ارتباط بین نکات اصلی و فرعی را حفظ کنید. برای این کار شما باید مرتب بین متن کتاب و خلاصه ای که می نویسید در ارتباط باشید. همین درگیر شدن در موضوع باعث می شود که هم انگیزه داشته باشید در زمان خواندن و هم از خواندن و مطالعه کردن لذت ببرید. هر متنی دارای موضوعات اصلی و فرعی است. موضوعات فرعی موضوعاتی هستند که در ارتباط با موضوعات اصلی آمده اند. یادداشت برداری شما زمانی درست و صحیح است که بین نکات اصلی و فرعی ارتباط درستی برقرار کنید. هر چقدر نکات اصلی و فرعی را به صورت شبکه ای و در ارتباط با هم در آورید راحت تر در حافظه می ماند و یادگیری بهتر انجام می شود.

15- طبق تحقیقات به عمل آمده مشخص شد موضوعاتی را که دانش آموزان آن ها را یادداشت می کنند یادگیری آن راحت تر از زمانی است که یادداشت برنمی دارند. برای مثال از دانش آموزان خواسته شد در حین خواندن یک متن 160 کلمه ای یاداشت بردارند و در امتحانی میزان یادگیری آن ها سنجیده شود. مشاهده شد میزان یادآوری از مطالبی که یادداشت کرده بودند 34 درصد و از مطالبی که یادداشت برنداشتند کمتر از 5 درصد بود. این موضوع نشان دهنده نقش موثر یادداشت برداری دارد.

16- در هنگام خواندن نکته برداری نکنید. زیرا این موضوع باعث خستگی ذهن می شود و فرآیندی وقت گیر است. نوشتن و خواندن دو عمل جدا هستند. و هر کدام نیازمند فرآیندهای فیزیکی و مغزی مجزایی هستند. انجام هم زمان این دو اختلالی را در فرآیند هر دو ایجاد می کند. برای جلوگیری از این موضوع ابتدا متن را خوانده سپس اقدام به یادداشت برداری کنید. بعد از خواندن متن آن را به دو موضوع اصلی و فرعی تقسیم کنید و به صورت شبکه در بیاورید. هر چقدر زمان بیشتری را برای یادداشت برداری صرف کنید موضوع را بهتر یاد گرفته و درک می کنید.

17- تا جایی که امکان دارد صفحه را زیباسازی کنید. از چند رنگ برای نوشتن استفاده کنید. در صورت امکان صفحه بندی هم انجام دهید تا خلاصه برداری ها با هم اشتباه نشود. انجام این کارها انگیزه و رغبت بیشتری را هم برای خلاصه برداری و هم برای خواندن بیشتر ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *